Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın II kurs magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi ilə tanış olub
İyunun 4-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda (MBBİ) AMEA-nın II kurs magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev, Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova və aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər.
İclası MBBİ-nin Müdafiə Şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, müdafiədə “Molekulyar biologiya”, “Biotexnologiya”, “Biokimya” və “Entomologiya” ixtisaslaşmaları üzrə 8 magistrant öz dissertasiya işini müzakirəyə təqdim edib. O, magistrantlardan 5 nəfərin MBBİ-də, 2 nəfərin Fiziologiya İnstitutunda və 1 nəfərin isə Zoologiya İnstitutunda təhsil aldığını söyləyib.
Sonra MBBİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmova çıxış edərək magistrantlar və onların dissertasiya mövzuları barədə məlumat verib.
Daha sonra magistrantlar dissertasiya işlərini təqdim edib, sualları cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, magistrantların dissertasiya işlərinin müdafiəsi üçün AMEA prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən 12 ixtisaslaşdırılmış Müdafiə Şurası yaradılıb.

Академик Акиф Ализаде ознакомился с защитой диссертационных работ студентов второго курса магистратуры НАНА
4 июня в Институте молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ) прошла защита диссертационных работ магистрантов 2-го курса НАНА.
В мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА, директор ИМББ, академик Ирада Гусейнова, и.о. академика-секретаря НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, заведующий Отделом магистратуры Главного управления науки и образования, д.ф.п.а.н. Фикрат Фейзиев, директор Института физиологии, доктор биологических наук Улдуз Гашимова и другие.
Открывший заседание председатель Совета защиты ИМББ, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов проинформировал участников о повестке дня мероприятия. Он подчеркнул, что 8 магистрантов по специализациям «Молекулярная биология», «Биотехнология», «Биохимия» и «Энтомология» представили свои диссертации для обсуждения. И. Азизов сказал, что 5 магистрантов прошли обучение в ИМББ, два в Институте физиологии и один в Институте зоологии.
Затем заведующая Отделом образования ИМББ, доктор философии по биологии, доцент Самира Рустамова рассказала о магистрантах и темах их диссертаций. Далее магистранты представили свои диссертации и ответили на вопросы.
Отметим, что в соответствии с распоряжением президента НАНА было создано 12 специализированных советов по защите для защиты диссертационных работ.