Zoologiya İnstitutuda növbəti dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib
Mayın 21-də AMEA-nın Zoologiya İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən FD 1.09-Dissertasiya şurasında institutun elmi işçisi Şəfa İlqar qızı Xasayevanın biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. “Gəncə-Qazax bölgəsinin hörümçəklərinin (Arachnida, Araneae) fauna və ekologiyası” adlı tədqiqat işinin elmi rəhbəri biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Hüseynov, rəsmi opponentləri biologiya elmləri doktorları – Asif Manafov, Vəfa Məmmədova və biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru İradə Süleymanovadır.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, Dissertasiya şurasının sədri, biologiya elmləri doktoru Elşad Əhmədov dissertantın dəfələrlə yerli və xarici ölkələrdə keçirilmiş konfranslarda uğurla çıxış etdiyini, elmi tədqiqat işinin nəticələrinin bir çox xarici jurnallarda çap olunduğunu qeyd edərək 2-si beynəlxalq indeksli bazalara daxil olan jurnallarda, 11 məqalə və 4 tezis olmaqla, ümumilikdə 15 elmi işin müəllifi olduğunu vurğulayıb.
Sonra “Zoologiya” ixtisası üzrə dissertasiya işi haqqında ətraflı məlumat verən Şəfa Xasayeva Gəncə-Qazax bölgəsinin hörümçək faunasının növ tərkibi, taksonomik strukturu, növlərin ekoloji xüsusiyyətləri, landşaftlar üzrə yayılma qanunauyğunluqları, faunanın zoocoğrafi təhlilinin nəticələri haqqında məruzə ilə çıxış edib. O, Gəncə-Qazax bölgəsinin hörümçək faunası üçün 30 fəsilə 144 cinsə aid 325 növ hörümçək qeyd etdiyini və bunlardan 6 növün Qafqaz faunası üçün, 1 cins və 9 növün Azərbaycan faunası üçün, 195 növün isə Gəncə-Qazax bölgəsinin hörümçək faunası üçün yeni olduğunu vurğulayıb.
Tədqiqat işi Dissertasiya şurasının üzvləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və namizədin biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almağa layiq olduğu bildirilib.

The next dissertation defense was held at the Institute of Zoology
On May 21, in the FD 1.09-Dissertation Council of the Institute of Zoology of ANAS, the defense of the dissertation work submitted by the scientific researcher of the institute Shafa Ilgar gizi Khasayeva for the degree of Ph.D. in Biology was held. The scientific supervisor of the research work "Fauna and ecology of spiders (Arachnida, Araneae) of Ganja-Gazakh region" is Doctor of Biological Sciences Elchin Huseynov, official opponents are Doctors of Biological Sciences - Asif Manafov, Vafa Mammadova and Doctor of Biological Sciences Irada Suleymanova.
Opening the event, Deputy Director for Science of the Institute of Zoology, Chairman of the Dissertation Council, Doctor of Biological Sciences Elshad Ahmadov noted that the dissertation has been successfully presented at conferences in local and foreign countries, the results of scientific research have been published in many foreign journals. She is the author of a total of 15 scientific papers, including 11 articles and 4 theses, in journals included in the index databases.
Then, Shafa Khasayeva provided detailed information about the dissertation on "Zoology" and delivered a lecture on the species composition, taxonomic structure, ecological features of species, distribution patterns of landscapes, the results of zoo technical analysis of the fauna of Ganja-Gazakh region. She noted that spider fauna of Ganja-Gazakh region compiles 325 species of spiders belonging to 144 genera in 30 families, 6 of which are new for Caucasian fauna, 1 genus and 9 species are new for Azerbaijani fauna, and 195 species for spider fauna of Ganja-Gazakh region.
The research work was highly appreciated by the members of the Dissertation Council and it was stated that the candidate deserved the degree of Ph.D. in Biology.