“Zoologiyada fundamental və tətbiqi elmi araşdırmalar: Aktual məsələlər, nailiyyətlər və innovasiyalar” adlı elmi-praktik konfrans keçirilib
Oktyabrın 6-da AMEA Zoologiya İnstitutunun 85 illiyinə və akademik Musa Musayevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunan, “Zoologiyada fundamental və tətbiqi elmi araşdırmalar: Aktual məsələlər, nailiyyətlər və innovasiyalar” mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini b.ü.f.d. Vüqar Kərimov, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Cəfərov, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, a.e.ü.f.d. Siyalə Rüstəmova, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi Elmi Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunun direktoru, t.e.d., professor Adil Allahverdiyev, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Heyvan sağlamlığı şöbəsinin müdiri, a.e.ü.f.d. Qalib Əbdüləliyev, həmçinin AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə daxil olan bir sıra elmi müəssisələrin direktorları, eləcə də digər aidiyyatı dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən a.e.ü.f.d. Ələddin Eyvazov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, konfransın işinə uğurlar arzulayıb. O, ilk öncə İkinci Qarabağ müharibəsi haqqında danışaraq, qəhrəman vətən oğulları sayəsində tapdaq altında olan 20 faiz torpaqlarımızın necə azad olunmasından bəhs edib. Vətən uğrunda həyatlarından keçən şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyən Ələddin Eyvazov sonra Zoologiya İnstitutu və akademik Musa Musayevin elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Çıxış edən müxtəlif müəssisələrin nümayəndələri görkəmli akademik Musa Musayevlə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun peşəkar işgüzar intizamından və gözəl insani keyfiyyətlərindən danışıblar. Yarım əsrə yaxın Zoologiya İnstitutunda direktor vəzifəsində çalışan,  zooloq-parazitoloq və protozooloq, genişprofilli bioloq, baytarlıq təbabətində tanınmış alim olan Musa Musayevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacağını vurğulayıblar. Çıxışçılar həmçinin fəaliyyət göstərdikləri müəssisələrin Zoologiya İnstitutu ilə birgə əməkdaşlıq fəaliyyətlərinin vacibliyini də qeyd edərək, gələcək tədqiqatların azad olunmuş Qarabağ torpaqlarında aparılacağı günləri səbirsizliklə gözlədiklərini qeyd ediblər.
Tədbir zoologiya elmində müxtəlif istiqamətlər üzrə təqdiqatlar aparmış yüksəkixtisaslı kadrların məruzələrinin dinlənilməsi ilə davam edib. Məruzəçilər müxtəlif mövzuda apardıqları tədqiqat işlərinin nəticələri haqqında ətraflı məlumat verib, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.

Scientific-practical conference "Fundamental and applied scientific research in Zoology: current issues, achievements and innovations"
An online scientific-practical conference on "Fundamental and applied scientific research in Zoology: current issues, achievements and innovations" dedicated to the 85th anniversary of the Institute of Zoology of ANAS and the 100th anniversary of academician Musa Musayev was held on October 6.
The event brought together the Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan Ph.D. Vugar Karimov, Rector of Azerbaijan State Agrarian University, corresponding member of ANAS, Professor Ibrahim Jafarov, Director of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Veterinary Research Institute, Ph.D. Siyala Rustamova, Director of the Scientific Research Institute of Medical Prevention of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, Ph.D., Professor Adil Allahverdiyev, Head of the Animal Health Department of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan, Ph.D. Galib Abdulaliyev, as well as directors of a number of scientific institutions included in the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, as well as representatives of other relevant government agencies.
Opening the conference, Acting Director of the Institute of Zoology of ANAS Ph.D. Aladdin Eyvazov greeted the participants and wished success to the conference. First of all, he spoke about the Second Karabakh War and how the 20 percent of our lands were liberated thanks to the heroic sons of the homeland. Aladdin Eyvazov, who wished God's mercy to our martyrs and healing our veterans, then provided detailed information about the scientific activities of the Institute of Zoology and acad. Musa Musayev. Representatives of various institutions shared their memories of the outstanding acad. Musa Musayev, spoke about his professional business discipline and wonderful human qualities. They stressed that the memory of Musa Musayev, a director of the Institute of Zoology for almost half a century, a zoologist-parasitologist and protozoologist, a wide-ranging biologist, a well-known scientist in veterinary medicine, will always live in the hearts of those who knew him. The speakers also noted the importance of cooperation between the enterprises and the Institute of Zoology, and said they were looking forward to future research in the liberated territories of Karabakh.
The event continued with a presentation of lectures by highly qualified staff, who have conducted research in various areas of Zoology. The speakers informed about the results of their research on various topics and answered the questions of the participants.