Çelyabinsk Dövlət Universitetinin “Universitetskaya Naberejnaya” qəzetində “Ümumi ənənələr” adlı məqalə dərc edilib
Çelyabinsk Dövlət Universitetinin “Universitetskaya Naberejnaya” qəzetində “Ümumi ənənələr” adlı məqalə dərc edilib. Məqalədə, Çelyabinsk Dövlət Universiteti, “Arkaim” qoruğu və AMEA Zoologiya İnstitutunun birgə əməkdaşlığı haqqında ətraflı məlumat qeyd edilib.
Bildirilib ki, AMEA Zoologiya İnstitutunun direktoru f.ü.f.d. Elman Yusifovun təşəbbüsü ilə Zoologiya İnstutunda keçirilən “Heyvanların tarixi və populyasiya ekologiyasının tədqiqinin müasir metodları“ adlı beynəlxalq elmi seminarda iştirak edən rusiyalı alimlər “Qobustan” və “Arkaim” qoruqlarının fauna və florasının bioloji müxtəlifliyi haqqında ətraflı müzakirələr aparıblar.  Həmçinin, landşaft və biomüxtəlifliyin GİS xəritələrinin yaradılmasına, tunc dövründə mədəniyyətlərarası qarşılıqlı təsirlərin (Abşeron-Uralarxası düzənliklər), paleozooloji və arxeoloji məlumatlar əsasında Holosen dövründə iqlim dəyişilməsinin öyrənilməsi, Xəzər hövzəsi çaylarının tədqiqi məsələlərinə də toxunulub. Görüşdə iki ölkə arasında qarşılıqlı tələbə praktikalarının, ekspedisiyaların, tələbə mübadiləsinin aparılması məsələləri də müzakirə edilib.
Keçirilən beynəlxalq elmi seminarın əsəs nəticəsi kimi - elmi axtarışların inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında beynəlxalq kompleks laboratoriyanın yaradılacağını misal göstərmək olar.
Qeyd edilib ki, Beynəlxalq qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsində Azərbaycan alimləri ilə əməkdaşlığa Rusiyalı alimlər də maraqlıdırlar. Bu elmi araşdırmaların inkişafı ilə yanaşı, millətlərarası münasibətlərin, eləcə də siyasi münasibətlərin inkişafının müsbət istiqamətdə formalaşmasına da öz təsirini göstərəcəkdir.

Газета «Университетская набережная» Челябинского государственного университета опубликовала статью «Общие традиции»
В газете «Университетская набережная» Челябинского государственного университета была опубликована статья «Общие традиции». Статья содержит подробную информацию о сотрудничестве Челябинского государственного университета, Аркаимского заповедника и Института зоологии НАНА.
Было отмечено, что по инициативе директора Института зоологии НАНА Эльмана Юсифова российские ученые приняли участие в международном научном семинаре ««Современные методы исследования исторической и популяционной экологии животных». Обсуждались также создание ГИС-карт ландшафта и биоразнообразия, межкультурных взаимодействий в бронзовом веке (Апшерон-Зауральские степи), исследования изменения климата в голоцене на основе палеозоологических и археологических данных, изучение рек Каспийского бассейна.Стороны также обсудили вопросы студенческих стажировок, экспедиций, студенческих обменов между двумя странами. Результатом встречи является согласие создания международной комплексной лаборатории в Национальной Академии Наук Азербайджана с целью развития научных исследований.
Было отмечено, что российские ученые также заинтересованы в сотрудничестве с азербайджанскими учеными в развитии международных отношений.Помимо развития научных исследований, это также будет способствовать формированию позитивных межэтнических отношений, а также развитию политических взаимопонимании.