Serbiyanın ölkəmizdəki səfiri Mərkəzi Elmi Kitabxanaya kitablar hədiyyə edib
Serbiya Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Neboyşa Rodiç AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Səfir MEK-in Sərgi salonunda 20 Yanvar hadisələrinə həsr olunmuş sərgi ilə tanış olub, həmçinin Akademiklər zalında diplomatik korpuslar üçün ayrılmış guşəyə baş çəkib.
MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova səfir Neboyşa Rodiçi rəhbərlik etdiyi müəssisədə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. O, qonağa kitabxananın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Səfir isə öz növbəsində Serbiya Respublikası üçün ayrılmış bölməyə görə kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

Serbian Ambassador to Azerbaijan donated books to Central Scientific Library
Ambassador of the Republic of Serbia Nebojsa Rodich in Azerbaijan visited to the Central Scientific Library (CSL).
Ambassador also familiarized with the exhibition devoted to the events of 20 January, visited the book corner in the Academic Hall, dedicated to the diplomatic corps. He became acquainted with the office, dedicated to the Republic of Serbia.
Expressing appreciation to the Ambassador of Serbia Nebojsa Rodich for his visit, the Director of CSL Leyla Imanova emphasized the importance of joint cooperation. Further, acquainted the Ambassador with the library Director told in detail about its activities.
Expressing gratitude to the management of the library for the book corner, allocated to the Republika Serbia, Nebojsa Rodich donated to the library several books about his country and expressed readiness for further cooperation.