Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin sədri, akademik İradə Hüseynova, BTEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclasda əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Yığıncağı akademik İradə Hüseynova açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra BTEB-ə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların 2020-ci il üçün elmi-tədqiqat planları, həmçinin doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələri təsdiqlənib. Təqdim olunan dissertasiya mövzularının adları ilə bağlı bir sıra vacib məqamlara toxunan İ.Hüseynova alimlərə müvafiq tövsiyələrini verib. O, mövzuların aktuallıq dərəcəsinin nəzərə alınmasının vacibliyini önə çəkərək, fərqli yanaşmalarla elmə yeniliklər gətirməyin və mühüm nəticələr əldə etməyin mümkün olduğunu deyib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin “Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın III nəşri üzrə iş proqramı” haqqında 14 fevral 2020-ci il tarixli qərarının icrasından irəli gələn məsələlər müzakirə olunub. Bölmə sədri iş proqramının 2020-2023-cü illəri əhatə etdiyini deyərək, nəşrlə bağlı AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birgə müzakirələr aparmağın zəruriliyini vurğulayıb. O, “Qırmızı Kitab”ın III nəşri ilə əlaqədar elmi-təşkilati, texniki, maliyyə və s. məsələlərin vaxtında və səmərəli həllini nəzərdə tutan multidissiplinar elmi-tədqiqat proqramının hazırlanmasının önəmini qeyd edib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə AMEA-nın elmi müəssisələri arasında əməkdaşlığa dair təkliflər haqqında olub. Akademiyanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini söyləyən İ.Hüseynova bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün səsləndirilən təkliflərin AMEA-nın büdcədənkənar gəlir əldə etməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.

General Meeting of the Division of Biological and Medical Sciences
On February 25, General Meeting of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held.
The event was attended by the vice president of ANAS, chairman of the Division academician Irada Huseynova, active members and corresponding members of ANAS from the Division, directors of scientific institutions and relevant persons.
During the meeting, the victims of the Khojaly genocide was honored with a minute of silence.
Academician Irada Huseynova opened the meeting and informed the participants about the agenda.
Then, the research plans of the scientific institutions and organizations included in the Division for 2020 were approved, as well as the results of admission to doctoral studies. Touching on a number of important issues related to the names of topics of the dissertation, I. Huseynova made relevant recommendations to scientists. She emphasized the importance of taking into account the relevance of topics.
The event also discussed issues arising in connection with the implementation of the decision of the Presidium of ANAS of February 14, 2020 on the "Work Program for the 3rd edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan." Noting that the Program of Work covers 2020–2023, the Chairwoman of the Division emphasized the need for joint discussions with employees of the Ministry of Ecology and Natural Resources. She touched on the importance of developing an interdisciplinary research program that provides for timely and effective solution of scientific, organizational, technical, financial and other issues in connection with the 3rd edition of the Red Book.
Another issue on the agenda of the event was a proposal on cooperation between the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and scientific institutions of ANAS. Noting that the Academy works closely with the Ministry of Agriculture, I. Huseynova emphasized the importance of proposals to expand these ties in terms of extrabudgetary revenues of ANAS.