“Milli faunamız uşaqların gözü ilə" rəsm müsabiqəsinin sərgisi və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi
22 dekabr Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunan "Milli faunamız uşaqların gözü ilə" rəsm müsabiqəsinin sərgisi və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilmişdir.
Sərgi Zoologiya İnstitutunun və "Əlifba" Tədris Mərkəzinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə  Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Elşad Əhmədov açdı. O, gənc nəslin təbiəti tanıyıb, qorumasının əhəmiyyətini vurğulayıb, bu cür tədbirlərin labüdlüyünü qeyd etdi. Həmçinin, iqlim dəyişikliyinin baş verdiyi indiki dövrdə ətraf mühiti qorumağın vacibliyini diqqətə çatdıran E.Əhmədov gənc rəssamların sərgi müsabiqəsinə təqdim etdikləri əsərləri yüksək qiymətləndirdi. Azərbaycan gənclərinin geniş bacarıq və istedada malik olduğunu  tədbir iştirakçilarının nəzərinə çatdırdı. Sonra "Əlifba" Tədris Mərkəzinin direktoru Sevda Əliyeva çıxış edərək, sərginin təşkilinə görə Zoologiya İnstitutuna təşəkkürünü bildirdi.
Qeyd edək ki, Müsabiqədə 28 uşaq öz rəsmi ilə iştirak etmişdir. Uşaqların təxəyyülünün bəhrəsi olan rəsmlər, münsiflər tərəfindən qiymətləndirilmişdir. İlk üçlüyə layiqli rəsmlər Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru Arif Qazıyev tərəfindən dəyərləndirildi. Müsabiqədə iştirak edən hər bir uşaq AMEA Zoologiya İnstitutunun Sertifikatı və Zoologiya İnstitutu adından hədiyyə ilə təltif olundu..
Açılışdan sonra, qonaqlar sərgiyə baxıb, "Əlifba" Tədris Mərkəzinin hazırladığı rəqs kompazisiyasına tamaşa etdilər. Bundan başqa uşaqlara Azərbaycanın füsunkar təbiətini əks etdirən eksponatlar barədə məlumat verildi.

Была проведена выставка картин соревнования «Национальная фауна глазами детей» и церемония выручения призов победителям
22 декабря в Центральной Научной Библиотеке НАНА был  проведенконкурс выставки картин«Национальная фауна глазами детей»и церемония выручения призов победителям, посвящённая , 80 летнему юбилею Института Зоологии. Выставка была организована в рамках совместного сотрудничества Института Зоологии и учебного центра «Азбука». Мероприятие объявил открытымс вступительными словами,  заместитель директора по научным делам доктор наук по биологии  Эльшад Ахмедов. Он подчеркнул важность таких мероприятий, с точки зрения необходимости узнавания и тем самым защиты молодым поколением природы. Кроме того, Э. Ахмедов высоко оценил  произведения представленные молодыми художниками на конкурс выставки картин, и отметил важность охраны окружающей среды особенно в нынешний период изменения климата. Во внимание участников довелось, что Азербайджанская молодежь обладает широким спектром навыков и талантов. Далее, директор учебного центра «Азбука» Севда Алиева,  вступив, поблагодарила Институт Зоологии за организацию мероприятия. Следует отметить, что на конкурсе участвовало 28 детей со своими живописями. Рисунки, являющиеся плодом фантазии детей, были оценены со стороны жюри. Рисунки достойныев первую тройку, были оценены со стороны профессора Азербайджанской Государственной Академии Художеств Ариф Газиева. Каждому ребенку, участвующему на конкурсе был учрежден Сертификат Института Зоологии НАНА и подарки от имени Института Зоологии. После открытия, гости посмотрели на выставку и посмотрели на композицию танца,  подготовленную со стороны учебного центра «Азбука». Кроме того, детям была дана информация об экспонатах представляющих неотразимую природу Азербайджана.Основная цель мероприятия - популяризация  Национальной фауны  детям.