Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin alimləri nüfuzlu topluda 4 fəslin müəllifi olublar
AMEA-nın Botanika, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Genetik Ehtiyatlar, Zoologiya, eləcə də Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar institutlarının alimlərinin 4 elmi əsəri 2021-ci ildə “Springer” nəşriyyatında çapdan çıxmış iri həcmli “Asiyada biomüxtəliflik, mühafizə və davamlılıq. Cild 1: Qərbi Asiya və Qafqazda perspektivlər və çağırışlar” (Biodiversity, Conservation and Sustainability in Asia. Volume 1: Prospects and Challenges in West Asia and Caucasus) toplusunda ayrıca fəsillər şəklində yer alıb.
Toplunun elmi redaktorları tanınmış türkiyəli alimlər - prof. Dr. Münir Öztürk, prof. Dr. Volkan Altay və prof. Dr. Rəcəb Efe olublar. Kitab əsasən Qərbi Asiya və Qafqazın (Türkiyə, Rusiya, Fələstin, Gürcüstan, İran, Azərbaycan) biomüxtəlifliyinin müasir vəziyyətinə, mühafizəsi və davamlı istifadəsinə həsr edilib.

Scientists of the Department of Biological and Medical Sciences were the authors of 4 chapters in the authoritative collection
Four research works by scientists of the institutes of Botany, Molecular Biology and Biotechnology, Genetic Resources, Zoology, as well as Bioresources of Nakhchivan Branch of ANAS, have been published in “Biodiversity, Conservation, and Sustainability in Asia. Volume 1: Prospects and Challenges in West Asia and the Caucasus”, released by Springer Publishing House in 2021, in a form of individual chapters.
The scientific editors of the bulk are prominent Turkish scientists - Prof. Dr. Munir Ozturk, Prof. Dr. Volkan Altay, and prof. Dr.  Rajab Efe. The book mainly has been dedicated to the state-of-the-art of protection and sustainable use of biodiversity in West Asia and the Caucasus (Turkey, Russia, Palestine, Georgia, Iran, and Azerbaijan).
The chapters on Azerbaijan's biological diversity were given below:
- Sayyara Ibadullayeva, Irada Huseynova. Review on plant diversity of Azerbaijan (pp. 431-478);
- Zeynal Akparov, Aydin Asgarov, Afig Mammadov. Agrobiodiversity of Azerbaijan (pp. 479-499);
- Elman Yusifov, Elshad Ahmadov. Fauna diversity of Azerbaijan (pp. 501-525);
- Anvar Ibrahimov. Crataegus (Rosaceae) genus in the flora of the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan (pp 527-547).