Özünü bərpa edə bilən şüşə hazırlanıb
mir24.tv saytının məlumatına görə, yeni maddə elektrik keçirmək xüsusiyyətinə malik olduğundan onu smartfonlar üçün displey kimi də istifadə etmək mümkündür.
Kəşfin müəllifləri Kaliforniya Universitetinin bir qrup alimləridir. Qrupun rəhbəri Çao Van bildirib ki, material dartıldığı zaman onun uzunluğu 50 dəfə artır, parçalandıqda isə hissələri bir sutkadan gec olmayaraq yenidən bərpa olunur.
Yeni işləmənin əsasını ion-dipol əlaqəsi prisipi təşkil etdiyinə görə, molekullar bir-birini cəzb edərək cızıq və parçalanmaları aradan qaldırırlar.
Çao Vanın diqqətə çatdırıb ki, 3 ildən sonra özlərini bərpa edən materiallar sənayedə, xüsusi ilə smartfonların istehsalında kütləvi şəkildə istifadə olunacaq.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl alimlər tərəfindən xüsusi maye əsaslı özünü bərpa edən digər material hazırlanmışdı. Həmin materialın istifadəsi kosmik sahədə baş verən qəzalar zamanı nəzərdə tutulmuşdu.

Химики синтезировали самовосстанавливающееся стекло-проводник
Американские ученые создали материал, способный восстанавливаться при повреждении. Кроме того, вещество проводит электричество, что делает возможным его использование в смартфонах в качестве дисплея.
Открытие было сделано группой ученых из Университета Калифорнии. Руководитель группы исследователей Чао Ван на выставке Американского химического сообщества (ACS) разорвал, что созданный ими материал можно растянуть, увеличив его длину в 50 раз. Если же образец разорвется, то менее чем за сутки его части соединиться вновь.
Ученые использовали принцип ион-дипольного взаимодействия, при котором молекулы вещества притягиваются друг к друг, устраняя при этом разрывы и царапины.
По мнению Чао Вана, уже через три года самовосстанавливающиеся материалы будут массово использоваться в промышленности, особенно при производстве смартфонов.
Ранее ученые создали материал, восстанавливающийся с помощью специальной жидкости. Вещество предлагалось использовать в космическом сфере, в частности, при аварийных ситуациях с астронавтами.