Alimlərin beynəlxalq layihələrdə fəal iştirakına dair müzakirələr aparılıb
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsi tərəfindən AMEA-nın elmi müəssisələrinin xarici əlaqələr şöbələri və məsul şəxsləri ilə 5 saata yaxın onlayn toplantı keçirilib.
İdarənin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva AMEA tərəfindən müxtəlif ölkələrin elmi təşkilatları ilə birlikdə elan edilən ikitərəfli layihə müsabiqələri və "Horizon 2020" üzrə hazırkı vəziyyət, son illərdə əldə edilmiş nailiyyətlər və hələ də mövcud olan problemlər haqqında ətraflı məlumat verib, həmkarlarını beynəlxalq layihə və proqramlarda daha fəal iştiraka təşviq edib.
İdarənin Layihələrin idarə edilməsi şöbəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Qasımov və şöbə müdirinin müavini Aytən Hüseynova AMEA-nın elmi müəssisələri ilə müştərək fəaliyyətin gücləndirilməsi və akademiya alimlərinin beynəlxalq elmi proqramlara qoşulması imkanlarının genişləndirilməsi üzrə təkliflərlə çıxış ediblər. İdarənin Xarici əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Orxan Məmmədov təşkilatlar arasında imzalanan əməkdaşlıq sənədlərinin qaydaları və onlara qoyulan tələblər haqqında məlumat verib. Şöbənin baş mütəxəssisləri Məlahət Qurbanova və Yeganə Əliyeva müxtəlif ölkələrin elmi qurumları ilə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin səmərəliyinin artırılması üzrə monitorinq mexanizminlərini təqdim ediblər.
Toplantıda elmi müəssisələrin xarici əlaqələrə məsul nümayəndələri – Fizika İnstitutundan Dünyamalı Məmmədov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutundan Tofiq Babayev, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutundan Eldar Abbasov, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutundan Babək Nəbiyev, Biofizika İnstitutundan Sevinc Hüseynova, akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutundan Yengibar Əliyev, akademik Murtuza Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutundan Ülviyyə Məmmədova, Polimer Materialları İnstitutundan Esmira İmanova, Neft və Qaz İnstitutundan Şəlalə Hüseynova, akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutundan Turanə Hüseynova, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzindən Telman Cəfərov, Botanika İnstitutundan Elnarə Orucova, Zoologiya İnstitutundan Elyanə Tahirova, akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutundan Fərhad Rüstəmov, Dendrologiya İnstitutundan Rəşad Xəlilov, Genetik Ehtiyatlar İnstitutundan Ayaz Məmmədov, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutundan Nigar Babaxanova

Было обсуждено активное участие ученых в международных проектах
Управление внешних связей аппарата Президиума НАНА провело пятичасовое онлайн-собрание с отделами внешних связей научных учреждений НАНА и ответственными за данную сферу лицами.
Начальник управления, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева подробно рассказала о двусторонних конкурсах проектов, которые объявлены НАНА совместно с научными организациями различных стран мира, нынешнем состоянии проекта «Горизонт 2020», достижениях последних лет и существующих проблемах, и призвала коллег к более активному участию в международных проектах и программах.
Свои предложения по усилению совместной с научными учреждениями НАНА деятельности и расширению возможностей для участия ученых академии в международных научных программах озвучили заведующий Отделом управления проектами, доктор философии по политическим наукам Руслан Гасымов и заместитель заведующего отделом Айтен Гусейнова. Заместитель заведующего Отделом внешнего сотрудничества Орхан Мамедов рассказал о правилах подписанных между организациями документов о сотрудничестве и предъявляемых к ним требованиях. Главные специалисты отдела Малахат Гурбанова и Егяна Алиева представили механизмы проведения мониторингов по повышению эффективности существующих связей с научными структурами различных стран.
На собрании выступили ответственные за сферу внешних связей представители научных учреждений НАНА: Дуньямалы Мамедов от Института физики, Тофик Бабаев от Института систем управления, Эльдар Аббасов от Института математики и механики, Бабек Набиев от Института информационных технологий, Севиндж Гусейнова от Института биофизики и многие другие. Они рассказали о достижениях, полученных в представляемых ими учреждениях в соответствующей области, международных программах и проектах, в которых они приняли участие, сферах сотрудничества, существующих трудностях, а также выдвинули свои предложения для достижения еще больших успехов в области международного сотрудничества.
В ходе собрания было достигнуто соглашение о проведении вебинаров и тренингов, посвященных подготовке проектов в соответствии с международными стандартами, а также обмену опытом.