AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin İnternet Xidmətləri Mərkəzinin açılış mərasimi keçirildi
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin (EKŞ) İnternet Xidmətləri Mərkəzinin açılış mərasimi keçirildi.
Mərasimdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, vitse-prezident, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsininakademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, Yer Elmləri Bölməsininakademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov, Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, AMEA-nın Akademiya şəhərciyinin direktoru Bayram Babayev və Mərkəzin əməkdaşları iştirak edirdilər.
Öncə akademik Akif Əlizadə İnternet Xidmətləri Mərkəzinin açılışını bildirən rəmzi lenti kəsdi. Sonra qonaqlar mərkəzin “Şəbəkə infrastrukturunun inkişafı və texniki xidmət”, “Şəbəkə sistemləri”, “Audio-video texnologiyalar”, “Elmi araşdırmalar və innovativ texnologiyalar” sektorlarında yaradılmış innovativ şəraitlə yaxından tanış oldular.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunundirektoru, akademik Rasim Əliquliyev Mərkəzin yaradılmasında göstərdikləri dəstəyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. Sonra qonaqlara ölkəmizdə elektron elmin şəbəkə platforması olan AzScienceNet EKŞ-nin təqdim etdiyi imkanlar barədə məlumat verdi.
Bildirdi ki, bu şəbəkə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Avropanın elm və təhsil şəbəkələri mühitinə inteqrasiyasını, müvafiq beynəlxalq qurumlarla əlaqələrini, dünyanın nüfuzlu elmi bazalarının elektron resurslarından istifadəsini, həmçinin böyük həcmli informasiyanın İnternet üzərindən mübadiləsini təmin edərək elm və təhsil şəbəkələri üzrə milli operator funksiyasını yerinə yetirir.
İndiyədək AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına məxsus 6500-ə yaxın kompüter avadanlığının AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulduğunu söyləyən R.Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin texniki imkanlarının genişləndirilməsi nəticəsində hazırda onun hesablama gücünün 15 Tflops, xarici yaddaşının həcminin 400 Tbayt-a bərabər olduğunu, İnternetə qoşulma sürətinin isə 1,41 Gbit/s-ə  çatdırıldığını vurğuladı.
R.Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya” və “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da qarşıya qoyulan elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi fəaliyyət sahəsində İKT-nin tətbiqi və elektron elmin formalaşdırılması kimi mühüm vəzifələrin həyata keçirilməsi məqsədilə yaradıldığını nəzərə çatdırdı. Sözügedən strategiyaların tədbirlər planında da AzScienceNet-in imkanlarının genişləndirilməsi məsələlərinin öz əksini tapdığını vurğuladı.
Bildirdi ki, 26 elmi müəssisə və təşkilatı əhatə edən Akademiya Şəhərciyində 4000-ə yaxın əməkdaşa genişzolaqlı İnternet xidməti göstərən, müasir telekommunikasiya avadanlıqları və proqram təminatları ilə təchiz olunmuş İnternet Xidmətləri Mərkəzinin istifadəyə verilməsi də məhz bu istiqamətdə görülən işlərə dəstəkdir.
“AzScienceNet dünyanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurararaq AMEA-nın institut və təşkilatları əməkdaşlarının dünyanın elm və təhsil şəbəkələrinin təqdim etdiyi imkanlardan yararlanmasına şərait yaradır”, – deyə bildirən R.Əliquliyev qeyd etdi ki, bunun nəticəsində, alimlərin öz tədqiqatlarında böyük həcmli verilənlərdən birgə istifadə etməsinə və böyükmiqyaslı elmi layihələr həyata keçirilməsinə imkan yaranır.
