Akademik Kamal Abdullayevin hədiyyə etdiyi nəşrlər Mərkəzi Elmi Kitabxananın MRY bazasına daxil edilib
Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev müəllifi olduğu kitabları AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasına hədiyyə edib.
“300 azərbaycanlı”, “Azərbaycan dili sintaksisinin nəzəri problemləri”, “Nar çiçəkləri”, “Sirri-zəmanə”, “Gizli Dədə Qorqud”, “Yarımçıq əlyazma” və “Sehirbazlar dərəsi” adlı nəşrlər kitabxananın Milli Rəqəmsal Yaddaş (MRY) bazasına daxil edilib.
Qeyd edək ki,  MRY-nın vəzifəsi Azərbaycanın qədim mədəniyyəti, tarixi, bəşəriyyətin inkişafına verdiyi töhfələr barədə ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda mövcud olan bütün məlumatları toplamaq, sistemləşdirmək, rəqəmsallaşdırmaq, elektron kataloqa salmaq, arxivləşdirmək və tədqiqatçıların istifadəsinə verməkdir.

Издания академика Кямала Абдуллаева, подаренные в Центральную научную библиотеку, включены в базу НЦП
Государственный советник Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академик Кямал Абдуллаев подарил в Центральную научную библиотеку НАНА свои книги.
Такие издания, как «300 азербайджанцев», «Теоретические проблемы синтаксиса азербайджанского языка», «Цветы граната», «Таинственный Деде Коркут», «Незаконченная рукопись» и «Долина волшебников» вошли в Национальную цифровую память (НЦП).
Отметим, что задача НЦП заключается в сборе, систематизации, оцифровке, включении в электронный каталог, архивизации и предоставлении в распоряжение исследователей информации о вкладе древней азербайджанской культуры и истории, существующей в нашей стране и за ее пределами, в развитие человечества.