Gənc Alim və Tədqiqatçıların 5-ci qrant müsabiqəsi elan olunub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən Gənc Alim və Tədqiqatçıların 5-ci qrant müsabiqəsi elan olunub.
Müsabiqə təbiət, dəqiq, texniki, humanitar və ictimai elmlər sahəsində dövlət və cəmiyyət üçün əhəmiyyət kəsb edən fundamental, tətbiqi və innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat proqram və layihələrini və digər elmi tədbirləri dəstəkləmək məqsədilə keçirilir. Eyni zamanda, aktual və müasir elmi problemlərin həlli ilə məşğul olan, elmi tədqiqatlarla əlaqəli digər qurumlarda (nazirliklərin nəzdindəki elmi-tədqiqat institutları, dövlət qurumları və s.) çalışan gənc alim və tədqiqatçıların elmi fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanı yaratmaq, bir elmi mövzunun (problemin müəyyən hissəsinin) tədqiqi məqsədilə yaradılan müvəqqəti yaradıcı kollektivləri dəstəkləmək nəzərdə tutulur.
Müsabiqə üzrə iştirakçıların qeydiyyatı və layihə təkliflərinin qəbulu avqustun 7-dən sentyabrın 7-si saat 17:00-dək etibarən, elektron qaydada “e-QRANT” - “Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” rəsmi internet səhifəsində (http://e-grant.sdf.gov.az/) həyata keçiriləcək.
“Qrant layihələrinin Elektron İdarəolunması Sistemi” elektron-hökumət prinsipləri əsasında qurulub və “ASAN İmza”dan istifadəni də nəzərdə tutur. “Asan İmza”nı həm layihə rəhbəri, həm də layihədə iştirakı nəzərdə tutulan bütün iştirakçılar əldə etməli, bu şəxslərin hamısı qeydiyyatdan keçməli və “virtual şəxsi kabinet”lərini formalaşdırmalıdırlar.
Layihələrin qəbulu üçün nəzərdə tutulan müddət ərzində qrant iddiaçılarına kömək və sualların cavablandırılması məqsədilə onlayn məsləhət seminarlarının keçirilməsi planlaşdırılır. Bu barədə əlavə məlumat Fondun internet səhifəsində (http://sdf.gov.az/az) dərc olunacaq.
Müsabiqəyə təqdim olunduğu gündən etibarən, layihələrə baxılacaq və nəticələri barədə müsabiqə iştirakçılarına elektron qaydada məlumat veriləcək.

Объявлен Пятый грантовый конкурс среди молодых ученых и специалистов
Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики объявлен Пятый грантовый конкурс среди молодых ученых и специалистов.
Целью конкурса является оказание поддержки фундаментальным, прикладным и инновационным научно-исследовательским программам, проектам и прочим научным мероприятиям в области естественных, точных, технических, гуманитарных и общественных наук, имеющих значение для развития государства и общества. В то же время, предусмотрено стимулирование научной деятельности молодых ученых и специалистов, занимающихся решением актуальных и современных научных проблем и работающих в прочих организациях, связанных с научными исследованиями (научно-исследовательские институты при министерствах, государственные структуры и т.д.), предоставление им дополнительных возможностей для творчества, а также оказание поддержки временным творческим коллективам, сформированным для исследования одной научной темы (определенной части проблемы).
Регистрация участников конкурса и прием проектов будут проводиться с 7-го августа до 17:00 часов 7-го сентября на официальной интернет-странице «e-QRANT» - «Система электронного управления грантовыми проектами» (http://e-grant.sdf.gov.az/) в электронной форме.
«Система электронного управления грантовыми проектами» создана в соответствии с принципами электронного правительства и предусматривает применение электронной подписи «ASAN İmza», которую должны приобрести как руководитель проекта, так и все его участники. Все эти лица должны пройти через регистрацию и сформировать свой «виртуальный личный кабинет».
Для оказания помощи конкурсантам и предоставления ответов на вопросы в течение времени, выделенного для приема проектов, планируется проведение консультационных онлайн-семинаров. Дополнительная информация об этом будет размещена на интернет-странице Фонда (http://sdf.gov.az/az).
Проекты будут рассматриваться по мере их поступления, о результатах участники конкурса будут оповещены в электронной форме.