Zoologiya İnstitutu əməkdaşı - riyaziyyatçı alim vəfat edib
AMEA Zoologiya İnstitutu Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əli Əsəd oğlu Məmmədov ömrünün  67-ci  ilində vəfat edib.
Əli Əsəd oğlu Məmmədov 19 iyun 1952-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1960-cı ildə Səbail rayonu 132 saylı orta məktəbə gedib, 1970-ci ildə Bakı şəhəri 1 saylı fizika-riyaziyyat və kimya-biologiya  təmayüllü internat məktəbini bitirib. 1970-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin mexanika-riyaziyyat fakultəsinə daxil olub, 1973-1975-ci illərdə təhsilini Leninqrad Dövlət Universitetində davam etdirib. 1975-1983-cü illərdə Az.SSRİ Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitunda, 1983-1993-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetində fəaliyyət göstərib. 1985-ci ildən Az.SSRİ Elmlər Akademiyasının Biologiya Mərkəzinin dissertantı kimi, “Riyazi modelləşdirmə üsulu ilə mədəaltı vəzinin A-, B-, D- hüceyrələrinin fəaliyyətinin öyrənilməsi ”elmi işi üzərində işləyib, 1989-cu ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Sibir Filialının Krasnoyarsk şəhərində yerləşən Biofizika İnstitutunda biofizika ixtisası üzrə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülüb. 1993-2015-ci illərdə müxtəlif müəssisə və təşkilatlarda , 2017-ci ildən isə AMEA Zoologiya İnstitutunun Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin aparıcı elmi işçisi vəzifəsində fəaliyyət göstərib.
Elmi fəaliyyəti müddətində multidissiplinar tədqiqatlar istiqamətində müxtəlif elmi jurnallarda  məqalələri dərc edilib, bir sıra ümümittifaq və beynəlxalq konfranslarda iştirak edib.

Скончался ученый-математик, сотрудник Института Зоологии
Али Асад оглы Мамедов – ведущий научный сотрудник Центра Прикладной Зоологии Института Зоологии НАНА, доктор философии физико-математических наук скончался на 67-летнем году жизни.
Али Асад оглы Мамедов родился 19 июня 1952-го года в городе Баку. В 1960-ом году пошел в среднюю школу № 132 Сабаильского района, в 1970-ом году окончил городскую школу-интернат №1 с физико-математическим и химико-биологическим уклоном. В этом же году поступил на факультет Механики-математики Азербайджанского Государственного Университета, в 1973-1975-х годах продолжил свое обучение в Ленинградском Государственном Университете. В 1975-1983-х работал в Институте Кибернетики Академии Наук Аз.СССР, в 1983-1993-х годах – в Азербайджанском Государственном
Университете. С 1985-го года, будучи диссертантом Биологического Центра Академии Наук Аз.СССР, работал над научной-исследовательской темой «Изучение деятельности A-, B-, D- клеток поджелудочной железы путем математического моделирования». В 1989-ом году в Институте Биофизики города Красноярск – Сибирском филиале Академии Наук СССР успешно защитив кандидатскую диссертацию, был присвоен ученой степени кандидата физико-математических наук. В 1993-2015-х годах работал в различных предприятиях и организациях, а с 2017-го года занимал должность ведущего научного сотрудника Центра Прикладной Науки Института Зоологии НАНА.
За свою научную карьеру он опубликовал статьи в различных научных журналах в области междисциплинарных исследований и участвовал в нескольких всесоюзных и международных конференциях.
Память об искреннем и скромном человеке Али Мамедове всегда будет жить в сердцах тех, кто его знает.