Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullanın “Sehrbazlar dərəsi” romanı İtaliyanın məşhur “Sandro Teti Editore” nəşriyyatında çap edilib.
Romanı italyan dilinə rus dilindən Genuya Universitetinin müəllimi Daniele Franzoni tərcümə edib.Kitabı italyan oxucusuna hazırda Avropanın bir çox aparıcı universitetləri ilə yanaşı, Harvard Universiteti ilə də əməkdaşlıq edən, orta əsrlər ədəbiyyatı və mədəniyyəti, eləcə də islam, xristianlıq və iudaizmlə bağlı sivilizasiyalararası münasibətlər üzrə mütəxəssis Franko Kardini təqdim edir. Professor F.Kardininin romana yazdığı “Ön söz”də əsər bütün ədəbi-bədii layları ilə təhlil olunur, romandakı magik təxəyyülün Şərq və Qərb sivilizasiyalarının qovuşma nöqtəsində ortaya çıxan enerjidən qaynaqlandığı ifadə edilir.
Kitabın üzündə orta əsr rəssamı Maqsud Kəşaninin 1539-1540-cı illərdə çəkdiyi və hazırda Londondakı Viktoriya və Albert Muzeyində saxlanılan rəsmin təsviri verilib.
Qeyd edək ki, indiyə qədər “Sehrbazlar dərəsi” romanı Fransa, ABŞ, Rusiya, Türkiyə, Yaponiya, İran, Litva və Qazaxıstanda nəşr edilib.

Новая книга академика Кямала Абдуллы издана в Италии
В издательстве “Sandro Teti Editore” увидел свет роман «Долина волшебников» государственного советника Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академика Кямала Абдуллы.
Роман переведен на итальянский язык с русского языка преподавателем Университета Генуи Даниэлем Франзони. В настоящее время книга представляется итальянским читателям Франко Кардини - специалистом по литературе и культуре средних веков, а также отношениям между цивилизациями, связанными с исламом, христианством и иудаизмом, сотрудничающим с рядом ведущих университетов Европы, в частности, Гарвардским университетом. В «Предисловии», написанном к роману Ф.Кардини, проанализированы литературно-художественные стороны произведения. Отмечается, что магическое воображение, представленное в романе, исходит из энергии, возникающей в точке пересекания восточной и западной цивилизаций.
На обложке книги изображена картина средневекового художника Максуда Кашани, нарисованная в 1539-1540 гг. и хранящаяся в Музее Виктории и Альберта в Лондоне.
Отметим, что до сих пор роман «Долина волшебников» был издан во Франции, США, России, Турции, Японии, Ирана, Литвы и Казахстане.