Zoologiya İnstitutunda fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib
20 may  2022-ci il tarixində, AMEA Zoologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən FD 1.09 Dissertasiya Şurasında, Quru onurğasızlar laboratoriyasının elmi işçisi Tamara Vaqif qızı Nuruyevanın 2401.01 – "Zoologiya" ixtisası üzrə "Azərbaycanın Qobustan ərazisinin hörümçəkləri (Arachnida: Araneae): fauna, bioekologiya” mövzusunda fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Tədqiqat işinin elmi rəhbərləri biologiya elmləri doktoru, dosent Sneqovaya Natalya Yuryevna və biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Füzuli oğlu Hüseynovdur.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun icraçı direktoru, Dissertasiya şurasının sədri, b.e.d. Elşad Əhmədov məruzə etmək üçün sözü iddiaçıya verib. İddiaçı bildirib ki, tədqiqat nəticəsində Qobustan ərazisində qeyd olunan 282 növ hörümçəkdən 2-si elm üçün yenidir. T. Nuruyeva aparılan tədqiqatların həm Qobustanın, həm də bütövlükdə Azərbaycanın hörümçək faunasının öyrənilməsinə böyük töhfə verdiyini, əldə edilən məlumatların Azərbaycanın araneofaunasında məlum növlərin sayını artırmaqla hörümçəklərin regional kataloqunun hazırlanmasında və yaradılmasında istifadəsinin mümkünlüyünü də xüsusi vurğulayıb.

Institute of Zoology held the defense of the dissertation on the PhD
On May 20, 2022, at the FD 1.09 Dissertation Council operating under the Institute of Zoology of ANAS, a researcher of the Laboratory of Terresterial Invertebrates Tamara Vagif gyzy Nuruyeva's PhD dissertation "Spiders of Gobustan territory of Azerbaijan (Arachnida: Araneae): fauna, bioecology" on the specialty "Zoology" was held. The scientific supervisors of the research work are Dr. Biology, Associate Professor Snegovaya Natalya Yuryevna and Dr. Biology Elchin Fuzuli oglu Huseynov.
The event was opened by the Executive Director of the Institute of Zoology, Chairman of the Dissertation Council, Dr. Biology Elshad Ahmadov gave the floor to the applicant to report. According to her, 2 out of 282 species of spiders mentioned in Gobustan are new to science. Nuruyeva stressed that the research has made a significant contribution to the study of spider fauna in both Gobustan and Azerbaijan as a whole, and that the information obtained can be used in the preparation and creation of a regional catalog of spiders by increasing the number of known species in Azerbaijan's araneofauna.
At the end of the meeting, members of the Dissertation Council praised the research work highly, noting that the work meets the requirements of the dissertations put by Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.