Elm və Təhsil Nazirliyi Zoologiya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 33-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
18 yanvar 2023-ci il tarixində institutunun kitabxanasında, 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib. Tədbir iştirakçıları şəhidlərin  xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri  Zoologiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Eyvazov açıb. O, çıxışında 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqilliklə bağlı milli təfəkkürünün inkişafındakı rolundan danışıb, xalqın demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizəsini boğmaq məqsədilə sovet rəhbərliyi tərəfindən Bakıya qoşun yeridildiyini və nəticədə 146 nəfərin öldürüldüyünü, 744 nəfərin yaralandığını və 841 nəfərin qanunsuz həbs olunduğunu bildirib. Əlavə edib ki, qanlı hadisəyə ilk siyasi münasibəti ümummilli lider Heydər Əliyev 21 yanvar 1990-cı il tarixində Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində keçirilən yığıncaqda bildirmişdir. Ə.Eyvazov qeyd  edib ki, 33 il keçsə belə o qanlı tarixin izləri  ilk günkü kimi yaddaşlardadır.
Tədbirdə daha sonra, biologiya elmləri doktoru Qara Fətəliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Hafiz Muxtarov, Adil Əliyev, Zooloji muzeyin böyük laborantı Xatirə Qəhramanlı bu qanlı tarixlə bağlı acı  xatirələrini paylaşıblar.

Institute of Zoology held an commemorative event dedicated to the 33rd anniversary of the January 20 tragedy
On January 18, 2023, a commemorative event was held in the institute's library on the 33rd anniversary of the January 20 tragedy. The participants of the event commemorated the martyrs with a minute of silence. The event was opened by Aladdin Eyvazov, Ph.D. in Agrarian sciences, Acting Director of the Institute of Zoology. In his speech, he spoke about the role of the January 20 tragedy in the development of the national cognition of the Azerbaijani people regarding freedom and independence, and said that in order to suppress the people's struggle for democracy and national freedom, the Soviet leadership sent troops to Baku, and as a result, 146 people were killed, 744 people were injured, and 841 people were illegally arrested. He added that national leader Heydar Aliyev expressed the first political attitude to the bloody incident on January 21, 1990 at the meeting held at the permanent representation of Azerbaijan in Moscow. A. Eyvazov noted that even after 33 years have passed, traces of that bloody history are still in the memories like the first day. Later in the event, Doctor of Biological Sciences Gara Fataliyev, PhD in Biology Hafiz Mukhtarov, Adil Aliyev,  a senior laboratory assistant of the Zoological Museum Khatira Kahramanli shared their bitter memories of this bloody history.