Bu gün AMEA Zoologiya İnstitutunun Quru onurğalıları laboratoriyasının böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Məmmədrzayeva Esmira Tapdıq qızı dünyasını dəyişib.
Esmira Tapdıq qızı Məmmədrzayeva 8 aprel 1960-cı ildə Ucar rayonunun Lək kəndində anadan olub. 1968-ci ildə Kəlbəcər rayonunun Dalqılınclı kəndində 1-ci sinfə gedib, 1978-ci ildə Qazax şəhəri 2 saylı orta məktəbi bitirib. 1979-cu ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin biologiya fakultəsinə daxil olub, 1984-cü ildə həmin fakultəni bitirərək, Zoologiya İnstitutunda əmək fəaliyyətinə başlayıb. 2004-cü ildə "Şərqi Zaqafqaziyada adi çöl siçanının populyasiya dəyişkənliyi" mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb.
E.Məmmədrzayeva 40-dan çox elmi məqalənin müəllifidir. O, ilk dəfə olaraq, kompleks (ekoloji, morfoloji, morfofizioloji, morfometrik və sitogenetik) metodları tətbiq etməklə, adi çöl siçanı növünü (Microtus arvalis Pallas, 1779) üç coğrafi vilayətdə (Böyük Qafqaz, Kiçik Qafqaz və Talış) tədqiq edib.
Zoologiya elmində əvəzsiz xidmətləri olan, gülərüz və dəyərli insan Esmira Məmmədrzayevanın əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaq.

The staff of the Institute of Zoology faced with heavy bereavement
Today, a senior researcher of the Laboratory of Terrestrial Vertebrates of the Institute of Zoology of ANAS, Ph.D. in Biology Mammadrzayeva Esmira Tapdig gizi has passed away.
Esmira Tapdig gizi Mammadrzayeva was born on April 8, 1960, in the village of Lak, Ujar region. In 1968, she went to the 1st grade in Dalgilinjli village of Kalbajar region, and in 1978, she finished secondary school No. 2 in Gazakh. In 1979 she entered the faculty of Biology of the Azerbaijan State University named after S.M. Kirov, in 1984 she graduated from that faculty and began her career at the Institute of Zoology. In 2004 she defended her dissertation on "Population variability of common wild mice in the Eastern Caucasus" and received a doctorate in biology.
E. Mammadrzayeva is the author of more than 40 scientific articles. For the first time, using complex (ecological, morphological, morphophysiological, morphometric, and cytogenetic) methods, she studied the common wild mouse species (Microtus arvalis Pallas, 1779) in three geographical regions (Greater Caucasus, Lesser Caucasus, and Talysh).
The dear memory of Esmira Mammadrzayeva, a smiling and valuable person who has made invaluable contributions to the science of Zoology, will always live in the hearts of those who knew her.