Zoologiya İnstitutunun Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin müvafiq institutları ilə tədqiqat istiqamətləri müzakirə olunub
AMEA-nın Zoologiya İnstitutu ilə AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzi arasında onlayn formatda görüş keçirilib.
Tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin müvafiq institutları ilə AMEA Zoologiya İnstitutu ilə birgə aparılacaq tədqiqat işləri, heyvan və bitki xəstəlikləri ilə bağlı problemlərin həlli istiqamətində təkliflər müzakirə olunub.
Görüşdə Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d. Fərman Kərimov, Baytarlıq, Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər, Əkinçilik və  Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat  İnstitutlarının direktorları və aparıcı mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Zoologiya  İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Ələddin Eyvazov çıxış edərək, Parazitologiya, Zoologiya və Entomologiya sahəsində KTN-nin müvafiq institutları və eyni zamanda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılması planlaşdırılan tədqiqatlar haqqında məlumat verib. Zoologiya İnstitutu ilə KTN-nin Baytarlıq, Tərəvəzçilik  və Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutları arasında bağlanan əməkdaşlıq müqavilələri haqqında danışan alim,  “Heyvanların parazit faunasının növ müxtəlifliyinin kompleks tədqiqi, parazitosenozların strukturu, vəhşi heyvanlarla kənd təsərrüfatı heyvanları arasında invaziyanın sirkulyasiya mexanizmlərinin aydınlaşdırılması”, ”Kənd təsərrüfatı bitki zərərvericilərinə qarşı bioloji mübarizə məqsədilə səmərəli entomofaqların artırılıb aqrosenozlara buraxılması” və “Arıçılıq təsərrüfatlarında xəstəlik törədicilərinə qarşı səmərəli mübarizə tədbirlərinin hazırlanması” mövzuları üzrə tədqiqatların aparılmasının nəzərdə tutulduğunu vebnar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

Discussed research directions among the Institute of Zoology and the relevant institutes of the Ministry of Agriculture
Institute of Zoology of ANAS has realized an online meeting via the Agrarian Science and Innovation Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan (MA).
The event discussed the research work to be carried out jointly with the particular institutes of the Ministry of Agriculture and the Institute of Zoology of ANAS, proposals to solve problems related to animal and plant diseases.
The meeting brought together Farman Karimov, Ph.D. in Agrarian Sciences, Deputy Director for Science of the Center for Agrarian Science and Innovation, including directors and leading specialists of Veterinary, Plant Protection, and Technical Plants, Agricultural and Livestock Research Institutes.
Making a speech at the event, Director of the Institute of Zoology, Ph.D. in Agrarian Sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov has informed about the research works to be carried with relevant institutes of the Ministry of Agriculture in the field of parasitology, zoology, and entomology, as well as, works to be conducted in the liberated areas. Speaking about the cooperation agreements between the Institute of Zoology and the Veterinary, Vegetable and Animal Husbandry Research Institutes of the Ministry of Agriculture, the scientist drew attention to the researches are going to be implemented on the following topics - “Comprehensive study of species diversity of animal parasitic fauna, the structure of parasitocenoses, clarification of circulation mechanisms of invasion between wild and farm animals”, "Increase of effective entomophagous for releasing into acrocyanoses due to biological control of agricultural plant pests", and "Development of effective struggling measures against pathogens in beekeeping".