AMEA-da Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə dair tədbir keçirilib
24-25 noyabr 2017-ci il tarixlərində Bakıda “Dünyamızın transformasiyası: Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin inteqrasiyası və həyata keçirilməsinin təşviqində elmin rolu” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Konfrans BMT-nin Qlobal Saziş Layihəsi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyası və "Azərsu"ASC-nin təşkilatı dəstəyi ilə baş tutacq.
Bu məqsədlə AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda konfransın təşkilat komitəsinin iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov çıxış edərək Azərbaycanın güclü iqtisadiyyata, dayanıqlı siyasi-hüquqi və sosial-müdafiə sisteminə, yenilənmiş infrastruktura malik, beynəlxalq təşkilatlara inteqrasiya olunmuş bir dövlət olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, son illərdə bu məqsədlə bir çox dövlət proqramları qəbul edilib və uğurla icra olunub.
Sözügedən beynəlxalq tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin dünyada ölkəmizə verilən dəyər olduğunu söyləyən H.Qurbanov konfransda fundamental  davamlı inkişaf üçün innovasiya və texnologiyanın  rolu, elm və təhsil, Davamlı İnkişaf Məqsədlərində informasiya  kommunikasiya texnologiyalarının  rolu və digər mövzularda müzakirələrin aparılacağını söyləyib.
Tədbirdə konfransın təşkilat komitəsinin sədri Xəyalə Məmmədova çıxış edərək BMT-nin 2015-ci ilin 25–27 sentyabr tarixlərində keçirilən Dayanıqlı İnkişaf Sammitində 2016-2030-cu illər üçün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin qəbul edildiyi bildirib. O, davamlı inkişafın əsas məqsədinin yoxsulluğun aradan qaldırılmasını, planetin qorunmasını təmin etmək üçün həyata keçirilən universal çağırış olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi iqlim dəyişikliyi, iqtisadi  bərabərsizlik, yenilik, davamlı istehlak, sülh və ədaləti əhatə edən 17 hədəfdən ibarətdir.
X.Məmmədova Bakıda keçiriləcək konfransda bu sahədə fəaliyyət göstərən yerli və xarici təşkilatların nümayəndələrinin iştirak edəcəyini, Davamli İnkişaf Məqsədlərilə bağlı  yaranan  çətinliklər ətrafında müzakirələrin aparılacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının nümayəndəsi Elmir İbrahimov, "Azərsu" ASC-nin rəsmisi Taliyə İsmayılova və digərləri çıxış edərək ərzaq təhlükəsizliyi, təmiz su, iqlim dəyişikliyi problemləri üzrə ölkəmizdə aparılan islahatlardan danışıblar.

ANAS hosted an event on Sustainable Development Goals
International scientific conference "Transformation of our world: the role of science in the integration and implementation of Sustainable Development Goals" will be held in Baku on November 24-25, 2017.
The conference will be held with the support of UN Global Compact Project, Azerbaijan Trade Union Confederation and Azersu OJSC.
For this purpose, a meeting of the Organizing Committee of the conference was held at the Institute of Philosophy of ANAS.
Chairman of the Free Trade Union of ANAS, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov said that Azerbaijan is a state with a strong economy, a stable political, legal and social protection system, an updated infrastructure, integrated into international organizations. He noted that in recent years, many state programs have been adopted and successfully implemented.
Speaking about the importance of holding the event in Azerbaijan, H.Gurbanov said that the conference will focus on the role of innovation and technology in fundamental sustainable development, science and education, the role of ICT in Sustainable Development, and other issues.
Khayala Mammadova, Chairperson of the Organizing Committee of the conference, said that the Sustainable Development Goals for 2016-2030 were adopted at the United Nations Sustainable Development Summit, held on September 25-27, 2015. The main goal of sustainable development is to eliminate poverty and to ensure the protection of the planet. Sustainable Development Goal is composed of 17 targets covering climate change, economic inequality, innovation, sustainable consumption, peace and justice, she emphasized.
Mammadova noted that representatives of local and foreign organizations operating in this field will attend the conference to be held in Baku, and discussions will be held on the challenges facing Sustainable Development Goals.
Representative of the National Coordinating Council for Sustainable Development of the Republic of Azerbaijan Elmir Ibrahimov, representative of Azersu OJSC Taliy Ismayilova and others talked about reforms in food security, clean water and climate change in our country.