Bitki genetik ehtiyatları sahəsində tanınmış mütəxəssislərlə görüş keçirilib
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (ICARDA) Genetik Ehtiyatlar Bölməsinin aparıcı mütəxəssisi Dr. Məhəmməd Favzi Navar və bitki genetik ehtiyatlarının (BGE) sənədləşdirilməsi üzrə tanınmış mütəxəssis, polşalı alim Dr. Yan Konopkanı qəbul edib.
BGE üzrə Beynəlxalq Etimad Fondunun dəstəyi ilə baş tutan görüşdə məqsəd Azərbaycanın BGE üzrə informasiya sistemi və Milli Genbankın məlumat bazası infrastrukturunun yenilənməsi, fond tərəfindən instituta hədiyyə edilmiş yüksək keyfiyyətli işçi kompüter serverin işə salınması, ICARDA tərəfindən müasir tələblərə cavab verən informasiya sisteminin təqdimatı idi.
Altı günlük səfər müddətində qonaqlar institutun Beynəlxalq əlaqələr, informasiya və koordinasiya  şöbəsinin baş mütəxəssisi və Milli Genbankın Məlumat Bazasının İdərəedicisi İlhamə Mirzəliyeva ilə birlikdə sözügedən bazanın daha da təkmilləşdirilməsi və yeni yaradılmış sistemə qoşulması üçün köhnə sistem üzərində infrastruktur dəyişiklikləri aparıb və yeni sistemə keçid üçün işlər görüblər. Məlumatların yeni sistemə köçürülməsi prosesinə artıq başlanılıb. Bu, Milli Genbankın məlumat bazasının müasir informasiya texnologiyaları vasitəsilə daha da inkişaf etdirilməsi və dünya şəbəkələrinə inteqrasiyası üçün geniş imkan yaradır.
ICARDA tərəfindən institutun Milli Genbankına tarla bitkilərinin səciyyələndirmə məlumatlarını aparmaq üçün xüsusi tablet, barkod printeri və skanneri hədiyyə edilib.

A meeting with celebrate specialists in Plant Genetic Resources
Director of the institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akperov received Dr. Mahammad Favzi Navar, a leading specialist of Genetic Resources Department at the International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA) and polish scientist, a celebrate specialist in registering plant genetic resources - Dr. Yan Konopka.
The meeting, which took place with the support of the International Trust Fund for PGR aimed to renovate information system and database of Azerbaijan for PGR, and the National Gene Bank, to launch high-qualified working computer server, which donated by Fund to the institute, and to present information system by ICARDA, meeting modern requirements.
During the six-day visit, the guests together with a senior specialist of International Relations, Information and Coordination Department of the institute, Manager of National Gene Bank Database Ilhama Mirzaliyeva carried out work to further improve of a current base and infrastructure changes over the old system due to integrate into the newly established base. The process of transferring the data to the new system has already begun. It is the database of the National Gene Bank and the further development of modern information technologies creates an opportunity for the integration of networks.
Field crops tablet, barcode printers and scanner were presented to the Institute of National Gene Bank by ICARDA.