Bu gün AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun yaranmasının 50 illiyi tamam olur. İnstitut 1968-ci il martın 1-də Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fiziologiya sektorunun bazasında yaradılıb. Akademik Abdulla Qarayevin adını daşıyan bu elmi-tədqiqat müəssisəsi respublikada fiziologiya və tibbi-bioloji elmlərin inkişafına böyük töhfələr verib.
Fəaliyyətə başladığı gündən institutda aktual tibbi-bioloji problemlərin həllinə yönəldilmiş fundamental tədqiqatlarla yanaşı, respublikada xalq təsərrüfatının inkişafı üzrə qarşıya qoyulan tələblərə cavab verən və yerli resurslara söykənən tətbiqi xarakterli işlər aparılıb. Naftalan nefti və bir sıra müalicəvi suların insan orqanizminə təsirinin fizioloji və kliniki aspektlərinin öyrənilməsi üzrə aparılan araşdırmalar Azərbaycanın kurort və balneoloji resurslarının elmi əsaslarla istifadəsi və inkişafına təkan verib.
Müəssisədə akademik Zərifə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Göz xəstəliklərinin professional patologiyası laboratoriyasında peşə-göz xəstəlikləri müalicəsinin yeni üsulları kəşf edilib.
Fiziologiya İnstitutunun alim və mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif su hövzələrində və Xəzər dənizinin sahilyanı zonalarında balıqların ekoloji-fizioloji durumu öyrənilmiş, mühüm elmi-praktiki nəticələr əldə edilib.
2015-ci ildən başlayaraq institutda qocalmanın fizioloji və molekulyar-genetik mexanizmlərinin öyrənilməsi üzrə kompleks tibbi-bioloji tədqiqatlar proqramı işlənib hazırlanıb. Hazırda bu multidissiplinar proqram Azərbaycan Tibb Universiteti,  Bakı Dövlət Universiteti, və AR Səhiyyə Nazirliyinin iştirakı ilə Rusiya TEA Herontologiya və Biotənzimləmə institutu, Ukrayna TEA Herontologiya İnstitutu və Qazaxstan Respublikası Prezidentinin İşlər idarəsi yanında Tibbi Mərkəzlə qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir.
Bu gün institutda fəaliyyət göstərən Qocalmanın biologiyası, Ekoloji fiziologiya və Neyrobiologiya kimi şöbələrdə “Qocalmanın molekulyar-genetik və fizioloji əsasları”, “Mühit faktorlarının canlı orqanizmə təsiri: fizioloji mexanizmləri və korreksiya yolları” və “Sinir proseslərinin plastiki xüsusiyyətlərinin neyrobioloji əsasları: adaptiv proseslərin tənzimlənməsində monoaminergik mexanizmlərin iştirakı” problemləri üzrə tədqiqatlar aparılır.

Проходит 50 лет со дня основания Института физиологии НАНА
Сегодня исполняется 50 лет со дня образования Института физиологии  НАНА. Институт был создан 1 марта 1968 года решением Президиума Академии наук Азербайджана на базе сектора физиологии. Это научно-исследовательское учреждение, носящее имя академика Абдуллы Гараева, внесло большой вклад в развитие физиологии и медико-биологических наук в республике.
Со дня начала деятельности наряду с фундаментальными исследованиями, направленными на решение актуальных медико-биологических проблем, были проведены отвечающие требованиям по развитию народного хозяйства в республике и основанные на местных ресурсах работы прикладного характера. Исследования по изучению физиологических и клинических аспектов воздействия на организм человека нафталанской нефти и ряда лечебных вод дало толчок использованию и развитию курортных и бальнеологических ресурсов Азербайджана на научной основе.
В научном учреждении в Лаборатории профессиональной патологии органов зрения под руководством академика Зарифы Алиевой были открыты новые методы лечения глазных заболеваний.
Учеными и специалистами Института физиологии было изучено эколого-физиологическое состояние рыб различных водных бассейнов и прибрежных зон Каспийского моря Азербайджана и достигнуты важные результаты.
Начиная с 2015 года в институте была разработана комплексная программа медико-биологических исследований по изучению физиологических и молекулярно-генетических механизмов старения. В настоящее время данная мультидисциплинарная программа осуществляется в рамках взаимного сотрудничества Института геронтологии и биорегуляции РАЕН, Института геронтологии УАЕН и Медицинского центра при Управлении делами Президента Республики Казахстан с участием Азербайджанского медицинского университета, Бакинского государственного университета и Министерства здравоохранения АР.
Сегодня в таких отделах института, как Биология старения, Экологическая физиология и Нейробиология проводятся исследования по следующим проблемам: «Молекулярно-генетические и физиологические основы старения», «Воздействие факторов среды на организм: физиологические механизмы и пути коррекции» и «Нейробиологические основы пластических особенностей нервных процессов: участие моноаминергческих механизмов в регулировании адаптивных процессов».