Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullanın “Sehrbazlar dərəsi” romanı İtaliyanın məşhur “Sandro Teti Editore” nəşriyyatında çap edilib.
Romanı italyan dilinə rus dilindən Genuya Universitetinin müəllimi Daniele Franzoni tərcümə edib.Kitabı italyan oxucusuna hazırda Avropanın bir çox aparıcı universitetləri ilə yanaşı, Harvard Universiteti ilə də əməkdaşlıq edən, orta əsrlər ədəbiyyatı və mədəniyyəti, eləcə də islam, xristianlıq və iudaizmlə bağlı sivilizasiyalararası münasibətlər üzrə mütəxəssis Franko Kardini təqdim edir. Professor F.Kardininin romana yazdığı “Ön söz”də əsər bütün ədəbi-bədii layları ilə təhlil olunur, romandakı magik təxəyyülün Şərq və Qərb sivilizasiyalarının qovuşma nöqtəsində ortaya çıxan enerjidən qaynaqlandığı ifadə edilir.
Kitabın üzündə orta əsr rəssamı Maqsud Kəşaninin 1539-1540-cı illərdə çəkdiyi və hazırda Londondakı Viktoriya və Albert Muzeyində saxlanılan rəsmin təsviri verilib.
Qeyd edək ki, indiyə qədər “Sehrbazlar dərəsi” romanı Fransa, ABŞ, Rusiya, Türkiyə, Yaponiya, İran, Litva və Qazaxıstanda nəşr edilib.

A new book by Academician Kamal Abdulla published in Italy
"Valley of magicians" novel by state counselor of the Azerbaijan Republic on International Affairs, the Issues of Multiculturalism and Religion, Academician Kamal Abdulla was published by publishing house "Sandro Teti Editore" saw the light.
The novel is translated to Italian from Russian by the teacher of University of Genoa Daniel Franzoni. Now the book is submitted to the Italian readers of Franco Cardini - the specialist in literature and culture of the Middle Ages, and also the relations between the civilizations connected with Islam, Christianity and Judaism cooperating with a number of leading universities of Europe, in particular, Harvard University.
In the "Preface" written to Franco Cardini’s novel the literary and art parties of the work are analysed. It is noted that, the magic imagination presented in the novel proceeds from the energy arising in a point of a peresekaniye of east and western civilizations.
On a cover of the book is represented the picture of the medieval artist Maksud Kashani painted in 1539-1540 and which is stored in Victoria and Albert's Museum in London.
Let's note that, the novel "Valley of Wizards" also has been published in France, the USA, Russia, Turkey, Japan, Iran, Lithuania and Kazakhstan.