Zoologiya İnstitutunun Parazitologiya laboratoriyasının əməkdaşı Rusiya Parazitoloqları cəmiyyətinin 7-ci qurultayında iştirak edib
ARETN Zoologiya İnstitutunun Parazitologiya laboratoriyasının müdiri v.i.e, b.e.d., dos. Asif Manafov   16-20 oktyabr 2023-cü il tarixlərində  Rusiya Federasiyasının Petrozavodsk şəhərində (Kareliya Elmi Mərkəzində) Rusiya Parazitoloqları cəmiyyətinin 7-ci qurultayında iştirak edib. Qurultayda “Səbəb-nəticə münasibətləri mövqeyindən parazitizmə baxış” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzə iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qurultay ərəfəsində Rusiya parazitoloqlar cəmiyyətinin prezidenti, biologiya elmləri doktoru, professor K.V. Qalaktionov, Rusiya EA Kareliya Elmi Mərkəzinin Biologiya İnstitutunun professoru, b.e.d. Yeşko Y.P, Gertsen adına Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin professoru, b.e.d. Atayev G.L.,  Rusiya EA Zoologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, b.e.d. Rıss A.Y. ilə işgüzar görüşlər keçirərək  gələcəkdə  birgə elmi –tədqiqat işlərinin  aparılması üçün maraq doğuran mövzular üzrə fikir mübadilələri edildi.  Bundan əlavə, Rusiya Federasiyasının müxtəlif   bölgələrindən (Moskva, Sankt-Peterburq,  Pskov, Novosibirsk, Krasnoyarsk, Vladivostok, Murmansk və digər)  gəlmiş bir çox parazitoloq-alimlərlə  fərdi və qrup halında keçirilən görüşlərdə müasir parazitologiyanın aktual problemləri ilə bağlı çox faydalı fikir mübadilələri aparıldı, təqdim edilən məruzənin çox böyük müzakirəyə səbəb olduğu bildirildi.

An employee of the Parasitology Laboratory of the Institute of Zoology participated in the 7th Congress of the Russian Society of Parasitologists
Acting Head of the Parasitology Laboratory of MSERA Institute of Zoology, Doctor of biological sciences, Assoc.Prof. Asif Manafov participated in the 7th Congress of the Russian Society of Parasitologists on October 16-20, 2023 in the city of Petrozavodsk, Russian Federation (at the Karelian Scientific Center). At the congress, he delivered a speech entitled "View of parasitism from the position of cause-and-effect relations". The report aroused interest on participants.
On the eve of the congress, was held business meetings with the President of the Russian Society of Parasitologists, Doctor of biological sciences, Professor K.V. Galaktionov, Professor of the Institute of Biology of the Russian AS Karelia Scientific Center, Dr. Yeshko Y.P., Professor of St. Petersburg State University named after Gertsen, Dr. G.L. Atayev, the senior researcher of the AS Institute of Zoology of Russia, Dr. Riss A.Y. and exchanged ideas on topics of interest for future joint scientific-research works. In addition, in individual and group meetings with many parasitologists-scientists from different regions of the Russian Federation (Moscow, St. Petersburg, Pskov, Novosibirsk, Krasnoyarsk, Vladivostok, Murmansk, etc.), very useful exchanges of ideas were carried out regarding the current problems of modern parasitology. It was reported that the presented report caused a great deal of discussion.