Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın II kurs magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi ilə tanış olub
İyunun 4-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda (MBBİ) AMEA-nın II kurs magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev, Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova və aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər.
İclası MBBİ-nin Müdafiə Şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, müdafiədə “Molekulyar biologiya”, “Biotexnologiya”, “Biokimya” və “Entomologiya” ixtisaslaşmaları üzrə 8 magistrant öz dissertasiya işini müzakirəyə təqdim edib. O, magistrantlardan 5 nəfərin MBBİ-də, 2 nəfərin Fiziologiya İnstitutunda və 1 nəfərin isə Zoologiya İnstitutunda təhsil aldığını söyləyib.
Sonra MBBİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmova çıxış edərək magistrantlar və onların dissertasiya mövzuları barədə məlumat verib.
Daha sonra magistrantlar dissertasiya işlərini təqdim edib, sualları cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, magistrantların dissertasiya işlərinin müdafiəsi üçün AMEA prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən 12 ixtisaslaşdırılmış Müdafiə Şurası yaradılıb.

Academician Akif Alizadeh acquainted with the thesis defenseof of second-year masters students of ANAS
ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnologies held the thesis defense of the 2nd course masters of ANAS on June 4.
The event was attended by President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova, Acting Academician-Secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov, head of the Magistracy Department of the Head Office of Science and Education, PhD in Agrarian Science Fikrat Feyziev, Director of the Institute of Physiology, Doctor of Biological Sciences Ulduz Hashimova and others.
Chairman of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Board for Protection, corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov opened the meeting, informed the participants about the agenda of the event. He stressed that, 8 masters on the Molecular Biology specializations, Biotechnology, Biochemistry and Entomology presented their thesis for discussion. I.Azizov said that, 5 masters were trained at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, 2 at the Institute of Physiology and 1 at the Institute of Zoology.
Then, head of the Department of Education of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, PhD in Biology, Associate Professor Samira Rustamova spoke about the masters and the topics of their dissertations. Further, masters presented their dissertations and respondent the questions.
Note that, in accordance with the order of the President of ANAS, 12 Board for Protection were created to defend dissertations.