İkinci Azərbaycan Elm Festivalına yekun vurulub
AMEA-nın təşəbbüsü ilə keçirilən və respublikanın elmi ictimaiyyəti tərəfindən böyük maraqla qarşılanan İkinci Azərbaycan Elm Festivalı noyabrın 5-də Gəncə şəhərində baş tutan tədbirlərdən sonra işinə yekun vurub.
Əvvəlcə festival iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin şəhərin mərkəzində ucaldılan abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstələri qoyublar.
Sonra Miniatür Kitab Muzeyinin Gəncə filialı, eləcə də “Qədim və müasir elm, mədəniyyət mərkəzi Gəncə” adlı sərgi ilə tanışlıq olub.
Festival Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin böyük iclas zalında davam etdirilib. Tədbirdə şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev çıxış edərək ikinci dəfə keçirilən Elm Festivalının elmimizin nüfuzunun qaldırılması və qazanılan uğurların təbliği baxımından mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. E.Vəliyev bildirib ki, elmimizin inkişafı ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı ilə sıx bağlıdır.
Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra bu sahəyə göstərilən diqqət və qayğıdan söz açan icra başçısı  əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan elm və təhsil siyasətinin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söyləyib. O, elm Festivalının növbəti mərhələsinin Gəncədə keçirilməsinin şəhərin elmi-ictimai həyatında əlamətdar hadisə olduğunu bildirib.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin fəaliyyətindən danışan natiq şəhərin və ətraf rayonların iqtisadi potensialının elmi əsaslarla əlaqələndirilməsində bölmənin mühüm rol oynadığını bəyan edib. 2016-cı ildə Avropanın Gənclər Paytaxtı elan edilən Gəncənin xalqımıza xas zəngin tarixi-mədəni irsin təbliğində önəmli rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi,Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək bildirib ki, elm festivalının keçirilməsində məqsəd ölkədə elmin təbliğ edilməsi, elmi tədqiqatlarla təhsilin inteqrasiyasını təmin etmək, eləcə də aparılan elmi araşdırmaların təcrübəyə tətbiqinə nail olmaqdır.
Akademik Əhliman Əmiraslanov tibb sahəsində qazanılan nailiyyətlərdən bəhs edərək, bütün dövrlərdə tibb elminin qarşısında duran əsas məsələnin keyfiyyətli tibbi yardım göstərmək və insanların sağlam yaşayışını təmin etmək olduğunu bildirib. Akademik Əhliman Əmiraslanov son dövrlərin tibbi nailiyyətləri olan müxtəlif orqanların transplantasiyasından, onkologiya sahəsində qazanılan uğurlardan bəhs edib.
Festival iştirakçılarına molekulyar biologiyanın, biotexnologiyaların tətbiqi və bu sahədə əldə olunan nəticələr barədə də məlumat verilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev çıxışında akademiyanın təşəbbüsü ilə keçirilən festivalın elm və cəmiyyət arasındakı dialoqun qurulmasına xidmət etdiyini söyləyib. O, İkinci Elm Festivalının Gəncə şəhərində keçirilməsinin əlamətdar hadisə olduğunu və Gəncədə elmin inkişafına böyük töhfə verəcəyini bildirib.
Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli XII əsrin dahi mütəfəkkiri, filosof-şair Nizami Gəncəvinin humanizm fəlsəfəsindən bəhs edərək, şairin əsərlərində elmin təbliğinə geniş yer verildiyini vurğulayıb.
Gəncə Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fuad Əliyev çıxış edərək Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyada əksini tapan elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, elm və təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması prosesinin elmi-tədqiqat müəssisələrinin üzərinə böyük məsuliyyət qoyduğunu söyləyib.
Ümumrusiya Elm Festivalının direktoru Leonid Qusev müasir dövrdə elm sahəsində gənc kadrların hazırlanmasının, onların düzgün istiqamətləndirilməsi və dəstəklənməsinin vacib olduğunu bildirərək, alim və mütəxəssisləri bu prosesdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Tədbirin bədii hissəsində Gəncə Dövlət Filarmoniyasının “Göy-göl” Dövlət Mahnı və Rəqs ansamblının üzvləri və ABŞ-ın “Acidic Band” musiqi qrupu festival iştirakçıları qarşısında konsert proqramı ilə çıxış ediblər.

Завершен Второй Азербайджанский фестиваль науки
Вначале участники фестиваля посетили памятник общенационального лидера Гейдара Алиева, воздвигнутого в центре города, и возложили к нему цветы.
Затем состоялось ознакомление с Гянджинским филиалом Музея миниатюрных книг и выставкой под названием «Центр древней и современной науки и культуры – Гянджа».
Фестиваль был продолжен в большом зале заседаний исполнительной власти города Гянджи. Выступив на мероприятии, глава исполнительной власти города Эльмар Велиев довел до внимания, что проведенный во второй раз Фестиваль науки играет важную роль с точки зрения повышения авторитета отечественной науки и пропаганды достигнутых успехов. Э.Велиев отметил, что развитие науки в нашей стране тесно связано с ее социально-экономическим и культурным развитием.
Говоря о внимании и заботе, проявляемых после восстановления государственной независимости, глава исполнительной власти подчеркнул, что политика науки и образования, основанная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, в настоящее время успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Он отметил, что проведение очередного этапа Фестиваля науки в Гяндже является знаменательным событием в научно-общественной жизни города.
Рассказав о деятельности Гянджинского отделения НАНА, заявил, что отделение играет важную роль в координации экономического потенциала города и прилегающих районов с научной основой. Велика роль объявленной в 2016 году «Столицей европейской молодежи» Гянджи и в пропаганде богатого историко-культурного наследия нашего народа.
Выступив на мероприятии, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА Ахлиман Амирасланов отметил, что цель в проведении Фестиваля заключается в пропаганде науки, обеспечении интеграции образования и научных исследований, а также достижении применения результатов научных исследований на практике.
Рассказав об успехах, достигнутых в области здравоохранения, академик Ахлиман Амирасланов подчеркнул, что основными задачами, стоящими перед медицинской наукой во все времена, являются оказание качественной медицинской помощи и обеспечение здорового образа жизни людей. Академик Ахлиман Амирасланов также проинформировал о последних достижениях медицинской науки - трансплантации различных органов и успехах в области онкологии.
Участники фестиваля были проинформированы о применении молекулярной биологии, биотехнологий и результатах, достигнутых в этой области.
Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев в своем выступлении отметил, что фестиваль, проводимый по инициативе академии, служит налаживанию диалога между наукой и обществом. Он сказал, что проведение Второго фестиваля науки в городе Гняджа является знаменательным событием, которое внесет большой вклад в развитие науки в Гяндже.
Академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, академик Теймур Керимли, говоря о философии гуманизма гениального мыслителя, поэта-философа XII века Низами Гянджеви, подчеркнул, что в своих произведениях поэт широкое место отводил пропаганде науки.
Академик-секретарь Гянджинского отделения, академик Фуад Алиев в своем выступлении отметил, что сохранение научно-технического потенциала, которое нашло свое отражение в Национальной стратегии по развитию науки, а также процесс подготовки высококвалифицированных кадров в области науки и образования налагают большую ответственность на научно-исследовательские учреждения.
Директор Всероссийского фестиваля науки Леонид Гусев, отметив важность подготовки молодых кадров в области науки, их правильного направления и поддержки в современный период, призвал ученых и специалистов к активному участию в этом процессе.
В художественной части мероприятия члены Государственного ансамбля песни и танца «Гёй-Гёль» Гянджинской государственной филармонии и американская музыкальная группа «Acidic Band» выступили с концертной программой.