Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, BTEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin direktorları və aidiyyəti üzrə dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
Ümumi yığıncağın sədri, akademik İradə Hüseynova əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə Akademiyada aparılan genişmiqyaslı islahatlardan, o cümlədən struktur dəyişiklikləri ilə bağlı görülən işlərdən danışıb, bu islahatların Azərbaycan elminin gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Alim “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı” barədə də məlumat verərək, proqramın müvafiq bəndləri ilə bölmə üzvlərini tanış edib.
Sonra tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq BTEB-in Elmi şurasının üzvlərinin seçkiləri keçirilib, 14 nəfər şuraya üzv seçilib. Seçkinin nəticələrinin Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə verilməsi qərara alınıb.
Daha sonra bölmə institutlarının rəhbərləri 2020-ci il üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul planına dair təkliflərini səsləndiriblər.
Akademik İradə Hüseynova bölmədə nəşriyyat işinin vəziyyəti barədə məlumat verərək, nəşriyyat fəaliyyətinin əsas göstəriciləri olan kitab, toplu, jurnal və mühüm elmi nəticələri özündə əks etdirən tədqiqat əsərlərindən bəhs edib. O, BTEB-in “Həyat elmləri və biotibb” jurnalının 2019-cu ildə çapdan çıxmış ilk iki nömrəsi, həmçinin “AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi əsərləri” (ingilis dilində), Botanika İnstitutunun “Plant & Fungal Research” jurnalları barədə danışıb, elmi təşkilatlar tərəfindən dərc edilən jurnalların fəaliyyətinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələlər AMEA-nın Zoologiya və Dendrologiya institutlarının Elmi şuralarının tərkibində qismən dəyişiklik edilməsi barədə olub, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Ümumi yığıncaqda BTEB-in sabiq elmi katibi Ramiz Babayev, eləcə də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları – elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsini icra edən, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zülfüqarov və Fotobioenergetika laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Yaşar Feyziyev BTEB-in Fəxri fərmanı ilə təltif ediliblər.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось Общее собрание Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, действительные члены и члены-корреспонденты НАНА по ОБМН, директора научных учреждений, входящих в отделение, и приглашенные гости.
Вначале председатель Общего собрания академик Ирада Гусейнова рассказала о масштабных реформах, проводимых в Академии под руководством президента НАНА академика Рамиза Мехтиева, и отметила важность этих реформ для будущего азербайджанской науки. Ученый также проинформировала о «Национальной программе развития НАНА на 2020–2025 годы» и ознакомила членов отделения с соответствующими разделами программы.
Затем, согласно повестке дня мероприятия, состоялись выборы членов Ученого совета ОБМН, 14 человек были избраны членами совета. Было решено представить результаты выборов в обсуждение Президиума.
Далее руководители институтов отделения внесли предложения по плану приема в докторантуру и диссертантуру на 2020 год.
Проинформировав о состоянии издательской деятельности в ОБМН, академик Ирада Гусейнова рассказала о книгах, сборниках, журналах и научных статьях, которые являются важными показателями издательской деятельности. Она также дала информацию о вышедших в 2019 году первых двух номерах журнала «Науки о жизни и биомедицина», «Труды Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА» (на английском языке), журнале Института ботаники “Plant & Fungal Research” и отметила важность приведения журналов, выпускаемых научными учреждениями, в соответствие с современными требованиями.
Очередным вопросом повестки дня стали частичные изменения в структуре Ученых советов Института зоологии и Института дендрологии НАНА, были приняты соответствующие решения.
На Общем собрании бывший ученый секретарь ОБМН Рамиз Бабаев, а также сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий – и.о. заместителя директора по научной работе доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов, заведующий международной лабораторией протеомикс доктор философии по биологии Исмаил Зульфугаров и заведующий лабораторией фотобиоэнергетики доктор биологических наук Яшар Фейзиев были награждены Почетными дипломами ОБМН.