“İnnovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda növbəti seminar keçirilib
Dekabrın 2-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi (BTEB) üzrə “İnnovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin təşəbbüsü, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının, Müəllif hüquqları və patent şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Seminarda İnnovasiya şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev bildirib ki, tədbirin əsas məqsədi elm-istehsalat əlaqələrinin genişlənməsi və multidissiplinar innovativ layihələrin hazırlanması, elmin kommersiyalaşdırılmasının təşkilində patent və lisenziyaların rolu, bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübələr, o cümlədən AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunda həyata keçirilən innovativ layihələrlə tanışlıqdır. V.Babayev, həmçinin akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlər, aparılan uğurlu islahatlar barədə məlumat verib. Şöbə müdiri BTEB-nin alim və mütəxəssislərini AMEA-nın yeni yaradılan Yüksək Texnologiyalar Parkının gələcək fəaliyyətində yaxından iştiraka, öz innovativ ideya və təkliflərini təqdim etməyə çağırıb.
Sonra İnnovasiya şöbəsinin baş mütəxəssisi Samir Vəliyev “AMEA-da innovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşkili” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzəçi şöbənin innovasiya fəaliyyətindən, Akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması üzrə görülən işlərdən danışıb. Samir Vəliyev Yüksək Texnologiyalar Parkının gələcək inkişafı üçün innovasiya fəaliyyəti istiqamətində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Müəllif hüquqları və patent şöbəsinin müdiri Sadıx Nəbiyev “Elmin kommersiyalaşdırılmasında patent və lisenziyaların rolu” adlı məruzəsində əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması ilə bağlı zəruri məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Alim patent və əqli mülkiyyət hüquqlarının tətbiqinin onun qorunmasından daha önəmli amil olduğunu bildirib.
Sonra AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş elmi işçisi, ERC və HORIZON 2020-də Milli əlaqələndirici (NCP), fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Səbziyev təqdimatla çıxış edərək beynəlxalq proqram və layihələrdə iştirak imkanları və prinsiplərindən danışıb. Avropa Komissiyasının “HORİZON-2020” çərçivə proqramlarında iştirakın zəruriliyini vurğulayan E.Səbziyev sözügedən çərçivə proqramında iştirak etmə qaydaları, müsabiqələr, sənədləşdirmə və konsorsiumların yaradılması kimi vacib məlumatları bölüşüb.

Состоялся семинар по Отделению биологических и медицинских наук НАНА
2 декабря в Центральной научной библиотеке Национальной Академии Наук Азербайджана был организован семинар по Отделению биологических и медицинских наук (ОБМН) на тему «Инновационная деятельность и коммерциализация науки». Мероприятие состоялось по инициативе Отдела инноваций аппарата Президиума НАНА и при совместной организации Совета молодых ученых и специалистов и Отдела авторских прав и патентов НАНА. На семинаре приняли участие заместители директоров по научной работе и ученые секретари, молодые ученые и специалисты, магистранты институтов Отделения биологических и медицинских наук, специалисты отделения, которые заняты в научно-исследовательской и инновационной сферах, авторы проектов, а также национальные координаторы, участвующие в международных программах.
В своей вступительной речи руководитель Отдела инноваций НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вюгар Бабаев отметил, что основной целью семинара является расширение связей между наукой и производством и разработка мультидисциплинарных инновационных проектов, определение роли патентов и лицензий в организации коммерциализации науки, ознакомление с международной практикой в данной области, в том числе с инновационными проектами, осуществляемыми на Опытно-промышленном заводе НАНА. Затем Вюгар Бабаев рассказал о мероприятиях и успешных реформах, которые проводятся в Академии с целью коммерциализации науки. Руководитель отдела призвал ученых и специалистов ОБМН активно участвовать в дальнейшей деятельности созданного в НАНА Парка высоких технологий и представлять свои инновационные идеи и предложения.
Далее с докладом на тему «Инновационная деятельность в НАНА и организация коммерциализации науки» выступил главный специалист Отдела инноваций Самир Велиев. Докладчик рассказал о деятельности Отдела инноваций и мероприятиях, которые проводятся в Академии для коммерциализации науки. Самир Велиев подчеркнул необходимость изучения международного опыта в инновационной сфере для будущего развития Парка высоких технологий.
В своем докладе «Роль патентов и лицензий в коммерциализации науки» руководитель Отдела авторских прав и патентов НАНА Садых Набиев рассказал участникам мероприятия о защите прав интеллектуальной собственности. Он отметил, что применение патентов и прав интеллектуальной собственности является более важным фактором, чем их защита.
Далее старший научный сотрудник Института систем управления НАНА, национальный координатор по программам ERC və HORIZON 2020, доктор философии по физико-математическим наукам Эльхан Сабзиев выступил с презентацией, в которой рассказал о возможностях и принципах участия в международных программах и проектах. Подчеркнув необходимость участия в рамочных программах Европейской Комиссии «HORİZON-2020», Эльхан Сабзиев рассказал ученым и специалистам о правилах участия в вышеназванных рамочных программах, конкурсах, документации и создании консорциумов.