02 may 2023-cü il tarixində, Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Zooloji seksiyanın zoom platforması üzərindən növbəti onlayn iclası baş tutub. İclası giriş sözü ilə açan Zooloji seksiyanın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov tədbir iştirakçılarını salamlayıb.
Daha sonra institutun elmi katibi, dosent Sara Əliyeva Gəncə Dövlət Universitetinin elmlər doktoru proqramı üzrə dissertantı Lalə Rəşid qızı Abdullayevanın “Kür çayı üzərindəki silsilə su anbarlarında çəkikimilər (Cyprinidae) fəsiləsinə aid əsas vətəgə əhəmiyyətli balıqların populyasiya strukturu” adlı mövzusu haqqında məlumat verib. İddiaçının və elmi məsləhətçi b.e.d. Vəfa Məmmədovanın iştirakı ilə ətraflı müzakirə aparıldıqdan sonra mövzunun adının dəyişdirilməsi və mübahisə doğurduğu üçün yenidən işlənməsi tövsiyə edilib.
Müzakirələrdə institutun baş direktor vəzifəsini icra edən, a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov, icraçı direktor, b.e.d., dosent Elşad Əhmədov, biologiya elmləri doktorları - Əli Nəsirov, Tahir Kərimov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları – Barat Əhmədov, Əbülfəz Tağıyev, Nicat Həsənov və başqaları iştirak ediblər.

On May 2, 2023, the next online meeting of the Zoological Section of the Republican Scientific Research Coordination Council on Biological Problems was held on the zoom platform. Ilham Alakbarov, the chairman of the Zoological Section, corresponding member of ANAS, who opened the meeting with an introductory speech, greeted the event participants.
Later, the scientific secretary of the institute, Associate Professor Sara Aliyeva provided information about the topic of Lala Rashid gizi Abdullayeva, a doctoral student of the Ganja State University's doctoral program, entitled "Population structure of fish belonging to the Cyprinidae family in the ridge reservoirs on the Kura River". After a detailed discussion with the participation of a claimant and the scientific advisor, Dr. Biology Vafa Mammadova, it was recommended to change the name of the topic and revise it because its controversial plot.
In the discussions, Acting General Director of the institute, Associate Professor Aladdin Eyvazov, Executive Director, Associate Professor Elshad Ahmadov, Doctors of biological sciences - Ali Nasirov, Tahir Karimov, PhDs in Biology - Barat Ahmadov, Abulfaz Taghiyev, Nijat Hasanov and others participated.