Zoologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e, a.e.ü.f.d, dos. Ələddin Eyvazov Fəxri Fərman ilə təltif olunub
ARETN Zoologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e, a.e.ü.f.d, dos. Ələddin Eyvazov Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub. Qeyd edək ki, alim bu mükafata məzun olduğu dövrdən indiyədək bitirdiyi ali məktəbin adını şərəflə doğruldub daim uca tutduğuna görə layiq görülüb.
Bu münasibətlə Ələddin müəllimi institutumuzun kollektivi adından səmimi qəlbdən təbrik edir, ona Azərbaycan elminin inkişafında yeni nailiyyətlər arzu edirik.

Acting Director General of the Institute of Zoology, PhD, Assoc. Prof. Aladdin Eyvazov was awarded with the Honorary Order
Aladdin Eyvazov, Acting Director General of the Institute of Zoology, PhD in Agrarian sciences, Assoc. Prof., was awarded with the Honorary Order of the Azerbaijan State Agrarian University. Note that the scientist was awarded this award for honoring the name of the university he graduated from until now.
On this occasion, we sincerely congratulate Mr. Aladdin on behalf of the staff of our institute and wish him new achievements in the development of Azerbaijani science.