Artıq düşmən bizim yüksək döyüş hazırlığı ilə kökləmniş güclü və intizamlı ordumuzun olduğunu yaxşı bilir
Hələ  XX-ci əsrin əvvəllərindən, Azərbaycan və Ermənistan arasında baş qaldırmış hərbi münaqişə, erməni təxribatı bitib-tükənmək bilmədən bugünkü günümüzdə də davam edir. Məkrli siyasət yürüdən mənfur düşmən tarix boyu malik olduqları ərazi ilə qənaətlənməyərək, torpaqlarımıza göz dikib, amansız  vəhşiliklər törədərək, dövlətimizə zərbə vurmağa çalışıb. Tarix boyu azərbaycanlılara qarşı yönələn düşmən, 1918-ci ildə Rusiya ordusunda xidmət edən erməni silahlı dəstələr, daşnaklarla birləşərək azərbaycanlılara qarşı soyqırımın yeni mərhələsinin əsasını qoyublar. Bu isə təxminən 120 ilədək davam edən Rusiya əsarətindən sonra 1918-ci ilin 28 may  tarixində öz müstəqilliyini elan edən  Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti üçün çətin anlar demək idi. Ardı-arası kəsilməyən düşmən müdaxiləsi və separatçı qiyamlar  nəticəsində 23 ay ömrü olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti 1920-ci ildə XI Qırmızı Ordu tərəfindən devrildi. Uzun müddətdən sonra, Azərbaycan nəhayət, 1991-ci il oktyabrın 18-də SSRİ-nin dağılması ilə yaranan tarixi şərait nəticəsində öz müstəqilliyini bərpa  etdi.  Lakin o dövrdə Azərbaycanın siyasi elitasının durumu, siyasi liderin olmaması ölkəmizi potensial təhlükə ilə üz-üzə qoyurdu. Bu dövrdə ölkəyə proseslərin gedişini fəal təhlil etməyi bacaran, ölkənin dar gününü başa düşən, uzaqgörən şəxsiyyət, görkəmli dövlət xadimi tələb olunurdu ki, o da Heydər Əliyev idi. O dövrdə Azərbaycanda yaranmış vətəndaş müharibəsi təhlükəsi, hərc-mərclik, iqtisadi böhran, erməni təcavüzü 1993-cü ildə Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıtması ilə sona çatdı. Lakin o vaxta kimi 26 dekabr 1991-ci ildə Xankəndi, 26 fevral 1992-ci ildə Xocalı, 8 may 1992-ci ildə Şuşa, 18 may 1992-ci ildə Laçın, 2 oktyabr 1992-ci ildə Xocavənd, 2 aprel 1993-cü ildə Kəlbəcər, 7 iyul 1993-cü ildə Ağdərə, 23 iyul 1993-cü ildə Ağdam, 23 avqust 1993-cü ildə Cəbrayıl, 23 avqust 1993-cü ildə Füzuli, 31 avqust 1993-cü il də Qubadlı, 29 oktyabr 1993-çü ildə Zəngilan, həmçinin Tərtər rayonunun 13, Qazax rayonunun 7, Naxçıvanın Sədərək rayonunun isə 1 kəndi – ümumilikdə 20 faiz ərazisi Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində işğal edilmişdi. Bu münaqişə nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlı məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb, 20 min nəfər hərbi əməliyyatlar dövründə həlak olub, 50 min nəfər əlil olub, 4 minə yaxın azərbaycanlı itkin düşüb, 2 mindən çox azərbaycanlı ermənilər tərəfindən əsir və girov götürülüb. Bütün bu çətinliklərdən sonra Heydər Əliyevin başçılığı  ilə 1994-cü il mayın 12-də atəşkəsə dair razılıq əldə olundu. Ölkəmiz regional və qlobal səviyyədə fəaliyyəti, o cümlədən beynəlxalq arenada əməkdaşlığı genişləndirilərək üçün müstəqil dövlət kimi bir sıra beynəlxalq təşkilatlara - Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa Şurası, İslam Konfransı Təşkilatı, Müstəqil Dövlətlər Birliyi və digər təşkilatlara üzv olmuşdur. Uzun illər mütəmadi olaraq aparılan diplomatik danışıqlar, münaqişənin həlli ilə əlaqədar konkret planlar, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən göstərilən təzyiqlər hələ də erməni təxribatlarının qarşısını ala bilmir. Mütəmadi olunan silahlı hücumlarla yanaşı, 2016-cı ilin aprelin 2-də, 2020-ci ilin iyulun 12-də düşmən təmas xətti boyunca dinc əhalini və hərbi mövqelərimizi ağır silahlardan atəşə tutub. Bu silahlı təcavüz nəticəsində hərbi və mülki şəxslər ağır yaralanıb, həlak olublar. Əlbəttə ki, Ermənistanın bu siyasi və hərbi təxribatları müvəffəqiyyətlə dəf edilib, düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurulub. Artıq düşmən bizim yüksək döyüş hazırlığı ilə  kökləmniş güclü və intizamlı ordumuzun olduğunu, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanın tapşırığı ilə işğalda olan torpaqlarımızı geri qaytarmaq qüdrətinə malik olduğumuzu çox gözəl bilir. Çünki bizim Vətən yolunda döyüşlərdə iştirak etməyə hər an hazır olan, 30 ildir ki, sülh yolu ilə həll olunması mümkün olmayan bu müharibənin artıq silah yolu ilə qaytarılmasını tələb edən həmrəy, hər an Ali Baş Komandanın göstərişini gözləyən oğul və qızlarımız var. Tanrı xalqımızı qorusun!
