22 mart - Dünya Su Günüdür
Dünya Su Günü və ya Dünya Su Resursları Gününün keçirilməsi haqqında ilk təklif 1992-ci ilin iyununda Braziliyanın Rio-de-Janeyro şəhərində keçirilmiş BMT-nin Ətraf Mühitin Mühafizəsi və İnkişafı Konfransında (UNCED) irəli sürülüb. BMT-nin Baş Assambleyasının 1993-cü il 22 fevral tarixli qərarına əsasən isə qeyd olunmağa başlanılıb.
Bu il BMT-nin diqqət mərkəzindəki məsələ su və kanalizasiya böhranını həll etmək üçün dəyişikliklərin sürətləndirilməsidir. Qlobal kampaniya insanları sudan istifadə, istehlak və idarə etmə üsullarını dəyişdirmək üçün öz həyatlarında hərəkətə keçməyə təşviq edir.

March 22 - World Water Day
The first proposal to hold World Water Day or World Water Resources Day was made in June 1992 at the United Nations Conference on Environment and Development (UNCED) held in Rio de Janeiro, Brazil. According to the decision of the UN General Assembly dated February 22, 1993, it was started to be celebrated.
This year, the UN's focus is on accelerating change to address the water and sanitation crisis. The global campaign encourages people to take action in their lives to change the way they use, consume and manage water.