AMEA prezidenti 2 fevral - Gənclər Günü münasibətilə Akademiyanın magistrant və doktorantları ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə Akademiyanın magistrant və doktorantları ilə görüşüb.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Akif Əlizadə magistrant və doktorantları, həmçinin AMEA-nın gənc əməkdaşlarını 2 Fevral – Gənclər günü münasibətilə təbrik edib. Ölkə rəhbərliyinin hər zaman gənclərə diqqət və qayğı ilə yanaşdığını deyən AMEA rəhbəri 1997-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə fevral ayının 2-nin ölkəmizdə Azərbaycan Gəncləri günü elan edilməsinin bu qayğının göstəricisi olduğunu bildirib.
Akademik vurğulayıb ki, Gənclər günü MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə Azərbaycanda qeyd olunub. Ölkəmizdə gənclərin sağlamlığı, təhsili, bilik və peşəkarlıqlarının artırılması, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində böyük işlər görüldüyünü söyləyən akademik Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətinin ölkəmizdə gəncliyin inkişafına təkan verdiyini qeyd edib.
Akademik Akif Əlizadə AMEA-da gənc alimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, onların, həmçinin magistrant və doktorantların elmi fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib. AMEA rəhbəri gənc alimlərə, magistrant və doktorantlara tövsiyələrini verib, təhsillərində, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, iqtisad üzrə elmlər doktoru İsa Alıyev çıxış edərək Akademiyada magistratura pilləsinin yaradılmasının əhəmiyyətindən danışıblar, gənclərə uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdə gənc alimlər, magistrant və doktorantlar çıxış edərək yaradılan şəraitə və dəstəyə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Sonra tədbir bədii hissə ilə davam edib. "Zirvə" instrumental ansamblının ifasında Rəşid Behbudovun repertuarından mahnılar, muğam, xalq, klassik musiqimizdən nümunələr səsləndirilib.

По случаю Дня молодежи президент НАНА, академик Акиф Ализаде встретился с магистрантами и докторантами академии
2 февраля по случаю Дня молодежи президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде встретился с магистрантами и докторантами Академии.
Открыв организованное в Центральной научной библиотеке мероприятие вступительным словом, академик Акиф Ализаде поздравил магистрантов и докторантов, а также молодых сотрудников НАНА с Днем молодежи.Отметив, что руководство страны всегда с заботой и вниманием относилось к молодежи, президент НАНА добавил, что подписанное в 1997 году общенациональным лидером Гейдаром Алиевым соответствующее Распоряжение об объявлении 2 февраля Днем молодежи Азербайджана является показателем этой заботы.
Академик подчеркнул, что среди стран СНГ и Восточной Европы День молодежи впервые отмечался именно в Азербайджане. Отметив, что в стране проводятся широкие мероприятия, нацеленные на улучшение здоровья и образования молодежи, повышениеее знаний и профессионализма и решение социальных проблем, академик сообщил, что государственная молодежная политика, осуществляемая под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, способствует всестороннему развитию молодежи.
Академик Акиф Ализаде рассказал о мероприятиях, которые осуществляются в НАНА для улучшения социального положения молодых ученых, поощрения их деятельности, а также стимулирования научной деятельности магистрантов и докторантов. Руководитель НАНА дал молодым ученым, магистрантам и докторантам свои советы, пожелал им удачи в обучении и дальнейшей деятельности.
Затем выступили академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, председатель Объединенного профсоюзного комитета НАНА, доктор экономических наук Иса Алыев, которые говорили о значении создания в Академии ступени магистратуры и пожелали всем успехов.
На мероприятии молодые ученые, магистранты и докторанты поблагодарили руководство НАНА за созданные условия и оказываемую поддержку.
Затем мероприятие продолжилось художественной частью. В исполнении инструментального ансамбля «Зирве» прозвучали песни из репертуара Рашида Бейбутова, мугамы, образцы народной и классической музыки.