XX əsrin sonlarında dünyanın ən böyük işğal faciəsini Azərbaycan yaşamışdır. Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində 20 min nəfər azərbaycanlı həlak olmuş, 4866 nəfər itkin düşmüş, 100 min nəfər yaralanmış, 50 min nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarət alaraq əlil olmuşdur. Hərbi təcavüz respublikamızın 17 min kv.km. ən məhsuldar torpaqlarının işğalına, 900 yaşayış məntəqəsinin, 130939 evin, 2389 sənaye və kənd təsərrüfatı obyektinin, 1025 təhsil, 798 səhiyyə ocağının, 1510 mədəniyyət müəssisəsinin, 5198 km. avtomobil yollarının, 348 körpünün, 7568 km. su və 76940 km. elektrik xətlərinin dağıdılmasına səbəb olmuşdur.
Erməni təcavüzkarları işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycanın mədəni irsini təşkil edən mədəniyyət obyektlərini xüsusi qəddarlıqla məhv etmişlər. Onlar ələ keçirdikləri ərazilərdə 12 muzeyi və 6 rəsm qalereyasını, tarixi əhəmiyyətli 9 sarayı qarət etmiş və yandırmışlar. Nadir tarixi əhəmiyyətli 40 min muzeyin sərvəti və eksponatı talan olunmuş, 44 məbəd və 18 məscid təhqir edilmişdir. Dağıdılan və yandırılan 927 kitabxanada 4 600 000 (dörd milyon altı yüz min) kitab və misilsiz əlyazma nümunələri məhv edilmişdir.
Dağlıq Qarabağ bölgəsində və ətraf rayonlarda Azərbaycanın milli mədəniyyət ocaqlarına erməni təcavüzkarlarının vurduqları ziyanı dəqiq hesablamaq mümkün deyildir, çünki talan və məhv edilmiş sərvətlər nəinki Azərbaycanın, həm də bütün dünya sivilizasiyasının misilsiz mədəniyyət nümunələridir. Əhaliyə vurulmuş mənəvi-psixoloji zərbə ilə bərabər, ilkin və axıradək müəyyənləşdirilməmiş məlumata görə, Azərbaycan iqtisadiyyatına 60 milyard ABŞ dollarından çox həcmdə ziyan dəymişdir.

В конце XX века Азербайджан пережил величайшую оккупационную трагедию в мире.
В результате военной агрессии Армении против Азербайджана были убиты 20 000 азербайджанцев, 4866 пропали без вести, 100 000 человек получили ранения и 50 000 стали инвалидами.
Военная агрессия закончилась оккупацией 17 тысяч квадратных километров наиболее продуктивных земель нашей республики, 900 населенных пунктов, 130939 домов, 2389 промышленных и сельскохозяйственных объектов, 1025 учебных заведений, 798 санаториев, 1510 учреждений культуры, 5198 км. автомобильных дорог, 348 мостов, были разрушены 7568 км. линий воды и 76940 км. линий электропередач. Армянские агрессоры с особой жестокостью уничтожили культурные объекты азербайджанского культурного наследия на оккупированных территориях. Они разграбили и сожгли 12 музеев и 6 художественных галерей, а также 9 исторических дворцов на оккупированных территориях. Разграблены богатства и экспонаты 40 000 музеев уникального исторического значения, оскорблены 44 храма и 18 мечетей. 4600000 (четыре миллиона шестьсот тысяч) книг и бесподобных рукописей были уничтожены и сожжены в 927 библиотеках.
Невозможно точно рассчитать ущерб нанесенный армянскими захватчиками национально-культурным центрам Азербайджана в Нагорном Карабахе и прилегающих районах, поскольку разграбленные и уничтоженные сокровища являются уникальными культурными образцами не только Азербайджана, но и всей мировой цивилизации. Наряду с моральным и психологическим ущербом нанесенным населению по предварительным и неподтвержденным данным азербайджанская экономика потерпела более 60 миллиардов долларов.