Akademik İradə Hüseynovanın 55 yaşı tamam olur
Bu gün tanınmış alim və pedaqoq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın 55 yaşı tamam olur.
Hüseynova İradə Məmməd qızı 1965-ci il mayın 24-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad şəhərində anadan olub. 1987-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, AMEA-nın Botanika İnstitutunun “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə aspiranturasına daxil olub,  1994-cü ildə namizədlik dissertasiyasını uğurla müdafiə edib. 2004-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edən alim, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə  Akademiyanın həqiqi üzvü, 2018-ci ildə isə AMEA-nın vitse-prezidenti seçilib. O, həmçinin 2020-ci ildə Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmlər Bölməsinin sədri vəzifəsinə də təyin edilib. 2015-ci ildən AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirir.
Akademik 400-ə yaxın, o cümlədən yüksək impakt faktorlu jurnallarda çap olunmuş 60 elmi əsərin, 4 monoqrafiya, 2 kitab, 4 buklet, 10 kitab fəsli və 1 metodik vəsaitin müəllifidir. O, elmi fəaliyyətlə yanaşı, Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Biofizika və molekulyar biologiya kafedrasında pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olaraq bu sahədə də yüksək nəaliyyətlər əldə edib.
İradə Hüseynova Fotosintez Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq, Avropa Biokimyaçılar və Molekulyar Bioloqlar (FEBS), Avropa Bitki Bioloqları (FESPB) və Azərbaycanın bir sıra elmi cəmiyyətlərinin üzvüdür. Alim müxtəlif illərdə AMEA-nın Fəxri Fərmanı, AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi mükafatı, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı ilə təltif olunub.
Anadan olmasının 55 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycanın biologiya sahəsində tanınmış görkəmli alimini,  çox hörmətli akademik İradə xanım Hüseynovanı səmimi qəlbdən təbrik edir, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmi və pedaqoji fəaliyyətində yeni-yeni uğurlar arzulayırıq!

Академику Ираде Гусейновой 55 лет
Сегодня известному ученому и педагогу, вице-президенту Национальной Академии Наук Азербайджана, председателю Отделения биологических и медицинских наук, директору Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА, академику Ираде Гусейновой исполняется 55 лет.Гусейнова Ирада Мамед Гызы родилась 24 мая 1965 года в городе Ордубад Нахчыванской Автономной Республики.Окончив с отличием химический факультет Бакинского государственного университета в 1987 году, она поступила в аспирантуру Института ботаники НАНА по специальности «Молекулярная биология», а в 1994 году успешно защитила диссертацию.В 2004 году защитила докторскую диссертацию, в 2007 году была избрана членом-корреспондентом НАНА, в 2014 году - действительным членом Академии, а в 2018 году - вице-президентом НАНА. Она также была назначена председателем Отделения биологических и медицинских наук Академии в 2020 году. С 2015 года она работает директором Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА. Академик является автором около 400 научных работ, в том числе 60 научных работ, опубликованных в высокопрофессиональных журналах, 4 монографий, 2 книг, 4 буклетов, 10 глав книг и 1 методического пособия.Помимо научной деятельности она занималась педагогической деятельностью на кафедре биофизики и молекулярной биологии биологического факультета Бакинского государственного университета и добилась больших успехов в этой области. Ирада Гусейнова является членом Международной ассоциации по исследованию фотосинтеза, Европейских биохимиков и молекулярных биологов (FEBS), Европейских биологов растений (FESPB) и ряда научных обществ в Азербайджане.Она была награждена Почетными Грамотами  НАНА в разные годы, юбилейной медалью 100-летию Азербайджанской Демократической Республики (1918-2018) и премией имени Гасана бека Зардаби НАНА,
В связи с 55-летием со дня рождения мы от всей души поздравляем известного ученого в области биологии Азербайджана, уважаемого академика Ираду Гусейнову, желаем ей долгих лет жизни, крепкого здоровья, новых успехов в научной и педагогической деятельности!