Bu gün AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun yaranmasının 50 illiyi tamam olur. İnstitut 1968-ci il martın 1-də Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Fiziologiya sektorunun bazasında yaradılıb. Akademik Abdulla Qarayevin adını daşıyan bu elmi-tədqiqat müəssisəsi respublikada fiziologiya və tibbi-bioloji elmlərin inkişafına böyük töhfələr verib.
Fəaliyyətə başladığı gündən institutda aktual tibbi-bioloji problemlərin həllinə yönəldilmiş fundamental tədqiqatlarla yanaşı, respublikada xalq təsərrüfatının inkişafı üzrə qarşıya qoyulan tələblərə cavab verən və yerli resurslara söykənən tətbiqi xarakterli işlər aparılıb. Naftalan nefti və bir sıra müalicəvi suların insan orqanizminə təsirinin fizioloji və kliniki aspektlərinin öyrənilməsi üzrə aparılan araşdırmalar Azərbaycanın kurort və balneoloji resurslarının elmi əsaslarla istifadəsi və inkişafına təkan verib.
Müəssisədə akademik Zərifə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Göz xəstəliklərinin professional patologiyası laboratoriyasında peşə-göz xəstəlikləri müalicəsinin yeni üsulları kəşf edilib.
Fiziologiya İnstitutunun alim və mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif su hövzələrində və Xəzər dənizinin sahilyanı zonalarında balıqların ekoloji-fizioloji durumu öyrənilmiş, mühüm elmi-praktiki nəticələr əldə edilib.
2015-ci ildən başlayaraq institutda qocalmanın fizioloji və molekulyar-genetik mexanizmlərinin öyrənilməsi üzrə kompleks tibbi-bioloji tədqiqatlar proqramı işlənib hazırlanıb. Hazırda bu multidissiplinar proqram Azərbaycan Tibb Universiteti,  Bakı Dövlət Universiteti, və AR Səhiyyə Nazirliyinin iştirakı ilə Rusiya TEA Herontologiya və Biotənzimləmə institutu, Ukrayna TEA Herontologiya İnstitutu və Qazaxstan Respublikası Prezidentinin İşlər idarəsi yanında Tibbi Mərkəzlə qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir.
Bu gün institutda fəaliyyət göstərən Qocalmanın biologiyası, Ekoloji fiziologiya və Neyrobiologiya kimi şöbələrdə “Qocalmanın molekulyar-genetik və fizioloji əsasları”, “Mühit faktorlarının canlı orqanizmə təsiri: fizioloji mexanizmləri və korreksiya yolları” və “Sinir proseslərinin plastiki xüsusiyyətlərinin neyrobioloji əsasları: adaptiv proseslərin tənzimlənməsində monoaminergik mexanizmlərin iştirakı” problemləri üzrə tədqiqatlar aparılır.

ANAS Institute of Physiology is 50
Today is the 50th anniversary of the establishment of ANAS Institute of Physiology. The Institute was established on March 1, 1968 by the decision of the Presidium of the Academy of Sciences of Azerbaijan on the basis of the physiology sector. This research institution, named after academician Abdulla Garaev, made a great contribution to the development of physiology and medical and biological sciences in the republic.
Since the day of activity, in addition to the fundamental research aimed at solving urgent medical and biological problems, works of the applied nature, meeting the requirements for the development of the national economy in the republic, were carried out, based on local resources. Studies on the study of physiological and clinical aspects of the impact on the human body of naphthalan oil and a number of medicinal waters gave impetus to the use and development of resort and balneological resources of Azerbaijan on a scientific basis.
In a scientific institution in the Laboratory of Occupational Pathology of the Vision Organs, under the direction of Academician Zarifa Aliyeva, new methods of treating eye diseases were discovered.
Scientists and specialists of the Institute of Physiology have studied the ecological and physiological state of fish in various water basins and coastal zones of the Caspian Sea of Azerbaijan and important results have been achieved.
Since 2015, the Institute has developed a comprehensive program of medical and biological research on the physiological and molecular genetic mechanisms of aging. At present, this multidisciplinary program is carried out within the framework of mutual cooperation between the Institute of Gerontology and Bioregulation of the Russian Academy of Natural Sciences, the Institute of Gerontology of the UAEEN and the Medical Center under the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan with the participation of the Azerbaijan Medical University, Baku State University and the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan.
Today in such departments of the Institute as the Biology of Aging, Environmental Physiology and Neurobiology, research is being carried out on the following issues: "Molecular-genetic and physiological bases of aging", "The influence of environmental factors on the body: physiological mechanisms and ways of correction" and "Neurobiological foundations of plastic features of nervous processes: the participation of monoaminergic mechanisms in the regulation of adaptive processes".