Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, eləcə də bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Əvvəlcə Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifova 60 və Botanika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Oqtay Mirzəyevə isə 80 illik yubileyləri münasibətilə bölmənin Fəxri fərmanları təqdim edilib.
Sonra akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun alimləri tərəfindən hazırlanmış "Fiziologiya terminləri lüğəti"nin (rus, ingilis, Azərbaycan dillərində) nəşri ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Qeyd edilib ki, lüğət institutun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovanın rəhbərliyi ilə hazırlanıb və Nazirlər Kabineti yanında Terminalogiya Komissiyası və mütəxəssislər tərəfindən rəylər verilib.
Daha sonra lüğətin çap olunması haqqında müvafiq qərar qəbul edilib.
Bundan əlavə, bölmənin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati hesabatlarının, ən mühüm tədqiqat nəticələrinin hazırlanması məsələsi müzakirə olunub və müvafiq tapşırıqlar verilib.

Division of Biological and Medical Sciences discussed a number of issues
On December 5, a regular meeting of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS was held.
The event was attended by ANAS vice-president, academician Irada Huseynova, academician-secretary of the Division, academician Ahliman Amiraslanov, bureau members, as well as heads of scientific institutions included in the Division.
Opening the meeting, academician Ahliman Amiraslanov informed about the issues on the agenda.
First, diplomas of the division were awarded to the Director of the Institute of Zoology, PhD in Physics, Associate Professor Elman Yusifov on the occasion of the 60th anniversary, leading researcher at the Institute of Botany, PhD in Biology, Associate Professor Ogtay Mirzayev on the occasion of the 80th anniversary.
Later, discussions were held about the publication of a dictionary of physiological terms (in Russian, English, Azerbaijani), prepared by scientists of the Institute of Physiology named after Academician A. Karaev under the direction of the director of the institute, Doctor of Biological Sciences, Professor Ulduz Hashimova.
Next, an appropriate decision was made regarding the publication of the dictionary.
In addition, the issue of preparing scientific and scientific-organizational reports of the department, as well as the most important research results for 2019, was discussed, and relevant instructions were given.