Akademik, həmçinin AzScienceNet-in elm və təhsil üçün yüksək keyfiyyətli beynəlxalq İKT infrastrukturunun yaradılması, milli elektron elm və təhsil mühitləri əsasında vahid, qlobal fəzanın formalaşdırılması, elmi məqsədlər üçün istifadə olunan milli və beynəlxalq elektron infrastrukturların təkmilləşdirilməsi məsələlərinin birgə təşkilinə xidmət edən GEANT Assosiasiyasına üzv seçilməklə 40-dan çox ölkə ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu önə çəkdi. Bildirdi ki, Azərbaycanı GEANT Assosiasiyası və onun layihələrində AzScienceNet təmsil edir.
AzScienceNet-in assosiasiyanın yeni “HORIZON 2020” proqramı çərçivəsində maliyyələşdiriləcək “GEANT 4” layihəsində iştirakının nəzərdə tutulduğunu vurğulayan alim layihənin əsas hədəflərinin hər bir avropalı alimi “rəqəmsal alimə” çevirmək, elmi-tədqiqatlarda yaradıcılıq və səmərəliliyi artırmaq, inkişaf etmiş və az inkişaf etmiş regionlar arasındakı rəqəmsal fərqi aradan qaldırmaq olduğunu söylədi.
Alimin sözlərinə görə, AzScienceNet şəbəkəsi, həmçinin ölkəmizi Şərqi Avropa ölkələrini birləşdirən elm və təhsil üzrə yüksəksürətli regional İnternet şəbəkəsinin yaradılması və bu ölkələrin Avropanın elektron elm infrastrukturuna qoşulması üçün həyata keçirilən “EaPConnect” (Eastern Partnership Connect) layihəsində də təmsil edir: “2016-cı il ərzində həyata keçirilən layihənin koordinatoru GEANT Assosiasiyasıdır. Layihədə regional şəbəkə yaradılaraq GEANT-a qoşulmuşdur ki, bunun nəticəsində AzScienceNet beynəlxalq elmi-tədqiqat şəbəkəsinə qoşulma sürəti 1 Gb/s-ə çatdırılmışdır. “EaPConnect” layihəsi Şərq tərəfdaşlığı regionunda fəaliyyət göstərən 2 milyondan çox alim, gənc tədqiqatçı, müəllim və tələbələrə Avropa Birliyi ölkələri ilə daha sıx əməkdaşlıq etmək imkanı yaradır”.
Sonda R.Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin imkanları və təklif etdiyi xidmətlər barədə AMEA əməkdaşlarının məlumatlandırılması məqsədilə treninq və seminarların keçirilməsinin zəruriliyini qeyd etdi.
Mərkəzdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına təqdim olunmuş xidmətlər barədə məlumat verən AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoruRəşid Ələkbərov bildirdi ki, bu xidmətlərə Wi-Fi, Eduroam, Cloud Computing, Cloud Storage, Klaster Hesablama, Hostinq, Eduroam, İP Telefoniya, paylanmış çoxterminallı məlumat xidməti, operativ məlumatlandırma, videokonfrans, e-kitabxana, distant tədris və s. daxildir. Qeyd etdi ki, AMEA-nın institut və təşkilatları ilə yanaşı, ölkənin ali təhsil müəssisələri, digər elmi qurumlar və fərdi istifadəçilər AzScienceNet şəbəkəsinin təqdim etdiyi Cloud Computing xidmətindən yararlanmaq imkanına malikdir.
R.Ələkbərovun sözlərinə görə, şəbəkədə e-elmin əsas məqsədlərindən olan AMEA institut və təşkilatları, eləcə də respublikanın digər elmi qurumlarının fəaliyyətinin İKT-nin tətbiqi ilə yenidən qurulması, elmin informasiya təminatının yaradılması, elmi fəaliyyətdə İKT-nin tətbiqi, kadr hazırlığı və s. istiqamətlərdə tədbirlərin həyata keçirilməsinə dəstək verilir. Bu tədbirlər çərçivəsində ölkədaxili şəbəkələrlə əlaqələrin yaradılması e-elmin respublikanın elmi qurumlarını tam əhatə etməsinə şərait yaradacaq.
