7 may 2024-cü il tarixində Zoologiya İnstitutu Elmi şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. İclası giriş sözləri ilə açan institutun baş direktoru, a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Azərbaycan siyasi sisteminin yaradıcısı, azərbaycançılıq ideologiyasının banisi, Azərbaycanda milli özünüdərk prosesinin başladıcısı və idarəedicisi Ulu öndər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü haqqında məruzə ilə çıxış edib. O bildirib ki, Heydər Əliyev Azərbaycan xalqı üçün Ümummilli lider, dünya üçün ümumbəşəri dəyərdir. Azərbaycan xalqının yaddaşına Heydər Əliyev müdrik lider, xilaskar, nəhəng quruculuq işlərinin müəllifi, həyat və fəaliyyəti ilə Vətənə sədaqətin, bağlılığın ali meyarını yaratmış tarixi şəxsiyyət kimi həkk olunub. Azərbaycan xalqı və dövlətinin tarixi səhnəsində özünəməxsus yer tutmasını, gerçək müstəqilliyini əldə edərək qoruyub saxlamasını təmin edən dahi şəxsiyyət, əbədiyaşar lider, Ulu öndər Heydər Əliyev olmuşdur.
Ölkəmizdə ictimai-siyasi sabitliyin qorunmasının, mövcud iqtisadi inkişafın, hərtərəfli tərəqqinin təməlində Ümummilli lider Heydər Əliyevin inkişaf strategiyası, onun müəyyənləşdirdiyi daxili və xarici siyasət xətti dayanır. Ümumiyyətlə, Ulu öndər Heydər Əliyevin həm SSRİ dönəmində, həm də müstəqillik illərində ölkəmizə rəhbərliyi dövründə xalqın rifah halının daha da yaxşılaşdırılması, respublikamızın tərəqqisinin təmin olunması və digər istiqamətlərdə tarixi əhəmiyyətə malik olan misilsiz işlər görülüb.
Tədbirdə daha sonra YAP Yasamal rayonu “504”-cü məhəllə ərazisi İlk Partiya Təşkilatının sədri, b.ü.f.d. Hafiz Muxtarov və Quru onurğalıları laboratoriyasının böyük laborantı Əfsanə İsmayılova ulu öndər Heydər Əliyevin gənclər siyasəti haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir zamanı Ələddin Eyvazov 2024-cü ilin 11-12 iyun tarixlərində keçiriləcək “Qlobal iqlim dəyişilmələri ilə əlaqədar ekosistemlərin fəaliyyətində baş verən pozuntular və onların aradan qaldırılması yolları” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans haqqında, həmçinin “İqlim dəyişikliyinin əməyin mühafizəsi və sağlamlığa təsiri” haqqında məruzələrlə çıxış edib.
İnstitutun təhsil şöbəsinin müdiri b.ü.f.d Şəfa Xasayeva çıxışı zamanı minimum imtahan proqramları, doktorant və dissertantların attestasiyası və 2024-cü tədris ili üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul haqqında məlumat verib.

The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Zoology of the State Agency for Science and Higher Education under MSERA was held
On May 7, 2024, the next meeting of the Scientific Council of the Institute of Zoology was held. General Director of the institute, Assoc. Prof. Aladdin Eyvazov stated that, Heydar Aliyev is a national leader for the people of Azerbaijan and a universal value for the world. Heydar Aliyev is engraved in the memory of the Azerbaijani people as a wise leader, savior, author of huge construction works, a historical figure who created the highest standard of loyalty and attachment to the Motherland with his life and activities. National leader Heydar Aliyev's development strategy and the internal and foreign policy lines defined by him are the foundation of the preservation of socio-political stability, current economic development, and comprehensive progress in our country. In general, during the leadership of the great leader Heydar Aliyev to our country both during the USSR period and during the years of independence, unprecedented works of historical significance were done in further improving the welfare of the people, ensuring the progress of our republic and in other directions.
Later in the event, the Chairman of the First Party Organization of Yasamal District "504" district, PhD Hafiz Mukhtarov and Efsana Ismayilova, a senior laboratory assistant at the Terrestrial Vertebrates Laboratory, shared their views on the youth policy of the great leader Heydar Aliyev.
During the event, A. Eyvazov talked about the international scientific-practical conference on "Disturbances in the functioning of ecosystems due to global climate changes and ways to eliminate them", to will be held on June 11-12, 2024, as well as about "The impact of climate change on labor protection and health".
During her speech, the head of the education department of the institute, PhD Shafa Khasayeva delivered information about the minimum examination programs, attestation of doctoral students and doctoral students, and admission to doctoral studies and dissertation studies for the 2024 academic year.