“Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda onlayn konfrans başa çatıb
Mayın 21-də AMEA-da “Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda onlayn konfransın bağlanış mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova konfransın yekunları barədə ümumi məlumat verib.
Bağlanış mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransın ölkə Prezidenti İlham Əliyevin göstərişlərinə əsasən yaradılmış “Qarabağa dönüş” proqramı çərçivəsində icra olunan tədbirlərə dəstək verən irimiqyaslı layihələrdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, bu proqramla əlaqədar AMEA-da bir neçə istiqamət üzrə bütün Qarabağ ərazisini əhatə edəcək tədqiqatlar aparılır.
“Hesab edirəm ki, Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatlarına həsr olunmuş bu konfrans Qarabağla bağlı aparılacaq tədqiqatların başlanğıcıdır”, - deyə vurğulayan akademik İ.Həbibbəyli tədbirin elmi-praktiki əhəmiyyəti ilə yanaşı, siyasi baxımdan da vacibliyini qeyd edib.
Vitse-prezident AMEA-nın ölkənin müvafiq qurumları ilə eyni mövqedən çıxış edərək Qarabağla bağlı multidissiplinar elmi problemlərin həllinə nail olacağına inamını ifadə edib.
Azərbaycan Respublikası Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini, iqtisad elmləri doktoru, professor Elçin Zeynalov konfransda təqdim olunan mövzuların gələcəkdə alimlərin araşdırma mövzularına çevriləcəyini vurğulayıb. Bu kimi konfransların keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışan E.Zeynalov bildirib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərlə bağlı nazirlik və akademiyanın əməkdaşları tərəfindən aparılacaq multidissiplinar tədqiqatlar bu ərazilərdə kənd təsərrüfatı, aqrar və digər sahələrin inkişafına dəstək verəcək.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini, AMEA-nın Botanika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüqar Kərimov çıxış edib. O, yüksək səviyyədə təşkil olunmuş tədbirə görə AMEA-ya, xüsusilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə minnətdarlığını bildirib. V.Kərimov nazirliyin bir çox istiqamətlər, o cümlədən azad olunmuş ərazilərimizlə bağlı AMEA ilə birgə bundan sonra da tədqiqatları davam etdirəcəyini qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikası Hidromexanika və Meliorasiya Elm-İstehsalat Birliyinin baş direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Ağamir Həşimov, Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin müşaviri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Cavid Abdullayev, AMEA-nın Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvləri – Vaqif Novruzov, Saleh Məhərrəmov, Novruz Quliyev və Əlövsət Quliyev çıxış ediblər.
Konfransın bağlanışında, o cümlədən Zoologiya İnstitutunun direktoru, a.e.f.d., dos. Ələddin Eyvazov, Fiziologiya İnstitutunun direktoru, prof. Ulduz Həşimova, b.e.d., dos. Könül Baxşəliyeva, b.ü.f.d., dos. Vəli Qarayev, b.e.d., dos. Vahid Fərzəliyev, b.ü.f.d., dos. Zaman Məmmədov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dos. Esmira Əlizayeva, eləcə də Avstraliyanın Macquarie Universitetinin professoru Aliakbar Rasouli və digərləri çıxış edərək konfransın fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Qeyd olunub ki, tədbirdə səsləndirilən fikir və təkliflər Qarabağla bağlı fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyən olunmasına öz töhfəsini verəcək.
Konfransa yekun vuran AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Qarabağın azad olunması, eləcə də bu ərazilərin yenidən tədqiqi üçün imkanların yaradılmasına görə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
İradə Hüseynovanın sözlərinə görə, iki gün ərzində “Qarabağın faunası, herontoloji tədqiqatlar, ekoturizm”, “Qarabağın torpaq və su ehtiyatları, yaşıl iqtisadiyyat”, Qarabağın təbii florası, bitkiliyi, meşə və otlaq ekosistemləri” və “Qarabağın genetik ehtiyatları və ərzaq təhlükəsizliyi” paralel bölmələri üzrə 16 plenar, 46 seksiya məruzəsi dinlənilib, 118 tezis təqdim olunub.
Tədbirin elmi fikirlərin mübadiləsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu söyləyən AMEA-nın vitse-prezidenti azad olunmuş ərazilərlə bağlı elmi proqramların hazırlanmasının, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Ağdərə rayonunda yerləşən, ermənilər tərəfindən məhv edilmiş Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasının bərpası istiqamətində işlərin görülməsinin zəruriliyinə toxunub. Akademik qeyd edib ki, konfrans Azərbaycan alimləri qarşısında ciddi məsələlər ortaya qoyub, bu ərazilərdə təbiət abidələrimizi, qoruq və yasaqlıqlarımızı, kənd təsərrüfatımızı bərpa etmək üçün tədqiqatlar aparılmasının əhəmiyyətini aşkara çıxarıb.
