Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası keçirilib
Mayın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın 28 aprel 2017-ci il tarixli  Ümumi  yığıncağının  qərarının  icrasından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi məqsədi ilə tərtib edilən Tədbirlər Planı müzakirə olunub. Akademiyada həyata keçirilməsi zəruri olan bir sıra məsələlər, o cümlədən planın icrası ilə bağlı tapşırıqlar verilib. AMEA-nın Ümumi yığıncağının 28 aprel 2017-ci il tarixli qərarının icrası ilə bağlı Tədbirlər Planı təsdiq edilib.
Gündəlikdə görkəmli alim və hərbi xadim, AMEA-nın fəxri üzvü Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı məsələyə baxılıb. Ölkə başçısı İham Əliyevin alimin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamını xatırladan akademik Akif Əlizadə bildirib ki, AMEA Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi ilə birgə Kərim Kərimovun 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlayıb.
Rəyasət Heyəti iclasda Sərəncamın icrası ilə əlaqədar müzakirə aparıb, Tədbirlər Planı qərarla təsdiq edilib.
İclasda AMEA-nın müxbir üzvü Ağası Məlikovun 60 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri  Fərmanı ilə təltif olunması və görkəmli sənətşünas alim, AMEA-nın həqiqi üzvü, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Zemfira Səfərovanın 80 illiyinə həsr olunmuş elmi sessiyanın keçirilməsi, əsərlərinin nəşrə hazırlanması və s. bağlı qərarlar qəbul olunub.
Digər qərarlarla AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində Arxeologiya şöbəsi yaradılıb, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Təhsil şöbəsinin Əsasnaməsində qismən dəyişiklik edilib. Bundan başqa, AMEA-nın Folklor İnstitutunun “İrs” Folklor ansamblının adı dəyişdirilərək “Qorqud” folklor ansamblı adlandırılıb. AMEA-nın FəlsəfəHüquq və İnsan Haqları institutlarının elmi şuralarının yeni tərkibi təsdiq edilib, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun doktorantı Səid Musayevin Fransaya ezam olunması haqqında qərar qəbul edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademik Əli Abbasov AMEA-nın müşaviri vəzifəsinə təyin edilib. Akademik Vaqif Abbasov akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov isə Polimer Materialları İnstitutunun direktoru vəzifələrinə təsdiq ediliblər. Bundan başqa, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nilufər Hüseynova Mərkəzi Nəbatat Bağının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xuraman Xəlilova Botanika İnstitutunun elmi katibi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Allahyar Muradov İqtisadiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Abdullayeva isə həmin institutun elmi katibi vəzifələrinə təyin olunublar.

Extended meeting of the Presidium of ANAS took place
On May 24, an extended meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences took place.
At the meeting, the Action Plan was drawn up to fulfill the tasks stipulated in the resolution of the General Meeting of ANAS of April 28, 2017. In connection with a number of questions, corresponding instructions were given. The action plan, related to the implementation of the resolution of the General Meeting of ANAS from April 28, 2017, was approved.
Then the question of holding the 100th anniversary of the prominent scientist and military figure, honorary member of ANAS Karim Karimov was considered. Recalling the Order of the Head of State Ilham Aliyev on the 100th anniversary of the scientist, Academician Akif Alizadeh noted that ANAS, together with the National Aerospace Agency of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan, prepared an Action Plan in connection with this event.
The Presidium discussed issues related to implementation of the Order, the Action Plan was approved.
At the meeting, decisions were passed to reward corresponding member of ANAS Aghasi Melikov with the Certificate of Honor of ANAS on the occasion of his 60th jubilee and the scientific session dedicated to the 80th anniversary of the prominent art critic, active member of ANAS, Doctor of Art History, Professor Zemfira Safarova, and her works for printing, etc.
By other decisions Department of Archeology was established at the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, partial changes were made to the Regulations on the Education Department of the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS. In addition, the name of the folklore ensemble of the Institute of Folklore of ANAS "Irs" was replaced by "Gorgud". A new structure of scientific councils of the Institutes of PhilosophyLaw and Human Rights of ANAS was approved; a resolution was passed to send a doctoral student of the Institute of Law and Human Rights Said Musayev to France.
In conclusion, some personnel issues were considered. By the decree of the Presidium, Academician Ali Abbasov was appointed to the position of adviser to ANAS. Academician Vagif Abbasov was appointed director of the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Yusif Mammadaliyev of ANAS, corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov - as director of the Institute of Polymer Materials of ANAS. In addition, PhD in Biology Nilufer Huseynova was appointed scientific secretary of the Central Botanical Garden of ANAS, Ph.D. in Biology Khuraman Khalilova - Academic Secretary of the Institute of Botany of ANAS, PhD in Geography Magerram Hasanov - Deputy Director of the Institute of Geography of ANAS, Ph.D. in economy Allahyar Muradov - Deputy Director of the Institute of Economics of ANAS on scientific work, and PhD in economics Rasmiyya Abdullayeva - the scientific secretary of the same institute.