Zoologiya İnstitutunda "Milli iqtisadiyyatın qorunmasına yönəlmiş güclü mülki müdafiə" mövzusunda tədbir keçirilib
Bu gün AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda "1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü"-nə həsr olunan tədbir keçirilib. Zoom platforması üzərindən onlayn formatda təşkil olunan iclası institutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədov açaraq sözü institutun texniki təhlükəsizlik üzrə mühəndisi Nurlan Məmmədova verib. "Milli iqtisadiyyatın qorunmasına yönəlmiş güclü mülki müdafiə" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Nurlan Məmmədov, milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları, Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, Mülki Müdafiənin iqtisadiyyatın qorunmasında rolu haqqında ətraflı məlumat verib. O, həmçinin, iqtisadiyyata yönəlmiş mənfi amillərə aid olan sülh və müharibə dövründə baş verən fövqəladə hallar haqqında da danışıb. Məruzəçi Azərbaycan iqtisadiyyatında əhəmiyyətli rolu olan neftqazçıxarma sənayesi, kənd təsərüfatı, qida və digər sənaye sahələrinin davamlığınının təmin edilməsinin ölkə qarşısında qoyulmuş əsas prioritetlərdən olduğunu qeyd edib. O, həmçinin, keçən il başlayan hələ də davam etməkdə olan Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının və Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etmək uğrunda apardığı 44 günlük Vətən müharibəsinin də iqtisadiyyatımıza təsir edən fövqəladə hadisələrdən olduğunu vurğulayıb.

Institute of Zoology hosted for an event on "Strong civil defense aimed at protecting the national economy"
Today, the event dedicated to "March 1 - World Civil Defense Day" was held at the Institute of Zoology of ANAS. The meeting, organized online on the Zoom platform, was opened by Elshad Ahmadov, Deputy Director for Science, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor, and he has given the floor to Nurlan Mammadov, Technical Safety Engineer of the institute. Nurlan Mammadov has delivered a lecture on the topic "Strong civil defense aimed at protecting the national economy", and provided detailed information about the national economy and key sectors of the economy, ensuring sustainable economic development in Azerbaijan, the role of civil defense in protecting the economy. He also has spoken about the negative factors affecting the economy, as well as emergencies during peace and war. The rapporteur has noted that underpinning the sustainability of the oil and gas industry, agriculture, food, and other industries, which play an important role in the economy of Azerbaijan, is one of the main priorities for the country. Besides mentioned issues, the ongoing Coronavirus (COVID-19) pandemic that had begun last year, and the 44-day Patriotic War waged by Azerbaijan to liberate its lands were among the emergencies affecting our economy, underlined N. Mammadov.