Martın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının AMEA Zoologiya İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurası üzvlərinin iştirakı ilə onlayn iclası keçirilib.
İclasda institutun elmi işçisi Elyanə Tahirovanın “Zoologiya” ixtisası üzrə “Lənkəran təbii vilayətinin şirin su hövzələrinin çanaqlı amöblərinin fauna və ekologiyası” mövzusunda dissertasiya işinə rəsmi opponentləri göstərməklə rəy və təkliflər verilib. Elyanə Tahirovanın tədqiqat işi Lənkəran təbii vilayətinin 6 rayonu ərazisində yerləşən müxtəlif şirin su hövzələrində çanaqlı amöblərin biomüxtəlifliyi, ekoloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinə həsr edilib. Qeyd edək ki, tədqiqatçı tərəfindən respublikada ilk dəfə olaraq çanaqlı amöblərin tədqiqində skan elektron mikroskopundan istifadə edilib. Tədqiqat müddətində çanaqlı amöblərin 8 növ və yarımnövü elm üçün və Qafqaz faunası üçün ilk dəfə qeydə alınıb.
Komissiya dissertasiya işinin rəsmi opponentləri kimi Zoologiya İnstitutunun Quru onurğalıları laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Qiyas Quliyev, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin Balıq məhsulları istehsalının texnologiyası kafedrasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Namiq Mustafayev və Azecolab Company MMC-nin Taksonomiya laboratoriyasının aparıcı mütəxəssisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Cəfərovanı məsləhət bilib.

Dissertation Council of the Institute of Zoology has hosted the next online meeting
An online meeting of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan with the participation of members of the Dissertation Council operating under the Institute of Zoology of ANAS was carried out on March 11.
Opinions and proposals were given at the meeting, indicating the official opponents of the dissertation of Elyana Tahirova, a researcher of the institute, on the topic "Fauna and ecology of pelvic amoebae of freshwater basins of Lankaran natural region" on the specialty "Zoology". Elyana Tahirova's research work is dedicated to the study of biodiversity and ecological features of pelvic amoebae in various freshwater basins located in 6 districts of Lankaran natural region. Note that for the first time in the country, the researcher used a scanning electron microscope to study pelvic amoebae. During the research, 8 species and subspecies of pelvic amoebae were recorded for the first time for science and the fauna of the Caucasus.
Giyas Guliyev, head of the Terrestrial Vertebrates Laboratory of the Institute of Zoology, Doctor of Biological Sciences, Namig Mustafayev, head of the Fish Production Technology Department of the Azerbaijan State Agrarian University, and Elnara Jafarova, a leading specialist of the Taxonomy Laboratory of Azecolab Company LLC have been advised as the official opponents of the dissertation work by the commission.