16 oktyabr 2019-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə açan institut direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov iclas iştirakçılarını gündəlikdəki məsələlərlə tanış etdikdən sonra Mingəçevir Elmi Təcrübə Stansiyasının elmi işçisi Hicran İslam qızı İsgəndərovanın 50 illik və Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin böyük elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ramiz Mədətovun 60 illik yubileyi münasibəti ilə onlara uzun ömür, can sağlığı , gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Həmçinin, onlara Fəxri fərmanlar da təqdim olunub.
Sonra söz illik hesabatın dinlənilməsi üçün “Quru onurğalıları” laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru  Qiyas Quliyeva verilib. Cari ildə görülən işlər haqqında ərtaflı məlumat verən alim,  laboratoriya əməkdaşları tərəfindən 8 əsərin nəşr olunduğunu,  12 əsərin isə çapa təqdim edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra “Tətbiqi Zoologiya Mərkəzi”nin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Barat Əhmədov mərkəzin 2019-cu ildə gördükləri işlər haqqında danışıb. O, əməkdaşlar tərəfindən bu il ərzində 33 elmi əsərin (1 kitabça, 15 məqalə, 17 tezis) çapdan çıxdığını, 1 məqalə və 2 tezisin isə çapa verildiyini qeyd edib.
İclasda həmçinin yeni yaradılmış “Paleozoologiya” laboratoriyasının da hesabatı dinlənilib. Qısa müddət ərzində görülən işlər haqqında məlumat verildikdən sonra, gələcək planlar  müzakirə olunub.
Sonra isə söz “Hidrobiologiya” laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Adil Əliyevə verilib. Cari ildə əməkdaşlar tərəfindən təşkil olunan ekspedisiyalar və iştirak edilən elmi konfranslar haqqında danışan alim, yeni hazırlanan kadr potensialından da söz açıb. Həmçinin, il ərzində 13 elmi əsərin nəşr olunduğu, 3 əsərin isə nəşrə təqdim olunduğunu qeyd edilib.
Sonda isə “Mingəçevir Elmi Təcrübə Stansiyası”nın yekun hesabatı dinlənilib. Hicran İsgəndərova il ərzində məntəqə ərazisində yetişdirilən kənd təsərrüfatı məhsulları, həmçinin, laboratoriya şəraitində çoxaldılan  balıq, zəli və digər heyvanlar haqqında ərtaflı məlumat verib.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института Зоологии
16 октября 2019 года состоялось очередное заседание Ученого совета Института Зоологии НАНА. Открывая совещание, директор института, доктор философии по физико-математическим наукам Эльман Юсифов, после представления участникам повестки дня, поздравил научного сотрудника Мингачаурской Научно-Исследовательской   станции  Хиджран Искендеровой с 50-летним, и старшего научного сотрудника Центра Прикладной Зоологии  Рамиза Мамедова с 60-летним юбилеями, пожелал им долгой жизни, крепкого здоровья и успехов в дальнейшей деятельности.Они также были награждены почетными грамотами.
Затем слово было предоставлено руководителю лаборатории «Наземных позвоночных», доктору биологических наук Гиясу Гулиеву для прослушивания годового отчета.Он дал краткое резюме работы, проделанной в этом году, и сообщил, что сотрудники лаборатории опубликовали восемь статьей, и 12 статьей были представлены к печати.
Позже руководитель Центра Прикладной Зоологии, доктор философии по биологии Барат Ахмедов рассказал о работе, проделанной Центром в 2019 году.Он отметил, что в этом году сотрудники опубликовали 33 научных статьи (1 буклет, 15 статей, 17 тезисов), а также 1 статью и 2 тезиса представили к печати.
На заседании также был заслушан доклад о недавно созданной лаборатории «Палеозоологии». После короткого уведомления были обсуждены планы на будущее.
Затем с речью выступил заведующий лабораторией «Гидробиологии», доктор философии по биологии Адиль Алиев. Говоря об экспедициях, организованных сотрудниками в этом году, и о научных конференциях, которые они посетили, ученый также рассказал о кадровых ресурсах.Также было отмечено, что в течение года было опубликовано 13 научных работ и 3 работы были сданы к печати.
В конце был заслушан окончательный отчет Мингачаурской Научно-Исследовательской станции. Хиджран Искандарова дала обзор сельскохозяйственной продукции, выращиваемой в этом районе в течение года, а также рыбы, пиявки и других животных, выращенных в лабораторных условиях.