COVID-19 pandemiyasına həsr edilən beynəlxalq konfransın materialları dərc olunub
Məlum olduğu kimi, ölkədə COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar aparılan elmi-tədqiqat işlərinin real vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, müvafiq fəaliyyətlərlə bağlı gələcək yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsi, əldə edilmiş ilkin nəzəri və kliniki nəticələri elmi ictimaiyyətin, pandemiya ilə praktiki mübarizə aparan həkim və mütəxəssislərin nəzərinə çatdırılması üçün bu sahədə çalışan alim və mütəxəsissləri vahid virtual məkanda toplamağa ehtiyac yarandığını nəzərə alaraq AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu müvafiq problemləri əhatə edən “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib.
Bu təşəbbüsün reallaşdırılması nəticəsində 4-6 avqust 2020-ci il tarixlərində müvafiq problemlər üzrə ölkədə və xaricdə çalışan azərbaycanlı alimlər, ABŞ, Birləşmiş Krallıq, Fransa, Cənubi Koreya, Türkiyə və İrandan olan mütəxəssislərin iştirakı ilə beynəlxalq onlayn konfrans keçirilib.
Beynəlxalq tədbirə təqdim edilmiş çoxsaylı tezislərdən 102-si seçilərək konfrans materialları şəklində dərc olunub. Kitabda bir sıra tanınmış azərbaycanlı və xarici alimlərin tezisləri yer alıb.

Опубликованы материалы международной конференции, посвященной пандемии COVID-19
Как известно, в целях оценки реального состояния исследовательской работы, связанной с пандемией COVID-19 в стране, определения будущей дорожной карты в связи с соответствующей деятельностью, доведения первоначальных теоретических и клинических результатов до сведения научного сообщества, врачей и специалистов и, учитывая необходимость объединения ученых и специалистов, работающих в данной области, в едином виртуальном пространстве, Отделение биологических и медицинских наук НАНА и Институт молекулярной биологии и биотехнологий выступили инициаторами международной онлайн-конференции на тему «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
В результате этой инициативы 4-6 августа 2020 года прошла международная онлайн-конференция с участием азербайджанских ученых, работающих в стране и за рубежом, экспертов из США, Великобритании, Франции, Южной Кореи, Турции и Ирана.
Из множества тезисов, представленных на международное мероприятие, 102 были отобраны и опубликованы в виде сборника материалов конференции. В книге собраны тезисы ряда известных отечественных и зарубежных ученых.