Akademik Seyfəddin Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunan onlayn tədbir keçirilib
11 iyun 2020-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın görkəmli entomoloq-alimi, akademik Seyfəddin Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunan onlayn tədbir keçirilib. Tədbir AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, BTEB-nin elmi katibi, a.ü.f.d., dosent Afiq Məmmədov,  bölmə üzvləri və institut rəhbərləri, institutunun Elmi Şura üzvlərinin onlayn iştirakı ilə baş tutub.  Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik İradə Hüseynova görkəmli alim Seyfəddin Əliyevi 90 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edərək, onun Azərbaycan elminin inkişafında misilsiz rolundan bəhs edib.
Sonra Zoologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, b.e.d, dosent  Elşad Əhmədov entomoloq-alimin şərəfli ömür yolundan, yüksək nailiyyətlər əldə etdiyi elmi və pedaqoji fəaliyyətlərindən danışıb. Uzun illərin gərgin əməyi nəticəsində S.V.Əliyev Azərbaycanda 716 sovka növünün yayıldığını aşkar etmiş, bunlardan 462 növ respublikanın sovka faunası üçün, 145 növü Zaqafqaziya, 67 növü isə keçmiş SSRİ ərazisi üçün ilk dəfə qeyd olunmuşdur. Alim tərəfindən ilk dəfə olaraq bu növlərin Azərbaycanda ekoloji-faunistik icmalını, onların şaquli istiqamətdə, zonalar, biotoplar, ekoloji qruplar üzrə yayılmasını, formalaşmasını, zoocoğrafi analizini, qida əlaqələrini vermiş, zərərli növlərin bioekoloji xüsusiyyətlərini öyrənmiş və onlara qarşı mübarizənin elmi əsaslarını işləyib hazırlanmışdır. İlk dəfə olaraq alim tərəfindən 61 növ sovkanın kənd təsərrüfatı bitkilərinə zərər verdiyi müəyyənləşdirmişdir. O, 168 elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın, kənd təsərrüfatı işçilərinə kömək məqsədilə yazılmış 4 kitabın, 3 elmi-kütləvi kitabçanın müəllifidir. S.V.Əliyev elmi fəaliyyəti ilə yanaşı gənc kadrların hazırlanmasında da öz köməkliyini əsirgəməmiş, onun rəhbərliyi altında 3 elmlər doktoru və 9 fəlsəfə doktoru dissertasiyaları müdafiə edilmişdir.
Tədbirdə həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov,  b.e.d., professor Zəkəriyyə Məmmədov, b.e.d., professor Canbaxış Nəcəfov, b.e.d., professor Şaiq İbrahimov, b.e.d. dosent Qara Fətəliyev, b.e.d, dosent Qiyas Quliyev, b.ü.f.d., dosent Adil Əliyev, b.ü.f.d., dosent Barat Əhmədov çıxış edərək  alim haqqında yadda qalan həzin, kövrək xatirələrini dilə gətiriblər.
Sonda akademik Seyfəddin Əliyevin qızı Tamam Tağıyeva və kürəkəni Tahir Tağıyev onlayn çıxış edərək, alimə göstərilən diqqət və hörmətə, yubiley münasibətilə təqdim olunan AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin “Fəxri Fərman”ına görə bölmə rəhbərliyinə və iştirakçılara öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Tədbir, alimin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sənədli filmdən bir hissənin nümayişi  ilə  sonlandırılıb.

Состоялось онлайн-мероприятие, посвященное 90-летию академика Сейфаддина Алиева
11 июня 2020 года Институт зоологии НАНА организовал онлайн-мероприятие, посвященное 90-летию выдающегося ученого-энтомолога Азербайджана, академика Сейфаддина Алиева.В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, председатель Отделения биологических и медицинских наук, директор Института молекулярной биологии и биотехнологии, академик Ирада Гусейнова, ученый секретарь ОБМН,  доцент Афиг Мамедов, сотрудники отдела и руководители институтов.Это произошло при онлайн-участии членов совета.
Открывая мероприятие, академик Ирада Гусейнова искренне поздравила известного ученого Сейфаддина Алиева с 90-летием и рассказала о его беспрецедентной роли в развитии азербайджанской науки.
Затем исполняющий обязанности директора Института зоологии, д.б.н., доцент Эльшад Ахмедов рассказал о славной жизни энтомолога-ученого, его научной и педагогической деятельности. В результате многолетней кропотливой работы С.В. Алиев обнаружил в Азербайджане 716 видов совки, из которых 462 вида были зарегистрированы для фауны совки республики, 145 видов впервые на Кавказе и 67 видов для бывшего СССР. Впервые ученый дал эколого-фаунистический обзор этих видов в Азербайджане, их распределение по вертикали, зонам, биотопам, экологическим группам, формированию, зоогеографическому анализу, пищевым отношениям, изучил биоэкологические особенности вредных видов и разработал научные основы их контроля.Впервые ученый установил, что 61 вид совок наносит ущерб сельскохозяйственным культурам. Он является автором 168 научных работ, в том числе 3 монографий, 4 книг, написанных в помощь сельскохозяйственным работникам, 3 научных буклетов. Наряду с научной деятельностью С.В. Алиев также помогал в подготовке молодых кадров, под его руководством защищено 3 доктора наук и 9 докторов философских наук.
Член-корреспондент НАНА Ильхам Алекперов, профессор Закария Мамедов, профессор Джанбахыш Наджафов, профессор Шаиг Ибрагимов, доцент Кара Фаталиев, доцент Гияс Гулиев, доцент Адиль Алиев, доцент Барат Ахмедов также выступили на мероприятии и высказали свои воспоминания об ученом.
В заключение дочь академика Сейфаддина Алиева Тамам Тагиева и зять Таир Тагиев поблагодарили руководство и участников за проявленное к ученому внимание и уважение и по «Почетной  Грамоте» Отделения биологических и медицинских наук НАНА.