Çıxışının sonunda akademik İradə Hüseynova konfrans iştirakçılarına fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Alim Qarabağ bölgəsi ilə bağlı hərtərəfli multidissiplinar tədqiqatların uğurla aparılacağına əminliyini ifadə edib, pandemiyaya qalib gəlməklə, növbəti, daha mötəbər, beynəlxalq iştiraklı konfransın Şuşa şəhərində təşkil ediləcəyinə inamlı olduğunu bildirib.
Sonda konfrans iştirakçıları adından ölkə Prezidenti İlham Əliyevə Azərbaycan alimlərinin Qarabağda möhtəşəm qələbəmizə və azad edilmiş ərazilərdə elmi tədqiqatların bərpasına baxışlarını əks etdirən müraciət ünvanlanıb.

Completed an online conference on "Karabakh's biodiversity, soil and water resources: past, present, and future"
The closing ceremony of the online conference on "Biodiversity of Karabakh, soil and water resources: past, present, and future" was held at ANAS on May 21.
In advance, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova provided general information about the results of the conference.
Speaking at the closing ceremony, ANAS vice-president, Academician Isa Habibbayli noted that the conference organized by the Department of Biological and Medical Sciences of the Academy is one of the large-scale projects supporting the "Return to Karabakh" program established under the instructions of President Ilham Aliyev. He added that in connection with this program, ANAS conducts research covering the entire territory of Karabakh in several areas.
"I believe that this conference, dedicated to the biodiversity of Karabakh, soil and water resources, is the beginning of research on Karabakh," said Habibbayli, notifying the scientific-practical significance of the event, as well as its political significance.
The vice-president expressed confidence that ANAS will achieve the solution of multidisciplinary scientific problems related to Karabakh, speaking from the same position as the relevant agencies of the country.
Deputy Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Economics, Professor Elchin Zeynalov stressed that the topics presented at the conference will become research topics for scientists in the future. Speaking about the importance of holding such conferences, Zeynalov said that the multidisciplinary research conducted by the ministry and the academy on the liberated territories will support the development of agriculture, agrarian, and other areas in these areas.
Then the Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, leading researcher of the Institute of Botany of ANAS, Ph.D. in Biology, Associate Professor Vugar Karimov has reported. He thanked ANAS, especially the Department of Biological and Medical Sciences, for the event organized at a high level. Karimov noted that the ministry would continue joint research with ANAS on many areas, including our liberated territories.
The event was also attended by the Director-General of the Hydromechanics and Amelioration Scientific-Production Union of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Agrarian Sciences, Professor Aghamir Hashimov, Adviser to the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Ph.D. in physics-mathematics Javid Abdullayev, Director of the Institute of Botany of ANAS, Academician Valida Alizadeh, ANAS corresponding members of Vagif Novruzov, Saleh Maharramov, Novruz Guliyev and Alovsat Guliyev.
At the closing of the conference, including the director of the Institute of Zoology, Ph.D. in Agrarian Sciences Assoc. Prof. Aladdin Eyvazov, Director of the Institute of Physiology, Prof. Ulduz Hashimova, Dr. Biology, Assoc. Prof. Konul Bakhshaliyeva, Ph.D. in Biology, Assoc. Prof. Vali Garayev, Dr. Biology, Assoc. Prof. Vahid Farzaliyev, Ph.D. in Biology, Assoc. Prof. Zaman Mammadov, Head of the Department of International Scientific Cooperation of the Presidium of ANAS, Ph.D. in Biology, Assoc. Prof. Esmira Alizayeva, as well as Professor of Macquarie University of Australia Aliakbar Rasouli and others highly praised the work of the conference. It was noted that the views and proposals voiced at the event would contribute to the definition of activities related to Karabakh.
Summing up the conference, the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova expressed her gratitude to the Commander-in-Chief Ilham Aliyev for the liberation of Karabakh, as well as the creation of opportunities for re-exploration of these territories.
According to Irada Huseynova, within 2 days, 16 plenaries, 46 section lectures have listened, 118 theses were submitted for parallel sections of "The fauna, gerontological research, and ecotourism in Karabakh", "The soil and water resources, green economy of Karabakh", "The natural flora, vegetation, forest and pasture ecosystems of Karabakh" and "The genetic resources and food security of Karabakh".
Noting the importance of the event in terms of exchange of scientific views, the vice-president of ANAS stressed the need to develop scientific programs on the liberated territories, to restore the Karabakh Scientific Research Base of the Institute of Genetic Resources in Aghdara region, destroyed by Armenians. The academician noted that the conference raised serious issues for Azerbaijani scientists and revealed the importance of conducting research in these areas to restore our natural monuments, reserves, and sanctuaries, as well as agriculture.
At the end of her speech, academician Irada Huseynova wished the conference participants success in their activities. Expressing confidence in the success of comprehensive multidisciplinary research on the Karabakh region, the scientist stated her ensure for holding the next, more prestigious, international conference to be held in Shusha, overcoming the pandemic.
Finally, on behalf of the conference participants, an appeal was addressed to President Ilham Aliyev, reflecting the views of Azerbaijani scientists on our great victory in Karabakh and the resumption of scientific research in the liberated territories.