“AzScienceNet EKŞ-nin Data-Mərkəzində strateji əhəmiyyətli onlayn informasiya resurslarının saxlanması və istifadəsi təmin edilir”, – deyə bildirən R.Ələkbərov bu şəbəkənin AMEA-da fəaliyyət göstərən tədqiqatçılar üçün geniş imkanlar açdığını və burada alim və mütəxəssislər tərəfindən işlənilən metod və alqoritmlərin adekvatlığının yoxlanılması, təcrübədən keçirilməsi və əsaslı tədqiqatların aparılmasının mümkünlüyünü ifadə etdi.
O, həmçinin qeyd etdi ki, AzScienceNet şəbəkəsində fəaliyyət göstərən informasiya təhlükəsizliyinin monitorinqi sistemi vasitəsilə şəbəkənin fəaliyyətinin, o cümlədən AMEA əməkdaşlarının İnternet resurslarından istifadəsinin monitorinqi və təhlükəsizliyi təmin edilir.

Состоялась церемония открытия Центра Интернет-услуг Научно-компьютерной сети AzScienceNet
Сегодня в Главном здании НАНА состоялась церемония открытия Центра Интернет-услуг Научно-компьютерной сети AzScienceNet.
В церемонии принимали участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академикАхлиман Амирасланов, академик-секретарь Отделения наук о Земле, член-корреспондент НАНА Фахраддин Гадиров, академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук, член-корреспондент НАНАНазим Мамедов, начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев, директор Академгородка Байрам Бабаев и сотрудники центра.
Сначала академик Акиф Ализаде разрезал ленту в знак открытия Центра Интернет-услуг. Затем гости ознакомились с инновационными условиями, созданными в секторах «Развитие сетевой инфраструктуры и техническое обслуживание», «Сетевые системы», «Аудио-видео технологии», «Научные исследования и инновационные технологии».
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий НАНА, академик Расим Алгулиев выразил признательность руководству НАНА за поддержку в создании Центра. Проинформировал гостей о возможностях, предлагаемых научно-компьютерной сетью AzScienceNet, являющейся сетевой платформой электронной науки в нашей стране.
Было отмечено, что AzScienceNetобеспечивает интеграцию научных учреждений и организаций НАНА в среду европейской научно-образовательной сети, их связи с соответствующими международными структурами, использование электронных ресурсов авторитетных научных баз мира, обмен информацией большого объема через Интернет, а также выполняет функцию национального оператора по научным и образовательным сетям.
В результате работы, проделанной в соответствии с вопросами, поставленными перед AzScienceNet, в настоящее время 97% сотрудников, подключенных к сети, пользуются широкополосным Интернетом. Скорость подключения к Интернету составляет 410 Мбит/с. До настоящего времени 6 500 компьютерного оборудования, принадлежащего научным учреждениям и организациям НАНА, было подключено к сети AzScienceNet. В то же время, были расширены технические возможности сети AzScienceNet. В настоящее время ее вычислительная мощность составляет порядка 15 Тфлопсов, а объем внешней памяти - 400 Тбайтов.
Р.Алгулиев отметил, что в Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», «Национальной стратегии по развитию науки в Азербайджанской Республике в 2009-2015 годах» и «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы» были поставлены такие важные задачи, как укрепление информационного обеспечения науки, применение ИКТ в области научной деятельности и формирование электронной науки. Он довел до внимания, что в плане мероприятий вышеупомянутых стратегий также нашли свое отражение вопросы касательно расширения возможностей AzScienceNet.
Было отмечено, что как продолжение проводимой в этом направлении работы в Академгородке, охватывающем 26 научных учрждений и организаций, сдан в эксплуатацию новый оснощенный современным телекоммуникационным оборудованием и программным обеспечением Центр Интернет-услуг Научно-кмпьютерной сети AzScienceNet, который оказывает услуги широкополосного Интернета 4 000 сотрудникам.
