15 fevral 2024-cü il tarixində ARETN Zoologiya institutunda Zoologiya seksiyanın 2024-cü ildə Zoom platforması üzərindən 2-ci iclası keçirilmişdir. Mütəxəssislər biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün 2 dissertasiya mövzusunu müzakirə etmişlər.  Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə qiyabi doktorantı Qənbərov Həsən Hüseyn oğlunun 2429.01-Parazitologiya ixtisasında fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün yerinə yetirəcəyi “Naxçıvan MR Culfa rayonu ərazisində qoyunlarda fassiolyozun epizootologiyası və onlara qarşı yeni anthelmint preparatlarla müalicə-profilaktika tədbirlərinin aparılması”  adlı dissertasiya mövzusu (Elmi rəhbər: Biologiya elmləri doktoru, professor,  AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Heydər oğlu  Məhərrəmov) və BDU-nun fəlsəfə doktoru proqramı üzrə Zoologiya və fiziologiya kafedrasının qiyabi doktorantı Qədirzadə Firuzə İmran qızının 2401-01 “Zoologiya” ixtisasında fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün yerinə yetirəcəyi “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanında uçuşların təhlükəsizliyinin ornitoloji tədqiqi” dissertasiya mövzusu (Elmi rəhbər:  BDU-nun Zoologiya və fiziologiya kafedrasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, Əbülfəz Nağı oğlu Tağıyev) müzakirə olundu.
Birinci mövzu üzrə iclasın sədri, b.e.d., AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov, a.e.ü.f.d., dosent  Ələddin Eyvazov, b.e.d. Elşad Əhmədov, b.ü.f.d. Barat Əhmədov, b.ü.f.d. Təvəkkül İsgəndərov çıxış edib. Aparılan müzakirələrdən sonra qərara alındı ki, dissertasiya işinin mövzusu Aqrar elmləri üzrə Parazitologiya ixtisasına aid olduğu üçün uyğun elm sahəsində yenidən müzakirəyə təqdim edilməlidir.
İkinci mövzu üzrə iclasın sədri, b.e.d., AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov, a.e.ü.f.d., dosent Ələddin Eyvazov, b.e.d. Elşad Əhmədov, b.e.d. Tahir Kərimova, b.ü.f.d. İlhamə Kərimova, b.ü.f.d. Səbinə Bünyatova çıxış edib. Aparılan müzakirələrdən sonra qərara alındı ki, dissertasiya mövzusu “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanında uçuşların təhlükəsizliyinin ornitoloji tədqiqi” adı ilə təsdiq edilsin.

On February 15, 2024, the 2nd meeting of the Zoology section was held on the Zoom platform in 2024 at the MSERA Institute of Zoology. The specialists discussed 2 dissertation topics for obtaining the PhD degree in Biology: dissertation entitled "Epizootology of fasciolosis in sheep in Julfa district of Nakhchivan MR and treatment and prevention measures against them with new anthelmintic preparations" to be completed by Ganbarov Hasan Huseyn oglu, a part-time doctoral student of the Doctor of Philosophy program of the Veterinary Science and Research Institute in 2429.01-Parasitology specialty (Scientific supervisor: Doctor of Biological Sciences, Professor, corresponding member of ANAS Saleh Heydar oglu Maharramov) and dissertation topic on "Ornithological study of flight safety at the Heydar Aliyev International Airport" to be carried out by Gadirzade Firuze Imran gizi, a part-time doctoral student of the Department of Zoology and Physiology in the PhD program of BSU, in specialty 2401-01 "Zoology" to receive a PhD scientific degree (Scientific supervisor: Head of Department of Zoology and Physiology of BSU, PhD in Biology, Associate Professor, Abulfaz Naghi Taghiyev).
Chairman of the meeting on the first topic, Dr. Biological sciences, corresponding member of ANAS Ilham Alakbarov, PhD in Agrarian sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov, Dr. Biological sciences, Assoc. Prof. Elshad Ahmadov, PhD in Biological sciences Barat Ahmadov, PhD in Biological sciences Tavakkul Iskenderov were reported. After the discussions, it was decided that the subject of the dissertation work should be submitted for discussion again in the appropriate field of science, as it belongs to the Parasitology specialty of Agricultural Sciences.
Chairman of the meeting on the second topic, Dr. Biological sciences, corresponding member of ANAS Ilham Alakbarov, PhD in Agrarian sciences, Assoc. Prof. Aladdin Eyvazov, Dr. Biological sciences, Assoc. Prof. Elshad Ahmadov, Dr. Biological sciences Tahir Karimov, PhD in Agrarian sciences Ilhama Karimova, PhD in Biological sciences Sabina Bunyatova were reported. After the discussions, it was decided to approve the dissertation topic as "Ornithological study of flight safety at Heydar Aliyev International Airport".