“Elm” qəzetində Qarabağ zəfərimizin tarixi önəminə dair bir çox məqalə yer alıb
AMEA Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı ilə 2020-ci ildə 22-ci nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın işğaldan azad edilmiş Füzuli və Cəbrayıl rayonlarına, o cümlədən Füzuli və Cəbrayıl şəhərlərinə səfərləri barədə məlumat yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifəsində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin "Azərbaycanın Qarabağ müharibəsində qazandığı qələbənin siyasi, tarixi və ideoloji əhəmiyyəti" sərlövhəli məqaləsi, eləcə də AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin "Erməniləşdirilən toponimlərə Azərbaycan adlarının qaytarılması işlərinə hazırlıq" və AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyevin "Kosmik informatika üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması"na dair açıqlamaları, yeni təyinat, eləcə də akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında Qarabağ savaşında əldə edilən qələbənin qeyd edilməsi haqqında materiallar oxuculara təqdim olunur.
Bundan əlavə, AMEA Rəyasət Heyətinin "Virtual Elektron Fəaliyyət Cəmiyyəti"nin "Vikipediya"da yaratdığı yeni məqalələr, həmçinin "Alimlər Böyük Qayıdışa hazırlaşırlar", "Tarixi zəfər", "Zəngilandan uşaq vaxtı çıxdılar, indi mütəxəssis kimi qayıdacaqlar", "Görkəmli elm və din tədqiqatçısı İan Barbur", "70 yaşın zirvəsində: Əsil alim və ziyalı ömrü", "Milli dirçəlişdən müasir inkişafa aparan yol" sərlövhəli yazılar və yeni nəşrlərlə də tanış ola bilərsiniz.

"Elm" newspaper compiles several papers covering historical significance of our Karabakh victory
The 22nd edition of “Elm” newspaper, a weekly press organ of the Presidium of ANAS, has been released under the slogan "Karabakh is Azerbaijan!".
The front page of the newspaper provides information about the visits of President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva to the liberated Fuzuli and Jabrayil regions, as well as cities of Fizuli and Jabrayil.
The next page of the newspaper presents paper of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev entitled "Political, historical and ideological significance of the victory of Azerbaijan in the Karabakh war", as well as the first vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli’s paper dubbed "Preparation for returning of Azerbaijani names to Armenianized toponyms", including the statements of the vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliyev on "Training of highly qualified staff on space informatics", new appointment, as well as materials on the celebration of the victory in the Karabakh war in scientific institutions and organizations of the academy.
In addition, you can get acquainted with new papers by following headings: new papers created on the "Wikipedia" by the “Virtual Electronic Society" of Presidium of ANAS, "Scientists are preparing for the Great Return", "Historical victory", "They left Zangilan in childhood, but will return as specialists", "Renowned scientist and religious researcher Ian Barbur", "At the peak of 70 years: the lifetime of a real scientist and intellectual", "The path leading from national revival to modern development", new publications etc.
The 12-page newspaper composed of papers in Russian with headings - "Celebration of Justice", "In the framework of the Great Victory March", "Liberation", "Eight Soldiers" and other interesting materials.