AMEA Zoologiya İnstitutunun İctimaiyyətlə Əlaqələr Şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şükür Quliyev

The enemy already knows that we have a strong and disciplined army with high combat readiness
The military conflict between Azerbaijan and Armenia, which has been going on since the beginning of the 20th century, and Armenian provocations continue to this day. Throughout history, the hated enemy, pursuing a cunning policy, has not been satisfied with the territory they possessed, and has set its sights on our lands, committed ruthless atrocities and tried to strike at our state. Throughout history, the enemy against the Azerbaijanis, the Armenian armed groups serving in the Russian army in 1918, united and laid the foundation for a new stage of the genocide against the Azerbaijanis. This meant difficult times for the Azerbaijan Democratic Republic, which declared its independence on May 28, 1918 after nearly 120 years of Russian captivity. As a result of continuous enemy intervention and separatist uprisings, the 23-month-old Azerbaijan Democratic Republic was overthrown by the XI Red Army in 1920. After a long time, Azerbaijan finally regained its independence as a result of the historical conditions created by the collapse of the USSR on October 18, 1991. However, the situation of the political elite of Azerbaijan at that time, the lack of a political leader posed a potential threat to our country. During this period, the country needed a far-sighted person, a prominent statesman, who was able to actively analyze the course of events, who understood the narrow day of the country, and he was Heydar Aliyev. The threat of civil war, chaos, economic crisis and Armenian aggression in Azerbaijan at that time ended in 1993 with the return of Heydar Aliyev to power. However, until then, on December 26, 1991, Khankendi, February 26, 1992 Khojaly, May 8, 1992 Shusha, May 18, 1992 Lachin, October 2, 1992 Khojavend, April 2, 1993 Kalbajar, July 7, 1993 in Aghdara, July 23, 1993 in Aghdam, August 23, 1993 in Jabrayil, August 23, 1993 in Fizuli, August 31, 1993 in Gubadli, October 29, 1993 in Zangilan , as well as 13 villages of Tartar region, 7 villages of Gazakh region, and 1 village of Sadarak region of Nakhchivan -a total of 20 percent of the territory was occupied as a result of the Armenian military aggression. As a result of the conflict, more than 1 million Azerbaijanis became internally displaced persons, 20,000 died during hostilities, 50,000 became disabled, about 4,000 Azerbaijanis went missing, and more than 2,000 Azerbaijanis were taken hostage by Armenians. After all these difficulties, a ceasefire agreement was reached on May 12, 1994 under the leadership of Heydar Aliyev. Our country has expanded its activities at the regional and global levels, including cooperation in the international arena, and as an independent state has become a member of the United Nations, the Organization for Security and Cooperation in Europe, the Council of Europe, the Organization of the Islamic Conference, the Commonwealth of the Independent States and others. Diplomatic talks, which have been held regularly for many years, concrete plans for resolving the conflict, and pressure from international organizations still cannot prevent Armenian provocations. n addition to regular armed attacks, on April 2, 2016, and July 12, 2020, the enemy fired heavy weapons at civilians and our military positions along the line of contact. As a result of this armed aggression, military and civilians were seriously injured and killed. Of course, these political and military provocations of Armenia were successfully repelled, and the enemy was dealt a crushing blow. The enemy already knows very well that we have a strong and disciplined army with high combat readiness, and that we have the power to return our occupied lands on the instructions of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces. Because we have sons and daughters who are always ready to take part in the battles on the way to the
Motherland, waiting for the order of the Supreme Commander-in-Chief to win this war, which has not been resolved peacefully for 30 years. May God protect our people!
Head of the Public Relations Department of the Institute of Zoology of ANAS, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Shukur Guliyev