AMEA-da dünya şöhrətli alim Lütfi Zadənin xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib
Bu gün AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadənin xatirəsinə həsr olunan “Qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin işığında elm və fəlsəfənin əsas anlayışları” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından, banisi olduğu qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsindən geniş söhbət açıb.
Lütfi Zadənin elmi irsinin əhəmiyyətindən danışan İ.Məmmədzadə bildirib ki, dünya şöhrətli alim qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin yaradıcısı kimi böyük işlər görmüş, beynəlxalq elmi ictimaiyyətin nüfuzunu qazanmışdır. Alimin zəngin elmi irsi sonrakı nəsillər üçün sanballı mənbədir.
"Gördüyü işlər sayəsində Lütfi Zadə Azərbaycanın adını yüksəklərə qaldırmışdır" - deyən institut direktoru görkəmli alimin əsərlərinin ana dilimizə tərcüməsi, onun elmi nailiyyətlərinin geniş təbliği ilə bağlı təkliflərini irəli sürüb.
Sonra çıxış edən institutun İdrak nəzəriyyəsi və elmin fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Füzuli Qurbanov süni intellekt sahəsində qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi Lütfi Zadənin dünya elminə layiqli töhfələr vermiş görkəmli şəxsiyyətlərdən olduğunu qeyd edib. Vurğulayıb ki, texnologiya və elm sahəsində nailiyyətlər davam etdikcə bu böyük alimin adı da əbədi yaşayacaqdır.
Daha sonra fəlsəfə elmləri doktoru, professor Zümrüd Quluzadə görkəmli alimin həyat və zəngin fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, adı elm tarixinin köklü dəyişikliklər yaratmış böyük simaları ilə bir sırada çəkilən alim mühüm kəşflərdən sayılan fundamental nəzəriyyələr irəli sürmüşdür. Dünyanın aparıcı şirkətləri Lütfi Zadənin nəzəriyyələrindən bəhrələnməklə yüksək iqtisadi səmərəliliyə nail olmuşlar.
Tədbirdə çıxış edən AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Ramin RzayevFizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, f.-r.e.n. Elmira İsayeva və başqaları dünya şöhrətli alimin elmi araşdırmalarından, qeyri-səlis məntiq sahəsində elmə gətirdiyi inqilabi yeniliklərdən söz açıblar, onun xatirəsinin daim xalqımız tərəfindən dərin hörmət və ehtiramla anılacağını bildiriblər.

В НАНА состоялось мероприятие, посвященное памяти всемирно известного ученого Лютфи Заде
Сегодня в Институте философии НАНА состоялся посвященный памяти всемирно известного ученого Лютфи Заде научный семинар на тему «Основные понятия науки и философии в свете теории нечеткой логики».
На мероприятии директор института, профессор Ильхам Мамедзадеподробно рассказал о жизни и творчестве выдающегося ученого, основоположника теории нечеткой логики.
Говоря о значении научного наследия Лютфи Заде, И.Мамедзаде отметил, что всемирно известный ученый как основоположник теории нечеткой логики проделал большую работу, завоевал авторитет международной научной общественности. Богатое научное наследие ученого весомый источник для грядущих поколений.
Директор института выдвинул предложения в связи с переводом на родной язык произведений выдающегося ученого, а также широкой пропагандой его научных достижений.
Выступивший затем заведующий Отделом теории познания и философии науки института, доктор философских наук Физули Гурбанов отметил, что основоположник теории нечеткой логики в области искусственного интеллекта Лютфи Заде является одним из выдающихся личностей, внесших достойный вклад в мировую науку.
Затем доктор философских наук, профессор Зумруд Гулузаде выступила с докладом о богатой жизни и деятельности выдающегося ученого. Отметила, что имя ученого упоминается в одном ряду с выдающимися личностями, внесшими коренные изменения в историю науки. Ведущие компании мира, внедряя теории Лютфи Заде, достигли высоких экономических результатов.
Выступивший на мероприятии главный научный сотрудник Института систем управления НАНА, профессор Рамин Рзаев, ведущий научный сотрудник Института физики, доктор философии по физико-математическим наукам Эльмира Исаева и другие рассказали о научных исследованиях всемирно прославленного ученого, его революционных нововведениях в области нечеткой логики, отметили, что память о нем всегда будет чтиться с глубоким уважением нашим народом.