Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası keçirilib
Mayın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın 28 aprel 2017-ci il tarixli  Ümumi  yığıncağının  qərarının  icrasından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi məqsədi ilə tərtib edilən Tədbirlər Planı müzakirə olunub. Akademiyada həyata keçirilməsi zəruri olan bir sıra məsələlər, o cümlədən planın icrası ilə bağlı tapşırıqlar verilib. AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı təsdiq edilib.
Gündəlikdə görkəmli alim və hərbi xadim, AMEA-nın fəxri üzvü Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı məsələyə baxılıb. Ölkə başçısı İham Əliyevin alimin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamını xatırladan akademik Akif Əlizadə bildirib ki, AMEA Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi ilə birgə Kərim Kərimovun 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlayıb.
Rəyasət Heyəti iclasda Sərəncamın icrası ilə əlaqədar müzakirə aparıb, Tədbirlər Planı qərarla təsdiq edilib.
İclasda AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikovun 60 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri  Fərmanı ilə təltif olunması və görkəmli sənətşünas alim, AMEA-nın həqiqi üzvü, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Zemfira Səfərovanın 80 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi, əsərlərinin nəşrə hazırlanması və s. bağlı qərarlar qəbul olunub.
Digər qərarlarla AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində Arxeologiya şöbəsi yaradılıb, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin Əsasnaməsində qismən dəyişiklik edilib. Bundan başqa, AMEA-nın Folklor İnstitutunun “İrs” Folklor ansamblının adı dəyişdirilərək “Qorqud” folklor ansamblı adlandırılıb. AMEA-nın FəlsəfəHüquq və İnsan Haqları institutlarının elmi şuralarının yeni tərkibi təsdiq edilib, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun doktorantı Səid Musayevin Fransaya ezam olunması haqqında qərar qəbul edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademik Əli Abbasov AMEA-nın müşaviri vəzifəsinə təyin edilib. Akademik Vaqif Abbasov akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov isə Polimer Materialları İnstitutunun direktoru vəzifələrinə təsdiq ediliblər. Bundan başqa, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nilufər Hüseynova Mərkəzi Nəbatat Bağının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xuraman Xəlilova Botanika İnstitutunun elmi katibi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Allahyar Muradov İqtisadiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Abdullayeva isə həmin institutun elmi katibi vəzifələrinə təyin olunublar.

Состоялось расширенное заседание Президиума
На заседании был обсужден План мероприятий, составленный для выполнения задач, предусмотренных в постановлении Общего собрания НАНА от 28 апреля 2017 года. В связи с рядом вопросов были даны соответствующие поручения. План мероприятий, связанный с выполнением постановления Общего собрания НАНА от 28 апреля 2017 года, был утвержден.
Затем был рассмотрен вопрос о проведении 100-летнего юбилея видного ученого и военного деятеля, почетного члена НАНА Керима Керимова. Напомнив о Распоряжении главы государства Ильхама Алиева о проведении 100-летнего юбилея ученого, академик Акиф Ализаде отметил, что НАНА совместно с Национальным аэрокосмическим агентством Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики подготовила План мероприятий в связи с данным событием.
Президиум обсудил вопросы, связанные с выполнением Распоряжения, План мероприятий был утвержден.
На заседании были приняты постановления о награждении члена-корреспондента НАНА Агаси Меликова Почетной грамотой НАНА по случаю его 60-летнего юбилея и проведении научной сессии, посвященной 80-летию видного ученого-искусствоведа, действительного члена НАНА, доктора искусствоведения, профессора Земфиры Сафаровой, подготовке ее трудов к печати и т.д
Прочими постановлениями в Ленкоранском региональном научном центре НАНА был создан Отдел археологии, были внесены частичные изменения в Положение об Отделе образования Института языкознания имени Насими НАНА. Помимо этого, название Фольклорного ансамбля Института фольклора НАНА «Ирс» было заменено на «Горгуд». Был утвержден новый состав научных советов институтов Философии, Права и прав человека НАНА, принято постановление о командировании докторанта Института права и прав человека Саида Мусаева во Францию.
В заключение были рассмотрены некоторые кадровые вопросы. Постановлением Президиума академик Али Аббасов был назначен на должность советника НАНА. Академик Вагиф Аббасов был утвержден на должность директора Института нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева НАНА, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов – на должность директора Института полимерных материалов НАНА. Помимо этого, доктор философии по биологии Нилуфер Гусейнова была назначена ученым секретарем Центрального ботанического сада НАНА, доктор философии по биологии Хураман Халилова – ученом секретарем Института ботаники НАНА, доктор философии по географии Магеррам Гасанов – заместителем директора Института географии НАНА по научной работе, доктор философии по экономике Аллахьяр Мурадов – заместителем директора Института экономики НАНА по научной работе, а доктор философии по экономике Расмийя Абдуллаева – ученым секретарем этого же института.