XX əsrin sonlarında dünyanın ən böyük işğal faciəsini Azərbaycan yaşamışdır. Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində 20 min nəfər azərbaycanlı həlak olmuş, 4866 nəfər itkin düşmüş, 100 min nəfər yaralanmış, 50 min nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarət alaraq əlil olmuşdur. Hərbi təcavüz respublikamızın 17 min kv.km. ən məhsuldar torpaqlarının işğalına, 900 yaşayış məntəqəsinin, 130939 evin, 2389 sənaye və kənd təsərrüfatı obyektinin, 1025 təhsil, 798 səhiyyə ocağının, 1510 mədəniyyət müəssisəsinin, 5198 km. avtomobil yollarının, 348 körpünün, 7568 km. su və 76940 km. elektrik xətlərinin dağıdılmasına səbəb olmuşdur.
Erməni təcavüzkarları işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycanın mədəni irsini təşkil edən mədəniyyət obyektlərini xüsusi qəddarlıqla məhv etmişlər. Onlar ələ keçirdikləri ərazilərdə 12 muzeyi və 6 rəsm qalereyasını, tarixi əhəmiyyətli 9 sarayı qarət etmiş və yandırmışlar. Nadir tarixi əhəmiyyətli 40 min muzeyin sərvəti və eksponatı talan olunmuş, 44 məbəd və 18 məscid təhqir edilmişdir. Dağıdılan və yandırılan 927 kitabxanada 4 600 000 (dörd milyon altı yüz min) kitab və misilsiz əlyazma nümunələri məhv edilmişdir.
Dağlıq Qarabağ bölgəsində və ətraf rayonlarda Azərbaycanın milli mədəniyyət ocaqlarına erməni təcavüzkarlarının vurduqları ziyanı dəqiq hesablamaq mümkün deyildir, çünki talan və məhv edilmiş sərvətlər nəinki Azərbaycanın, həm də bütün dünya sivilizasiyasının misilsiz mədəniyyət nümunələridir. Əhaliyə vurulmuş mənəvi-psixoloji zərbə ilə bərabər, ilkin və axıradək müəyyənləşdirilməmiş məlumata görə, Azərbaycan iqtisadiyyatına 60 milyard ABŞ dollarından çox həcmdə ziyan dəymişdir.

The tragedy of the occupation
As a result of Armenia's military aggression against Azerbaijan, 20,000 Azerbaijanis were killed, 4,866 were missing, 100,000 were injured and 50,000 were injured.
Military aggression has affected 17,000 square kilometers of our republic. occupation of the most productive lands, 900 settlements, 130939 houses, 2389 industrial and agricultural facilities, 1025 education, 798 health centers, 1510 cultural institutions, 5198 km. of highways, 348 bridges, 7568 km. water and 76940 km. caused the destruction of power lines. Armenian aggressors destroyed the cultural objects of Azerbaijan's cultural heritage in the occupied territories with special cruelty. They looted and burned 12 museums and 6 art galleries, as well as 9 historical palaces in the occupied territories. The wealth and exhibits of 40,000 museums of unique historical significance were looted, 44 temples and 18 mosques were insulted. 4,600,000 (four million six hundred thousand) books and unparalleled manuscripts were destroyed in 927 libraries destroyed and burned.
It is impossible to accurately calculate the damage caused by the Armenian aggressors to the national cultural centers of Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh region and surrounding areas, because the looted and destroyed treasures are unique cultural samples not only of Azerbaijan but of the whole world civilization. Along with the moral and psychological damage inflicted on the population, according to initial and unconfirmed information, the Azerbaijani economy has suffered more than $ 60 billion.