Zoologiya İnstitutunda fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib
2022-ci il fevral ayının 28-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutunda Quru onurğalıları laboratoriyasının elmi işçisi Sevinc Səadət qızı Rəcəbovanın "Azərbaycanın cənub-şərq bölgəsinin oturaq quşları, onlara təsir edən amillər və mühafizə yolları" mövzusunda fəlsəfə doktorluğu üzrə dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib.
Dissertasiya işinin elmi rəhbəri Bakı Dövlət Universitetinin Zoologiya və fiziologiya kafedrasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əbülfəz Nağı oğlu Tağıyevdir.
Dissertant, ilk dəfə olaraq, Azərbaycanın cənub-şərq bölgəsinin oturaq quşları, onlara təsir edən amillər və mühafizə yollarını öyrənərək əsas nəticələri təqdim edib. Geniş müzakirələrdən sonra " Azərbaycanın cənub-şərq bölgəsinin oturaq quşları, onlara təsir edən amillər və mühafizə yolları" mövzusunda dissertasiya işinin 2401.01 – “Zoologiya” ixtisasında biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında AAK-nın fəlsəfə doktoru dissertasiyaları qarşısında qoyduğu tələblərə cavab verdiyi üçün işin elmi müzakirələrin növbəti mərhələsinə təqdim olunması məqsədəuyğun hesab edilib.

Institute of Zoology held a preliminary discussion of the doctoral dissertation
On February 28, 2022, Institute of Zoology of the Azerbaijan National Academy of Sciences hosted a preliminary discussion of the dissertation of Sevinj Saadat gyzy Rajabova, a researcher of the Terrestrial Vertebrates Laboratory, on "Sedentary birds of the south-eastern region of Azerbaijan, factors affecting them and ways of protection".
The scientific supervisor of the dissertation is the head of the Department of Zoology and Physiology of Baku State University, Ph.D. in Biology, Associate Professor Abulfaz Naghy oglu Tagiyev.
For the first time, the dissertation presented the main results by studying the migratory birds of the south-eastern region of Azerbaijan, the factors affecting them and ways of protection. After extensive discussions, the dissertation on "Sedentary birds of the south-eastern region of Azerbaijan, factors affecting them and ways of protection" in specialty “Zoology” was considered expedient to submit for the next stage of scientific discussions due to get PhD degree as it meets the requirements of doctoral dissertations put by SAC under the President of the Republic of Azerbaijan for the degree of Ph.D. of Biological Sciences.