Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin əməkdaşları Balakən rayonunda keçirilən elmi-praktik seminarda iştirak edib
ARETN Zoologiya İnstitutunun əməkdaşları, tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səliqə Qazi və elmi işçi Zinyət Şahverdiyeva Balakən rayonunda keçirilən elmi-praktik seminarda iştirak ediblər.
Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Balakən rayonunda “Qəhvəyi mərmər bağacığı və ona qarşı mübarizə tədbirlərinin təşkili” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib.
Seminara Aqrar Xidmətlər Agentliyinin Bitki Mühafizə və Fumiqasiya (zərərsizləşdirmə) Mərkəzinin rəis müavini Yaqub Səfərli, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN), Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA), ARETN Zoologiya institutunun nümayəndələri, Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzlərinin rəhbərləri və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının və digər aidiyyatı qurumların nümayəndələri qatılıblar.
Seminarda Zoologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, b.ü.f.d. Səliqə Qazi “Qəhvəyi mərmər bağacığının bioekologiyasına dair” mövzusunda çıxış edərək, qəhvəyi mərmər bağacığının bioloji xüsusiyyətlərindən, zərərlərindən, təbii düşmənlərinin müəyyən edilməsindən, bioloji mübarizədə onların tətbiqi imkanlarından bəhs edən təqdimatla fikirlər irəli sürmüş və 2023-cü il üzrə mütəxəssislərin apardıqları tədqiqatlara dair məlumatlar vermişdir.

Employees of the Applied Zoology Center participated in the scientific-practical seminar held in Balakan district
Employees of the MSERA Institute of Zoology, a senior researcher of the Applied Zoology Center, PhD in Biology Saliga Gazi and a researcher Zinyat Shahverdiyeva participated in the scientific-practical seminar held in Balakan district.
A scientific-practical seminar on "Brown marble weevil and organization of measures against it" was held in Balakan district under the organization of Plant Protection and Technical Plants Scientific Research Institute.
Yagub Safarli, Deputy Head of the Plant Protection and Fumigation (disinfection) Center of the Agrarian Services Agency, representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources (MENR), Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (FSARA), MSERA Institute of Zoology, heads of State Agrarian Development Centers and domestic executive authorities  and representatives of other relevant institutions attended.
At the seminar, speaking on the topic "On the bioecology of the brown marble weevil", the senior researcher of the Institute of Zoology, PhD in Biology Saliga Gazi  made a presentation about the biological characteristics of the brown marble weevil, its harm, identification of its natural enemies, the possibilities of their application in biological control, and delivered information on the research conducted by specialists for the year 2023.