Zoologiya İnstitutunda elmlər doktorluğu üzrə dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
12 may 2022-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Parazitologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi b.ü.f.d. Reyhan İbrahimovanın “Azərbaycanda  əhli  itkimilər (canidae) və pişikkimilərin (felidae)  başlıca helmintoz  törədiciləri, parazitar ocaqlıqların  gis xəritələşdirilməsi, mübarizə tədbirlərinin hazırlanması” mövzusunda elmlər doktorluğu üzrə dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib.
Dissertasiya işinin elmi rəhbəri AMEA Zoologiya İnstitutunun Parazitologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya elmlər doktoru, dosent Qara Fətəliyevdir.
Məruzəçi bildirib ki, aparılan tədqiqat işləri bioekoloji xüsusiyyətlərinə görə bir-birindən kəskin fərqlənən 4 təbii vilayəti əhatə edir (Böyük Qafqaz, Kiçik Qafqaz, Kür dağarası  çökəkliyi və Lənkəran təbii vilayəti). Yaxın rayonlar üzrə  yayılmış  helmintlərin  yoluxma ekstensivliyi və intensivliyi bir-birinə yaxın olsa da, böyük vilayətlər üzrə helmintlərin  yayılması kəskin   fərqli olur. Bu məqsədlə, helmintlərin  müxtəlif   təbii vilayətlər  üzrə əhli itkimi və pişikkimilər  arasında   fərqli  yayılması, fərqlərin və oxşar cəhətlərin yaranmasının səbəbləri  müqayisəli təhlil edilmiş, ərazilərdə  helmintlərin  yayılmasının müqayisəli təhlili  zamanı fərqlərin yaranması və oxşar  cəhətlərin meydana çıxmasının səbəbləri müəyyən edilmişdir. R. İbrahimova qeyd edib ki, bu, ilk növbədə, ərazilərin bioekoloji xüsusiyyətlərindən -  heyvanların sıxlığı, onların qidasını  təşkil edən aralıq sahiblərinin ərazilərdə  yayılması, parazit-sahib münasibətindən, helmintlərin  yumurta və sürfələrinin inkişaf edib invazion hala  çatması üçün lazım olan ekoloji amillər, digər tərəfdən də sosial, urbanizasiya  və bəzi yerlərdə antropogen amillərin  landşaftların strukturuna təsir formalarından asılıdır.
Geniş müzakirələrdən sonra "Azərbaycanda  əhli  itkimilər (canidae) və pişikkimilərin (felidae)  başlıca helmintoz  törədiciləri, parazitar ocaqlıqların  gis xəritələşdirilməsi, mübarizə tədbirlərinin hazırlanmas" mövzusunda dissertasiya işinin 2429.01 - "Parazitologiya " ixtisasında biologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında AAK-nın fəlsəfə doktoru dissertasiyaları qarşısında qoyduğu tələblərə cavab verdiyi üçün işin elmi müzakirələrin növbəti mərhələsinə təqdim olunması məqsədəuyğun hesab edilib.

Institute of Zoology held a preliminary discussion of the doctoral dissertation
On May 12, 2022, the leading researcher of the Parasitology Laboratory of the Institute of Zoology of ANAS, Ph.D. Reyhan Ibrahimova's doctoral dissertation on "Major helminthic pathogens of canidae and felidae in Azerbaijan, mapping of parasitic foci, preparation of control measures" was held.
The scientific supervisor of the dissertation is the head of the Laboratory of Parasitology of the Institute of Zoology of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Gara Fataliyev.
The lecturer said that the research covers 4 natural regions that differ sharply in bioecological features (Greater Caucasus, Lesser Caucasus, Kura Basin and Lankaran natural region). Although the prevalence and intensity of helminth infections in nearby areas are close, the prevalence of helminths in large areas is very different. For this purpose, the different distribution of helminths among domestic animals and cats in different natural regions, the reasons for differences and similarities were compared, the causes of differences and similarities were identified during the comparative analysis of helminths in different areas. R. Ibrahimova noted that this is primarily due to the bioecological features of the area - the density of animals, the distribution of intermediate hosts that make up their food, parasitic-hostile relations, environmental factors necessary for the development and invasiveness of helminth eggs and larvae, on the other hand. also depends on the forms of social, urbanization and in some places the impact of anthropogenic factors on the structure of landscapes.
After extensive discussions, the dissertation on "Major helminthic pathogens of canidae and felidae in Azerbaijan, mapping of parasitic foci, preparation of control measures" in specialty 2429.01 - "Parasitology” was considered expedient to submit to the next stage of scientific discussions, as it meets the requirements of the doctoral dissertations for the degree of Doctor of Biological Sciences put by Supreme Attestation Commission under President of the Republic of Azerbaijan.