Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, eləcə də bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Əvvəlcə Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elman Yusifova 60 və Botanika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Oqtay Mirzəyevə isə 80 illik yubileyləri münasibətilə bölmənin Fəxri fərmanları təqdim edilib.
Sonra akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun alimləri tərəfindən hazırlanmış "Fiziologiya terminləri lüğəti"nin (rus, ingilis, Azərbaycan dillərində) nəşri ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Qeyd edilib ki, lüğət institutun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimovanın rəhbərliyi ilə hazırlanıb və Nazirlər Kabineti yanında Terminalogiya Komissiyası və mütəxəssislər tərəfindən rəylər verilib.
Daha sonra lüğətin çap olunması haqqında müvafiq qərar qəbul edilib.
Bundan əlavə, bölmənin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati hesabatlarının, ən mühüm tədqiqat nəticələrinin hazırlanması məsələsi müzakirə olunub və müvafiq tapşırıqlar verilib.

На заседании Отделения биологических и медицинских наук обсуждался ряд вопросов
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, академик-секретарь отделения академик Ахлиман Амирасланов, члены бюро отделения, а также руководители научных учреждений, входящих в ОБМН.
Открыв заседание, академик Ахлиман Амирасланов проинформировал о вопросах повестки дня.
Сначала были вручены Почетные грамоты отделения директору Института зоологии доктору философии по физике, доценту Эльману Юсифову по случаю 60-летнего юбилея, ведущему научному сотруднику Института ботаники доктору философии по биологии, доценту Огтаю Мирзаеву по случаю 80-летнего юбилея.
Позже состоялись дискуссии по поводу издании словаря физиологических терминов (на русском, английском, азербайджанском), подготовленного учеными Института физиологии имени академика А.Караева под руководством директора института доктора биологических наук, профессора Улдуз Гашимовой.
Далее было принято соответствующее решение касательно издания словаря.
Кроме того, был обсужден вопрос о подготовке научных и научно-организационных отчетов отделения, а также наиболее важных результатов исследований за 2019 год, и даны соответствующие инструкции.