Adı tarixə qızıl hərflərlə həkk olunan sərkərdə
Ermənistan beynəlxalq qınağa məhəl qoymayaraq işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarını tərk etmək istəmir. Yadellilər yaranmış vəziyyəti hər vasitə ilə uzadaraq, öz çirkin əməllərindən əl çəkmirlər. Bu ölkə daim qorxaqlığı və riyakarlığı, yalan və böhtanları ilə seçilib.
Bu gün şanlı Azərbaycan ordusu öz torpaqlarımız uğrunda qətiyyətlə və mərdliklə vuruşur. Bu müharibə istər ön cəbhədə, istərsə də arxa cəbhədə Azərbaycan xalqının vahid yumruq tək birliyində özünü büruzə verir. Azərbaycan xalqı ağır günlərdə bir nöqtəyə vura bilir.
1993-cü ildən erməni işğalçıları tərəfindən işğal olunmuş ərazilərdə olan maddi-mədəniyyət ocaqlarına, tarixi abidələrə, dini məbədlərə, eyni zamanda fauna və floraya ciddi ziyan vurulmuşdur. Bu abidələr təkcə maddi-mədəniyyət deyil, həm də mənəviyyat tariximizin arxividir.
İşğal olunmuş ərazilərdə vaxtı ilə Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş məməlilərin 4, quşların 8, balıqların 1, amfibiya və reptililərin 3, həşəratların 8, bitkilərin isə 27 növü qorunurdu. Ərazinin əlverişli ekoloji amilləri heyvan və quşların normal məskunlaşmasına tam şərait yaratmışdır. 1974-cü ildə Zəngilan rayonu ərazisində yaradılan Bəşitçay Dövlət Qoruğu, 1987-ci ildə Laçın rayonu ilə Gorus rayonu sərhədində dəniz səviyyəsindən 2658 metr hündürlükdə yaradılmış Qaragöl Dövlət Qoruğu, 1961-ci ildə Laçın rayonu ərazisində yaradılmış Laçın Dövlət Yasaqlığı, 1969-cu ildə Qubadlı və Laçın rayonlarının ərazisində yaradılmış Qubadlı Yasaqlığı, 1988-ci ildə Şuşa və Xocalı ərazisində yaradılmış Daşaltı Yasaqlığı və 1993-cü ildə tuqay meşələrinin qorunması və bərpası məqsədilə yaradılmış Arazboyu Dövlət Təbiət Yasaqlığında fauna növlərindən dağ-keçisi (bezoar keçisi), cüyür, qonur ayı, canavar, porsuq, dələ, çöl donuzu, quşlardan isə qırqovul, kəklik, turac, bildirçin və s. məskunlaşmışdır. Qorunan ərazilər işğal altında olduğu müddətdə fəaliyyəti dayandırılmış, qoruq və yasaqlıqlar məhv edilmişdir. Bu gün isə acınacaqlı vəziyyət göz qabağındadır.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı, möhtərəm İlham Əliyev cənablarının rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuz qanı bahasına Ana Vətən dediyimiz müqəddəs torpaqlarımızı azad edirlər. Cənab Ali Baş Komandanın qeyd etdiyi kimi biz bu məsələni tarixi ədalət əsasında həll etməliyik. Tarixi ədalət isə onu deyir ki, Qarabağ qədim Azərbaycan torpağıdır!

Полководец, имя которого золотыми буквами вписано в историю
Армения не желает покидать оккупированные азербайджанские земли, игнорируя международное осуждение. Они не отказываются от своих безобразных поступков, любыми способами затягивая ситуацию. Эта страна всегда славилась трусостью и лицемерием, ложью и клеветой.
Сегодня славная азербайджанская армия решительно и мужественно борется за наши земли. Эта война проявляется как на фронте, так и в тылу, в едином кулаке азербайджанского народа. С 1993 года материальные и культурные центры, исторические памятники, религиозные храмы, а также животный и растительный мир на территориях, оккупированных армянскими оккупантами, были серьезно повреждены. Эти памятники не только материальные и культурные, но и архив нашей духовной истории. На оккупированных территориях охранялись 4 вида млекопитающих, 8 видов птиц, 1 вид рыб, 3 вида амфибий и рептилий, 8 видов насекомых и 27 видов растений, занесенных в «Красную книгу» Азербайджанской Республики. Благоприятные экологические факторы местности создали условия для нормального проживания животных и птиц. Башитчайский государственный заповедник создан в Зангиланском районе в 1974 году, Гарагольский государственный заповедник создан в 1987 году на высоте 2658 метров над уровнем моря на границе Лачинского района и Горусского района, Лачинский государственный заповедник создан в 1961 году в Лачинском районе и в 1969 году Губадлинский заповедник создан на территории Губадлинского и Лачинского районов, Дашалтинский заповедник создан в 1988 году на территории Шуши и Ходжалы. Государственный природный заповедник Аразбою, основанный в 1993 году для защиты и восстановления тугайных лесов, является местом обитания для горных козлов (безоаровых коз), косуль, бурых медведей, волков, барсуков, белок, кабанов, фазанов, куропаток, куропаток и перепелов. Во время оккупации особо охраняемых территорий его деятельность была приостановлена, а заповедники и заказники были разрушены. Сегодня ситуация плачевная.
Под руководством Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Азербайджана господина Ильхама Алиева ценой крови нашей победоносной армии они освобождают наши священные земли, которые мы называем Родиной. Как отметил господин Верховный главнокомандующий, мы должны решить этот вопрос на основе исторической справедливости. А историческая справедливость гласит, что Карабах - земля древнего Азербайджана!