AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi Şurasının və AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi şurasının birgə iclası keçirilib
AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurası və Zoologiya İnstitutunun Elmi şurasınınbirgə iclası keçirilib. İclas Zoologiya İnstitutunun 2021-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekununa həsr olunub.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları salamladıqdan sonra sözü hesabat məruzəsi ilə çıxış etmək üçün institutun direktoru vəzifəsini icra edən, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazova verib. Məruzəçi cari ildə “Biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması” istiqaməti üzrə 4 problem, 10 mövzuya aid 34 elmi tədqiqat işinin yerinə yetirildiyini, onlardan 1 iş və 109 mərhələnin yekunlaşdığını qeyd edib. Ələddin Eyvazov hesabat ilində institut əməkdaşları tərəfindən Xəzərin müxtəlif sahələrində infuzor birliklərinin növ müxtəlifliyinin müqayisəli analizlərinin və sərbəst yaşayan ibtidai birliklərinin strukturuna görə ətraf mühitin keyfiyyətinin ilkin qiymətləndirilməsinin aparıldığını, tədqiqat müddətində Abşeronun sahil sularında müxtəlif ekoloji qruplara daxil olmaqla 15 fəsiləyə aid 29 növ infuzorun qeydə alındığını bildirib.
Məruzəçi Stylurus ubadschii (Gompidae, Odonata) növününAzərbaycan faunası üçün ilk dəfə qeyd edildiyini xüsusi vurğulayıb. Elm üçün 4 yeni otbiçən və 1 hörümçək (Dysderidae fəsiləsi) növünün təsvir olunduğu barədə məlumat verib. İlk dəfə olaraq çoxalma mövsümünün sonunda (payız) təbiətdən ovlanmış Levant gürzələrinin süni şəraitdə cütləşmə olmadan mövsümdən kənar vaxtda, qış aylarında (dekabr-fevral) yetişmiş embrionları olan yumurtalar qoyması faktları aşkar edilib. Bu faktlar dişinin yumurta borusunda payız cütləşməsindən sonra qalmış sperma materialının uzun müddətə saxlandığını və ya mayalanmış yumurta hüceyrələrinin payızda əlverişsiz hava şəraiti olduğundan embrional diapauza mərhələsinə keçdiyini sübut edir.
Məruzəçi cari ildə Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ının III nəşrinin hazırlanması üzrə yaradılan işçi qrupun mütəxəsissləri tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif ərazilərində geniş tədqiqatlar aparıldığını vurğulayaraq “Qırmızı Kitabı”nın III nəşrinə, nadir, nəsli kəsilmək və təhlükə altında olmaqla, qorunmasına ehtiyac yaranan 279 növ heyvanın daxil edilməsi planlaşdırıldığını bildirib.
Ümumilikdə 128 elmi əsərin, o cümlədən 55 məqalə, 56 tezis, 4 monoqrafiya (1-i xaricdə), 13 adda buklet və flayerin nəşr edildiyi vurğulanıb. Onlardan 41 məqalə və 27 tezis xarici jurnallarda nəşr olunub. Bu məqalələrdən 23-ünün Web of Science və Scopus bazalarında indeksləşən jurnallarda dərc edildiyini söyləyən direktor, cari ildə institut əməkdaşlarının elmi əsərlərinə istinadların olduğunu, əməkdaşların dəfələrlə yerli və xarici konfranslarda məruzələrlə çıxış etdiklərini bildirib. Ələddin Eyvazov cari ildə qrant layihələri, imzalanan müqavilələr, gələcək planlar və perspektivlər haqqında da ətraflı məlumat verib. AMEA Zoologiya İnstitutunun 85 illiyinə və akademik Musa Musayevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunan, “Zoologiyada fundamental və tətbiqi elmi araşdırmalar: Aktual məsələlər, nailiyyətlər və innovasiyalar” mövzusunda keçirilmiş elmi-praktik konfransın materiallarının çapdan çıxdığını qeyd edib.
Sonda hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb, təkliflər verilib. Akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq rəhbərliyə və əməkdaşlara tapşırıq və tövsiyələrini bildirib. Yekunda müəssisənin fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilərək illik hesabatın qəbul olunmasına dair qərar qəbul olunub.
İclasın sonunda akademik İradə Hüseynova tərəfindən AMEA-nın Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovaya anadan olmasının 70 illik yubeliyi münasibəti ilə BTEB-in Fəxri fərmanı təqdim edilib.

23 articles by zoologists were published in journals indexed in the Web of Science and Scopus databases during 2021
A joint meeting of the Scientific Council of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS and the Scientific Council of the Institute of Zoology was held. The meeting was dedicated to the results of scientific and scientific-organizational activities of the Institute of Zoology in 2021.
Opening the meeting, Vice-President of ANAS, Chairman of the Scientific Council of the Department, Academician Irada Huseynova greeted the participants and gave the floor to Aladdin Eyvazov, Acting Director of the Institute, Ph.D. in Agrarian Sciences. The rapporteur said that 34 scientific researches on 4 problems, 10 topics on “Research, restoration, protection, efficient use, creation of electronic databases and maps of biodiversity, soil and water resources with modern approaches” were carried out this year, 1 of them and 109 stages were completed. noted. Aladdin Eyvazov said that in the reporting year, the institute conducted a comparative analysis of species diversity of infusoria in different areas of the Caspian Sea and a preliminary assessment of the quality of the environment for the structure of free-living primary communities.
The rapporteur emphasized that Stylurus ubadschii (Gompidae, Odonata) was first mentioned for the fauna of Azerbaijan. He described 4 new mowers and 1 species of spider (Dysderidae family) for science. For the first time, at the end of the breeding season (autumn), wild Levant vipers laid eggs with embryos that matured during the winter months (December-February) outside the season without artificial mating. These facts prove that the sperm material left in the female's fallopian tube after autumn mating has been stored for a long time, or that the fertilized egg cells have entered the embryonic diapause stage due to unfavorable weather conditions in autumn.
Stressing out the extensive research held by the experts of the working group to prepare the third edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan, A.Eyvazov also stated that  279 species of rare, endangered and endangered species are planned to be included in the third edition of the Red Book.
A total of 128 scientific works were published, including 55 articles, 56 theses, 4 monographs (1 abroad), 13 booklets and flyers. Of these, 41 articles and 27 theses were published in foreign journals. He said that 23 of these articles were published in journals indexed in the Web of Science and Scopus databases. Aladdin Eyvazov also provided detailed information on grant projects, signed agreements, future plans and prospects for this year. He noted that the proceedings of the scientific-practical conference dedicated to the 85th anniversary of the Institute of Zoology of ANAS and the 100th anniversary of Academician Musa Musayev, "Fundamental and applied scientific research in zoology: current issues, achievements and innovations" have been published.
Finally, the report was widely discussed, questions were answered and suggestions were made. Summing up the discussions, Academician Irada Huseynova gave instructions and recommendations to the management and staff. In the end, the company's performance was positively assessed and a decision was made to adopt an annual report.
At the end of the meeting, Academician Irada Huseynova presented the Honorary Decree of DBMS to the Director General of the Institute of Physiology named after Academician Abdulla Garayev of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Professor Ulduz Hashimova on the occasion of the 70th anniversary of her birth.