Академик сказал, что устанавливая тесные связи сотрудничества с авторитетными международными организациями мира, AzScienceNetсоздает для сотрудников институтов и организаций НАНА условия для воспользования возможностями, представленными мировыми научно-образовательными сетями: ученые совместно используют в своих исследованиях данные большого объема, осуществляют крупномасштабные проекты, представляют передовые сетевые технологии и услуги.
Став членом Ассоциации GEANT, функционирующей с 2014 года, AzScienceNetналадила сотрудничество с более чем 40 странами. Основная цель ассоциации заключается в организации вопросов касательно создания высококачественной международной инфраструктуры ИКТ для науки и образования, формирования единого глобального пространства на основе национальной электронной научно-образовательной среды, усовершенствования национальной и международной инфраструктуры, используемой в научных целях.
Академик отметив, что предусмотрено участие AzScienceNetв новом проекте ассоциации “GEANT4”, который осуществится при финансовой поддержке в рамках программы “HORIZON2020”, сообщил, что ключевой целью проекта является превращение каждого европейского ученого в «цифрового ученого», повышение их творческого потенциала и эффективности в научных исследованиях, устранение цифровой разницы между развитыми и менее развитыми регионами.
По слова ученого, научно-компьютерная сеть AzScienceNetтакже представляет нашу страну в проекте “EaPConnect” (Eastern Partnership Connect), который реализован в целях создания объединяющей страны Восточной Европы региональной высокоскоростной Интернет-сети по науке и образованию и подключения этих стран к электронной научной инфраструктуре Европы. Координатором проекта, осуществляемого в течение 2016 года, выступает Ассоциация GEANT. Созданная в проекте региональная сеть была подключена к GEANT, в результате чего скорость подключения AzScienceNetк международной научно-исследовательской сети достигла 1 Гб/с. Проект “EaPConnect” создает для более 2 миллионов молодых ученых, исследователей, преподавателей и студентов, занимающихся научной деятельностью в регионе Восточного партнерства, широкие возможности более тесного сотрудничества со странами Европейского Союза.
Затем Р.Алгулиев отметил необходимость проведения тренингов и семинаров с целью информирования сотрудников НАНА о возможностях и услугах, предлагаемых сетью AzScienceNet.
Заместитель директора по технологиям Института информационных технологий НАНА, доктор философии по техническим наукам Рашид Алекперов, проинформировав об услугах, предлагаемых научным учреждениям и организациям НАНА, отметил, что сюда входят такие услуги, как Wi-Fi, Eduroam, Cloud Computing, Cloud Storage, Кластерные вычисления, Хостинг, İPТелефония, распределенная многотерминальная справочная служба, служба оперативного информирования, видеоконференцсвязи, э-библиотека, дистанционное обучение и др. Помимо институтов и ораганизаций НАНА, высшие учебные заведения, прочие научные структуры страны и частные пользователи имеют возможность воспользоваться предлагаемыми Azsciencenetуслугами Cloud Computing.
По словам Р.Алекперова, оказывается поддержка в осуществлении мер для восстановления деятельности институтов и организаций НАНА, а также других научных структур с применением ИКТ, формирования коммуникационно-сетевой и вычислительной инфраструктуры электронной науки для разработки единой национальной научной онлайн инфраструктуры и информационного пространства, создания информационного обеспечения науки, внедрения ИКТ в научную деятельность, подготовки кадров и других направлений. Налаживание связей с внутренними сетями в рамках данных мер создаст условия для полного охвата электронной наукой всех научных структур республики.
Было отмечено, что сеть AzScienceNetоткрывает широкие возможности для исследователей, работающих в НАНА. Здесь возможна проверка адекватности методов и алгоритмов, разработанных учеными и специалистами, проведение экспериментов и обстоятельных исследований.
Он также подчеркнул, что посредством мониторинговой системы информационной безопасности, функционирующей в сети AzScienceNet, обеспечивается мониторинг деятельности сети, в том числе мониторинг и безопасность использования Интернет-ресурсов сотрудниками НАНА.